Seks bez penetracji – dlaczego warto i jak go uprawiać?

Dla znacznej większości par heteroseksualnych seks kojarzy się przede wszystkim z penetracją. W rzeczywistości jednak wcale nie jest ona niezbędna do osiągnięcia pełni satysfakcji seksualnej. Poznaj sposoby na to, aby cieszyć się seksem bez penetracji i zaskoczyć swojego partnera nowym wymiarem namiętności!

Seks bez penetracji (petting) – zalety i techniki

Seks bez penetracji często określany jest mianem pettingu (ang. pet – pieścić). Opiera się on na wzajemnym dotykaniu i pieszczeniu całego ciała, w tym stref erogennych i narządów płciowych. Petting wykorzystuje różne techniki seksualne celem doprowadzenia partnera do orgazmu z wyłączeniem penetracji waginalnej lub analnej.

Techniki seksualne wykorzystywane w ramach pettingu to m.in.:

  • stymulacja sfer erogennych i narządów płciowych z wykorzystaniem dłoni,
  • stymulacja narządów płciowych z wykorzystaniem ust (seks oralny),
  • stymulacja penisa przy użyciu piersi, ud lub pośladków,
  • korzystanie z akcesoriów erotycznych, takich jak wibratory czy nakładki.

Petting często jest wykorzystywany jako element gry wstępnej, ale również może on skutecznie zastąpić tradycyjny stosunek. Taka forma seksu cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że oferuje całkiem inne doznania niż penetracja. Petting pomaga zbliżyć partnerów do siebie, poznać potrzeby i reakcje swojego organizmu, a także walczyć z wkradającą się do związku rutyną.

Seks bez penetracji: seks oralny

Seks oralny stanowi najpopularniejszą formę seksu bez penetracji, która opiera się na stymulacji narządów płciowych ustami i językiem. W przypadku stymulacji penisa mowa o fellatio, a kiedy stymulowane są żeńskie narządy płciowe – o cunnilingus. Seks oralny może stanowić element gry wstępnej, jak i być całkowicie odrębnym, kompletnym aktem seksualnym, zakończonym orgazmem.

Dla maksymalnej przyjemności seks oralny wymaga od strony aktywnej pewnych umiejętności i doświadczenia w tym, jak sprawiać przyjemność swojemu partnerowi. Warto jednak ćwiczyć seks oralny, ponieważ dostarcza on całkiem innych doznań niż stosunek oparty na penetracji. Alternatywnie seks oralny można uprawiać jednocześnie, kiedy obie strony czerpią przyjemność z pieszczot. Pomoże w tym popularna pozycja 69.

Zobacz również:  Jak facet sprawdza, czy kobiecie zależy?

Seks bez penetracji: wzajemna masturbacja

Popularną techniką pettingu jest wzajemna masturbacja, opierająca się na stymulowaniu sfer erogennych i narządów płciowych partnera, głównie z wykorzystaniem dłoni. Technika ta może być wykorzystywana jako jeden z elementów seksu bez penetracji lub główny jego punkt. Wzajemna masturbacja i stymulacja sfer erogennych przy pomocy dłoni świetnie sprawdza się również w ramach gry wstępnej.

Ogromnym atutem wzajemnej masturbacji jest to, że podczas tego typu pieszczot poznajemy ciało swojego partnera, uczymy się jego reakcji i preferencji. To również wyjątkowo czuła technika pettingu, która zbliża partnerów do siebie. W przeciwieństwie do tradycyjnej formy seksu, której najważniejszy element stanowi penetracja, tutaj kluczową rolę odgrywa zmysłowość, dotyk i umiejętność odczytywania reakcji drugiej połówki.

Seks bez penetracji: seks hiszpański

Ciekawe podejście do pettingu stanowi seks hiszpański, opierający się na stymulacji penisa między ściśniętymi piersiami partnerki. Ten rodzaj pieszczot zapewnia mężczyźnie wyjątkowy rodzaj przyjemności. Seks hiszpański z powodzeniem zastępuje tradycyjną formę seksu zakończoną penetracją, jednocześnie stanowiąc jego bardziej perwersyjną alternatywę.

Inne sposoby na zastąpienie penetracji to stosunek udowy lub pośladkowy (nie mylić z penetracją analną). W ramach tych pieszczot penis wprowadzany jest między zaciśnięte uda lub pośladki partnerki. Nie dochodzi tu do penetracji, lecz doznania dla mężczyzny mogą być w pewnym stopniu do niej zbliżone. Warto pamiętać, że w przypadku tego typu pieszczot, jak i również przy wielu innych technikach pettingu, wciąż istnieje pewne ryzyko zajścia w ciążę.

Zobacz również:  Czy implanty zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi?

Seks bez penetracji z akcesoriami erotycznymi

Akcesoria erotyczne stanowią dość nietypowe podejście do seksu we dwoje, jako że zwykle używa się ich w ramach masturbacji. Odpowiednio wykorzystane zapewnią jednak wyjątkowe doznania podczas pettingu i innych technik erotycznych. Najpopularniejsze gadżety erotyczne to przede wszystkim dilda, wibratory i nakładki wibrujące. Dzięki swojej wszechstronności mogą być wykorzystywane w ramach gry wstępnej lub pettingu.

Ze względu na to, że gadżety erotyczne oferują dość nietypowe, często perwersyjne doznania, zdecydowanie nie są one dla każdego. Dlatego przed sięgnięciem po akcesoria takie jak wibratory czy pierścienie wibrujące, warto skonsultować swoje oczekiwania z partnerem.

Dlaczego warto spróbować seksu bez penetracji?

Choć seks bez penetracji pod wieloma względami różni się od tego, co uważamy za tradycyjny stosunek seksualny, warto spróbować go ze swoim parterem. Do zalet pettingu zaliczamy między innymi:

  • namiętność i zmysłowość, które zbliżają partnerów do siebie,
  • wyjątkowe doznania, odmienne od tradycyjnej penetracji,
  • możliwość poznania cielesnych preferencji partnera,
  • walka z rutyną i możliwość spróbowania czegoś nowego,
  • bardziej perwersyjna forma przyjemności, która pomaga spełnić fantazje erotyczne.

Petting jest specyficzną formą aktu seksualnego, którą nie każdy polubi. Warto jednak próbować go od czasu do czasu, aby wprowadzić powiew świeżości do swojego życia łóżkowego. Mnogość różnorodnych technik sprawia, że tego typu doznania są jedyne w swoim rodzaju i każda para znajdzie coś dla siebie.