Włosy, które szybko tracą lekkość i naturalny blask są zmorą wielu kobiet oraz mężczyzn. Przetłuszczająca się skóra głowy to codzienność nastolatków, a także osób dorosłych. Za kondycję włosów odpowiadają hormony, stosowane kosmetyki oraz uwarunkowania genetyczne. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą zachować świeżą fryzurę przez długi czas. Zobacz, która metoda zadziała w Twoim przypadku.
Dlaczego moje włosy się przetłuszczają?
To pytanie codziennie zadają sobie tysiące osób na całym świecie. W niektórych przypadkach fryzura traci swoją lekkość już po kilku godzinach od umycia głowy. To uciążliwy problem, a jego przyczyna może tkwić w różnych miejscach. Najczęściej za przetłuszczanie się skóry głowy odpowiadają:
- złe kosmetyki, które działają drażniąco,
- hormony powodujące nieprawidłową pracę gruczołów łojowych,
- niedokładne mycie głowy,
- choroby skóry.
Prawidłowe rozpoznanie przyczyny pomoże ustalić odpowiednie sposoby przeciwdziałania przetłuszczaniu się włosów. Jeżeli lekarz wykluczy choroby skóry głowy, należy szczególnie zwrócić uwagę na dokładnie mycie włosów oraz wyłączyć z użycia wszystkie kosmetyki o silnym działaniu. Dopiero wtedy warto rozważyć zastosowanie jednego ze sprawdzonych sposobów na przedłużenie świeżości fryzury.
Czy domowe metody sprawią, że włosy nie będą się przetłuszczały?
W domowych warunkach łatwo jest przygotować różne maseczki, wcierki lub płukanki, które mają ograniczyć przetłuszczanie się skóry głowy. Niektóre z nich mogą zaskoczyć swoją skutecznością, inne nie zawsze zadziałają w pożądany sposób, ale ze względu na naturalny skład z pewnością nie będą szkodliwe. Warto podejmować się eksperymentów i przetestować kilka domowych sposobów, ponieważ każdy człowiek ma inną skórę głowy i mogą na niego działać różne składniki. Samodzielnie wykonane mikstury ograniczą nadmierne wydzielanie sebum i dzięki temu znacznie poprawią wygląd włosa.
Najpopularniejsze domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Składniki stosowane do takich maseczek i płukanek mogą w stu procentach pochodzić z naturalnych źródeł lub opierać się na delikatnych, niedrażniących kosmetykach. Gospodynie domowe chętnie tworzą autorskie mieszanki, jednak kilka receptur od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością.
Peeling, maseczka, płukanka – jak je stworzyć?
Peeling z sodą powstaje na bazie lekkiego szamponu i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. Taką mieszankę należy wmasować w skórę głowy i pozostawić przez 5-10 minut. Następnie należy spłukać substancję i kontynuować codzienną pielęgnację. Innym sprawdzonym sposobem jest zalanie kostki drożdży szklanką ciepłego mleka. To wspaniałe źródło witamin, które należy wetrzeć w skórę i nasadę włosa. Po upływie pół godziny ściąga się maseczkę i myje włosy zwykłym szamponem, a dla wzmocnienia efektu nakłada odżywkę. Jeden z powyższych sposobów można utrwalić poprzez zastosowanie domowej płukanki, która pozwala usunąć nadmiar sebum. Mieszankę tworzy się z 500 ml wody i 1/4 szklanki octu jabłkowego. Taką substancją spryskuje się włosy, a po 10 minutach należy opłukać je pod letnim strumieniem.
Proste i skuteczne szampony
Warto podjąć się stworzenia własnego szamponu, który odświeża, łagodzi i normalizuje. Jego głównym składnikiem jest łyżeczka soku aloesowego i łyżka soku z cytryny. Te naturalne składniki należy dodać do ulubionego kosmetyku do mycia włosów. Jeżeli zauważymy tuż przed wyjściem, że nasza fryzura jest nieświeża i straciła swoją lekkość, można w szybki sposób pozbyć się nadmiaru sebum. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie suchego szamponu z mąki kukurydzianej. Można go wetrzeć w skórę głowy, a po 15 minutach dokładnie wyszczotkować. Mąką pochłania tłustą wydzielinę, dzięki czemu szybko poprawi kondycję włosa.
Czy przetłuszczające się włosy trzeba myć codziennie?
Panie i panowie, którzy zmagają się z nadmiernym wydzielaniem sebum, zazwyczaj są przekonani, że tylko częste mycie głowy zagwarantuje im świeżą fryzurę. Rzeczywistość może zaskakiwać, ponieważ codzienne mycie tylko nasila pracę gruczołów łojowych. Zaleca się, aby włosy problematycznie czyścić dwa razy w tygodniu, dzięki czemu skóra sama spowolni produkowanie tłustej wydzieliny. Specjaliści uważają, że taka praktyka na dłuższą metę znacznie ograniczy ilość powstającego łoju. W międzyczasie można stosować suche szampony, które szybko i skutecznie odświeżą fryzurę.
Nie tylko częstotliwość mycia włosów ma znaczenie. Warto zwrócić uwagę na:
- mycie głowy pod letnim strumieniem wody,
- stosowanie peelingów do skóry głowy raz na kilka tygodni,
- używanie szamponów powstałych z naturalnych składników z dodatkiem wyciągów roślinnych,
- częste czyszczenie szczotki lub grzebienia do włosów.
Czasem powodem tłustej skóry głowy mogą być choroby, dlatego każdy przypadek warto skonsultować z lekarzem. Jeżeli wykluczy on nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, należy sięgnąć po naturalne kosmetyki i sprawdzone, domowe sposoby walki z nadprodukcją łoju. Czasem do zwalczenia problemu wystarczy staranna pielęgnacja i ograniczenie częstotliwości mycia głowy. Dobrym pomysłem jest przetestowanie kilku metod i wybór tych, które działają najlepiej.
Może warto przeczytać artykuł: Botoks na włosy
mOOtic,pl -