Pewnie wiele razy zdarzyło ci się korzystać z przepisu kulinarnego, w którym składniki podawane były w gramach. Rzadko bowiem zdarza się, aby były one już przeliczone na szklanki lub łyżki. Nawet dobremu kucharzowi ciężko jest dokładnie oszacować, ile danego produktu znajduje się w jednej szklance czy łyżce stołowej. Widząc w przepisie 180 gramów mąki, nie mamy pojęcia ile szklanek dodać do naszego dnia czy ciasta. Dużym ułatwieniem w takich sytuacjach jest waga kuchenna, która z dokładnością odmierzy ilość wybranego przez nas składnika, ale nie każdy z nas ją posiada. Innym przydatnym w takich sytuacjach narzędziem jest przelicznik kulinarny, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób możemy dowiedzieć się, ile gramów mąki znajduje się w szklance. Warto jednak pamiętać, że różne szklanki mają różne pojemności, a mąki mogą różnić się między sobą swoją gramaturą. Należy jednak przyjąć, że standardowa szklanka ma pojemność 250 mililitrów.
Przelicznik kulinarny, 180g ile szklanek?
Niektórzy stawiają w kuchni na zasadę „na oko”, inni jednak skrupulatnie odmierzają wymienione w przepisie składniki, nie pozostawiając miejsca na pomyłki. Czasami zależy nam na tym, aby danie wyszło idealne, szczególnie gdy przygotowujemy je dla kogoś. Przecież piekąc tort na urodziny mamy, nie możemy zawieść! W końcu „przez żołądek do serca” nie wzięło się znikąd. Mąka jest jednym w najczęściej używanych w kuchni składników. Jest ona obecna w potrawach z całego świata, tych na słono jak i na słodko. Zarówno doświadczonym kucharzom jak i osobom, które gotują tylko w wyjątkowych okolicznościach, ciężko jest określić, ile gramów mąki znajduje się w szklance lub łyżce stołowej. Niestety nieumiejętne odmierzenie mąki dodawanej do gotowanej przez nas potrawy, może całkowicie zrujnować konsystencję oraz smak dania. Wydawałoby się ze to drobny szczegół, a jednak może on sprawić, że cała nasza ciężka praca i starania w przygotowaniu jak najsmaczniejszej potrawy pójdą na marne. Kto z nas chciałby jeść suche, twarde popękane ciasto, bo ktoś dodał do niego za dużo mąki? Zarówno gotowanie jak i jedzenie powinno sprawiać nam radość, jednak przy przygotowywaniu potraw musimy zachować ostrożność.
Przelicznik kulinarny może być także znacznym ułatwieniem dla osób, które przebywają na diecie i muszą skrupulatnie odmierzać składniki w przygotowywanych potrawach. Dzięki przelicznikowi znacznie łatwiej będzie trzymać się zamierzonego planu żywieniowego, bez nadprogramowych gramów. Żeby uzyskać wymarzoną figurę, trzeba bowiem przestrzegać gramatur spożywanych przez nas posiłków, co wymaga wiele cierpliwości. Choć początkowo ważenie produktów, czy sprawdzanie w internecie takich fraz jak „ile gramów mąki mieści się w szklance” z czasem wchodzi to w nawyk i przestaje być aż tak uciążliwe.
Warto zauważyć, że różne mąki mają różne gramatury, dlatego przygotowaliśmy listę najczęściej używanych w kuchni mąk i najczęściej używanych w przepisach gramatur.
Mąka pszenna jasna
W szklankach:
- 80 gramów – pół szklanki
- 100 gramów – ⅗ szklanki
- 160 gramów – jedna szklanka
- 180 gramów – jedna szklanka i ⅖ szklanki
- 200 gramów – jedna i ⅕ szklanki
W łyżkach:
- 10 gramów – około jednej łyżki stołowej lub trzy małe łyżeczki
Mąka orkiszowa razowa
W szklankach:
- 80 gramów – niewiele ponad pół szklanki
- 100 gramów – ⅗ szklanki
- 160 gramów – jedna szklanka
- 180 gramów – jedna i ⅕ szklanki
- 200 gramów – jedna i ⅕ szklanki
W łyżkach:
- 10 gramów – około jednej łyżki stołowej lub trzy małe łyżeczki
Mąka ziemniaczana
W szklankach:
- 80 gramów – ⅖ szklanki
- 100 gramów – pół szklanki
- 160 gramów – ⅘ szklanki
- 180 gramów – niecała szklanka
- 200 gramów – jedna szklanka
W łyżkach:
- 12 gramów – jedna łyżka stołowa lub trzy małe łyżeczki
Mąka żytnia razowa
W szklankach:
- 80 gramów – ⅗ szklanki
- 100 gramów – niecała szklanka
- 120 gramów – jedna szklanka
- 180 gramów – jedna i pół szklanki
- 200 gramów – trochę ponad półtorej szklanki
W łyżkach:
- 7 gramów – jedna łyżka stołowa lub trzy małe łyżeczki
Aby móc prawidłowo odmierzyć ilość mąki szklanką trzeba spełnić kilka warunków:
- Wynik będzie najbardziej adekwatny, jeśli mąka zostanie najpierw przesiana przez sito.
- Nie powinno się nabierać mąki za pomocą szklanki — to powoduje, że w szklance zostanie powietrze, co może sfałszować nasze pomiary. Zamiast tego należy nałożyć mąkę łyżką stołową.
- Nadmiar mąki wystający ponad krawędzie szklanki należy usunąć nożem.
- Nie należy ubijać mąki w szklance!
- Najlepiej przy każdym gotowaniu używać tej samej szklanki, aby pomiar był zawsze taki sam.
Pierogi, naleśniki, ciasta — wszystkie te ukochane przez nas dania posiadają w swoim składzie mąkę. Warto więc dokładnie odmierzać ten składnik, zanim dodamy go do potrawy, ponieważ niedokładne jego dodanie może zupełnie zmienić konsystencję i wygląd naszej potrawy.
mOOtic,pl -