Czy implanty zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi?

Wiele kobiet marząc o pięknym i kształtnym biuście poddaje się operacji powiększenia biustu. Niedawne doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia oraz amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (WHO i FDA) o możliwym rakotwórczym działaniu niektórych implantów wywołały panikę i strach wśród pacjentek. Czy implanty piersiowe naprawdę powodują raka? 

Czy implanty piersiowe utrudniają diagnostykę? 

Do skutecznej profilaktyki przeciwnowotworowej zaliczamy samobadanie piersi przez kobiety oraz mammografię. Na rynku dostępne są 3 zasadnicze rodzaje implantów; 

  • Implanty silikonowe, 
  • Implanty wypełnione roztworem soli fizjologicznej, 
  • Implanty mieszane 

Każdy z wyżej wymienionych typów implantów niestety utrudnia diagnostykę, wskutek powiększenia biustu piersi są twardsze i trudniej jest wyczuć zmiany w postaci guzków czy grudek, które to często stanowią pierwszy sygnał ostrzegawczy. Z tego powodu kobiety z powiększonym biustem powinny poświęcić szczególną uwagę podczas badania piersi na jakiekolwiek zmiany oraz sprawdzać regularnie czy pod pachami nie ma zgrubień – mogą być to oznaki powiększonych węzłów chłonnych, charakterystycznych dla raka piersi. 

Zobacz również:  Implanty piersiowe a lot samolotem - to warto wiedzieć

Jeśli posiadamy implanty piersiowe należy także pamiętać o wizytach u ginekologa, gdzie lekarz powinien dokładnie zbadać piersi. Takie wizyty powinny odbywać się średnio co pół roku. 

Wadą implantów silikonowych, której nie posiadają te wypełnione solą fizjologiczną, jest ich nieprzejrzystość dla promieni rentgenowskich, co utrudnia wykonanie mammografii. 

Ryzyko raka piersi u kobiet z powiększonym biustem 

Niedawne odkrycia FDA i WHO, dotyczące implantów teksturowanych (i tylko tych wyłącznie) wykazały, że zwiększają one ryzyko zachorowania na BIA-ALCL, czyli anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego piersi. Ryzyko to, według najnowszych badań, w dalszym ciągu pozostaje niskie, lecz istnieje. W związku z tym, Francja jako pierwszy kraj w Europie, niedawno zakazała używania teksturowanych i poliuretanowych implantów niektórych producentów w operacjach powiększania biustu. Wprzyszłości śladami Francji najpewniej podążą inne kraje należące do UE. 

Zobacz również:  Jak facet sprawdza, czy kobiecie zależy?

Warto zaznaczyć, że mimo powyższych badań, FDA w przygotowanych wytycznych nie rekomenduje usunięcia implantów piersowych jeśli nie ma potwierdzonego BIA-ALCL. 

Profilaktyka przed BIA-ALCL a powiększony biust 

Średni czas wystąpienia pierwszych objawów chłoniaka po wszczepieniu implantów wynosi ok. 8 lat. Do pierwszych objawów należą: 

  • obrzęk i tkliwość piersi, 
  • płyn w torebce łącznotkankowej otaczającej implant – stwierdzone w badaniu usg, 
  • guzki w piersi lub pod pachami, 
  • asymetria piersi, 
  • nagłe powiększenie piersi 

Wcześnie wykryty chłoniak BIA-ALCL jest w pełni wyleczalny, dlatego tak ważna jest dokładna profilaktyka po wszczepieniu implantów teksturowanych. Mimo tych niepokojących doniesień, nie ma powodu do paniki – posiadanie implantów teksturowanych nie musi równać się z rakiem, należy jedynie pamiętać o profilaktyce.

Przeczytaj także artykuł: Implanty piersiowe a lot samolotem