Zaborczy co to znaczy – wyjaśnienie i znaczenie słowa

Każdy człowiek charakteryzuje się odmiennym charakterem, jeden jest spokojny i ugodowy, a drugi konfliktowy oraz zaborczy. Jeśli chodzi o tę ostatnią z wymienionych cech, odpowiedzmy sobie na następujące pytanie: zaborczy, co to znaczy?

Tym pojęciem określa się cechę osoby, która w relacji z drugim człowiekiem usiłuje go zdominować, przejąć kontrolę na jego zachowaniem i dzięki temu osiągnąć swoje indywidualne korzyści. Jak już widać na podstawie tego krótkiego określenia tejże właściwości charakteru, współżycie z takim człowiekiem jest niezwykle trudne.

Jego cechą charakterystyczną jest to, iż wyszukuje on w swoim otoczeniu osoby, które najczęściej mają łagodny charakter, nie umieją być asertywne, łatwo im narzucić własny styl życia. Jeśli mamy do czynienia z wyżej wymienioną istotą ludzką, a nie łączą nas z nią żadne więzy rodzinne lub zawodowe, to takiego człowieka najbezpieczniej jest po prostu unikać. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy zaborczy jest mąż, żona albo szef w pracy. Wtedy musimy znaleźć jakąś receptę, jak się w takiej relacji odnaleźć, aby nie zostać całkowicie zdominowanym.

Zobacz również:  Szowinista - kto to taki? Co go charkateryzuje?

Najbardziej typowe zachowania zaborcze

Taka osoba dokonuje nieustannych kontroli, sprawdza telefon, komputer. W małżeństwie ciągle doszukuje się dowodów niewierności partnera lub partnerki. Osoby narażone na takie zachowanie są, chociażby nieustannie nękane telefonami, wiadomościami tekstowymi, a gdy nie oddzwaniają lub nie odpowiadają od razu, wprowadza to sprawcę powyższych działań w irytację i wściekłość. Kolejną czynnością są nieustanne przesłuchiwania, kontrolowanie właściwie każdego kroku, sprawdzanie z kim się spotykamy i tak dalej.

Jak żyć z zaborczym człowiekiem?

Jeżeli doświadczamy takich sytuacji w związku małżeńskim, partnerskim albo w pracy, musimy drugiej osobie jasno i stanowczo wyznaczyć granice, których ona przekraczać nie może. Warto również skorzystać z pomocy takiego specjalisty, jakim jest psycholog, a w przypadku, kiedy zaborczy jest nasz życiowy partner, udać się wspólnie na psychoterapię.

Zobacz również:  Błona dziewicza — jak sprawdzić, czy jest przebita?

Na podstawie tego, co zostało powyżej powiedziane, obcowanie z zaborczym człowiekiem jest niezwykle trudne i wyczerpujące emocjonalnie. Jeśli nam na nim zależy, kochamy go i dostrzegamy w nim wartościowe cechy charakteru, może warto podjąć walkę o to, aby się zmienił, jednak nierzadko jest to daremny wysiłek. Wtedy, jeśli jest to oczywiście możliwe, trzeba niestety się rozstać.