Ile kcal ma kebab? Czy można jeść kebab na diecie?

Kebab należy do jednych z najpopularniejszych szybkich dań. Łączy w sobie sytość, zdrowie (dzięki obecności warzyw) i względnie niską ceną. Jego atutem jest także niski czas przygotowania. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, ile kcal ma kebab. Omówiona zostanie także kwestia tego, czy można spożywać kebab na diecie i z czego dokładnie wynika kaloryka tego dania.

Ile kcal ma kebab? Najważniejsze informacje o kaloriach

Ile kcal ma kebab? A czym w ogóle jest kaloria?

Jest to jednostka energii. Oznacza ona ilość energii, jaką przyswoi ludzki organizm dzięki spożyciu danej potrawy. Dokładną wartość tej jednostki zdefiniowały Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W 1971 postanowiły one ustalić przelicznik jednej kilokalorii na 4,184 kilodżuli. Niezależnie od przelicznika jest to ta sama energia. Organizm wykorzystuje ją do utrzymania funkcji życiowych i zapewnienia energii na funkcjonowanie przez cały dzień.

Ile kcal ma kebab? Skąd biorą się kalorie?

Tom pierwszy wydanego w 2003 nakładem PWN Żywienia człowieka dzieli źródła kalorii na trzy makroskładniki. Są to białko, węglowodany i tłuszcze. Każdy z nich pełni inną rolę. Białka pomagają budować tkanki i komórki. Uczestniczą także w produkcji enzymów. Węglowodany to składnik energetyczny. Po rozkładzie na prostsze cukry zapewnia energię mięśniom czy narządom. Z kolei tłuszcze uczestniczą w produkcji hormonów.

Zgodnie ze wspomnianą publikacją jeden gram białka dostarcza czterech kalorii. Podobnie działają węglowodany. Z kolei jeden gram tłuszczu to aż dziewięć kalorii. Są to jednak wartości uśrednione i zaokrąglone. Należy pamiętać, że konkretne wartości nieznacznie się różnią w przypadku konkretnych rodzajów każdego makroskładnika.

Ile kcal ma kebab? Odpowiadamy!

Ile kcal ma konkretny kebab?

Zastanawiając się, ile kcal ma kebab, nie da się udzielić jednej odpowiedzi? Dlaczego? Dlatego, że nie ma dwóch takich samych kebabów. Każdy producent stosuje inne składniki. Nie mniejszą rolę odgrywa także rozmiar porcji. Te same składniki w porcji 300 gram dostarczą mniej energii niż w porcji 450 gram.

Zobacz również:  Jak trwale wyprostować loki?

Ile kcal ma kebab? Wartości średnie

Wartość kalorii zawsze liczy się dla stu gramów produktu. W przypadku kebaba można przyjąć, że średnia będzie wynosić 170 kcal dla kebaba w bułce. W przypadku konkretnej porcji pozostaje wykonać prostą operację mnożenia.

Ile kcal ma zdrowy kebab?

170 kcal na 100 gramów produktu to bardzo dużo. Jednak okazuje się, że liczbą tą można manipulować na swoją korzyść. Ma to znaczenie dla osób, które skrupulatnie liczą spożywane kalorie. Najprostszym sposobem będzie zamówienie kebaba bez bułki. Zamiast niej można wybrać frytki. Ziemniaki mają dużo mniej kalorii, niż pieczywo. Co ważne, w umiejętnie przygotowanej porcji będzie ich ilościowo mniej, niż wspomnianego pieczywa.

Można także zrezygnować z dodawania do kebaba sosów. Szczególnie ważne jest unikanie sosów przygotowywanych na bazie majonezu. Amerykańska FoodData Central jest zdania, że 100 gramów tej emulsji to aż 679 kcal! Jak widać, rezygnacja z niej to szybki sposób na redukcję kaloryki swojego kebaba.

Ile kcal ma kebab? Czy mogę spożywać kebab na diecie?

Ile kcal ma kebab – zapotrzebowanie kaloryczne

Chcąc schudnąć, należy odżywiać się tak, by dostarczać ciału mniej energii, niż ono potrzebuje. W ten sposób sięga ono po tkankę tłuszczową, by uzupełnić braki. Z kolei w przypadku budowy masy mięśniowej powinno się dostarczać energii ponad zapotrzebowanie.

Zatem teoretycznie można spożywać kebab na diecie zarówno redukcyjnej, jak i kulturystycznej. Najważniejszy wydaje się ogólny bilans kaloryczny – uzyskanie, w zależności od celu, deficytu kalorii lub ich nadwyżki.

Zobacz również:  Implanty piersi, a nurkowanie – fakty i mity

Ile kcal ma kebab? Kalorie a indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny to współczynnik wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu danej potrawy. Liczy się go wyłącznie dla węglowodanów. Białka i tłuszcze nie wywierają poważniejszego wpływu na poziom glukozy we krwi. Im wyższa jego wartość, tym większe ryzyko, że dane jedzenie spowoduje zwiększenie tkanki tłuszczowej. Dzieje się to poprzez emisję sprzyjającej tyciu insuliny.

Kebab ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że nawet przy zachowaniu niskiej ogólnej ilości kalorii może sprzyjać tyciu czy insulinooporności. Z tego względu osoby pragnące schudnąć powinny go unikać.

Ile kcal ma fit kebab?

Ze względu na popularność dbania o siebie producenci żywności tworzą coraz więcej produktów określanych jako „fit”. Często są to (w założeniu) zdrowsze wersje niezdrowych potraw. Wyróżnia je mniejsza kaloryka czy korzystniejszy indeks glikemiczny. Często pojawiają się także przepisy na fit kebab, które można zrealizować samodzielnie. Jest to alternatywa dla osób, którym zależy na diecie, a które jednocześnie nie chcą rezygnować z ulubionej potrawy.

Ile kcal ma fit kebab? Z pewnością mniej, niż 170 kcal na każde 100 gram porcji. Dzieje się to dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Przykładowo można wybrać do niego chude mięso i/lub ograniczyć jego ilość. W ten sposób zmniejsza się ilość tłuszczu, który, jak wynika z Żywienia człowieka, jest najbardziej kalorycznym makroskładnikiem w diecie. Można także zamienić pieczywo białe na pełnoziarniste, które ma korzystniejszy indeks glikemiczny. Częstą praktyką jest także zwiększenie ilości warzyw kosztem mięsa czy pieczywa. Zawierają one niewielkie, a często wręcz zerowe ilości kalorii.