Jak sprawdzić auto po VIN i czym jest ten numer?

Zakup samochodu to poważna inwestycja, na którą przeznaczamy nie tylko sporo pieniędzy z naszego budżetu, ale także nerwów i czasu. Samochód ma służyć nam przez długie lata, a niebezpieczeństwo oszustwa, na które możemy się natknąć powinno być maksymalnie ograniczone. Kluczowe w przypadku zakupu samochodu jest jego dokładne zbadanie i zweryfikowanie pod wieloma kątami. Służy do tego wiele narzędzi oraz zewnętrznych firm, ale też sami możemy wstępnie sprawdzić nasz samochód, potrzebny nam będzie do tego na przykład numer VIN. Dowiedz się, czym jest ten samochodowy numer PESEL i dlaczego sprawdzanie auta po VIN jest tak ważne.

Sprawdzanie auta przed kupnem – czy to w ogóle potrzebne?

Często minimalizujemy liczbę zbędnej pracy, którą musimy wykonywać, aby w jak najmniejszym stopniu zaprzątać sobie głowę niepotrzebnymi rzeczami. Niestety, w przypadku zakupu samochodu również niektórzy myślą podobnie o kompleksowym i dokładnym sprawdzaniu jego stanu technicznego, prawnego itd. Potencjalni nowi nabywcy nie zdają sobie sprawy z tego, że możliwość pozostania oszukanym czeka na nas tak naprawdę na każdym kroku. Często zbytnio ufamy wielu osobom, również sprzedawcom samochodów, którzy celem sprzedaży pojazdu i zarobienia na nim jak największej kwoty mogą ukrywać przed kupującymi wiele rzeczy, w tym różnego rodzaju wady techniczne, historię wypadkową, a nawet stan własnościowy. Problem może pojawić się już na etapie umawiania spotkania ze sprzedającym, który może zwyczajnie nie istnieć, podobnie jak oferowana maszyna.

Chcąc mieć pewność, że nasz samochód naprawdę istnieje powinniśmy wpierw sami to sprawdzić. Przydatny będzie do tego numer VIN, który posiada każdy samochód, a za jego pomocą możemy nie tylko sprawdzić auto pod kątem technicznym, ale również wykupione (lub nie) ubezpieczenie, sytuację prawną oraz wiele innych rzeczy.

Co to jest numer VIN?

Rozwinięciem nieco tajemniczego numeru VIN w języku angielskim jest „Vehicle Identification Number”, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Jest to ciąg znaków, z którym na pewno się zetknęliśmy, a jeśli nie wszyscy to na pewno większość dotychczasowych kierowców. Numer ten jest ważny na przykład podczas wykupowania ubezpieczenia dla posiadanego samochodu i najczęściej znajduje się go w dowodzie rejestracyjnym auta lub na elementach samego pojazdu.

Zobacz również:  Mechanik samochodowy w Krakowie

Ale czym właściwie jest ten numer? Mówiąc najprościej – to samochodowy numer PESEL. Unikatowy ciąg znaków, zarówno cyfr jak i liter, który podzielony jest na trzy sekwencje dostarczające nam kluczowych informacji o pojeździe. Każdy samochód posiada swój własny, niepowtarzalny numer, dlatego sprawdzanie auta po VIN dostarczy nam konkretnych informacji jedynie o konkretnym samochodzie, którym jesteśmy zainteresowani.

Historia numeru VIN rozpoczęła się stosunkowo niedawno, a jego użyteczność w początkowym czasie miała wyłącznie charakter regionalny. Pojawił się on w Stanach Zjednoczonych, gdzie do użytku wszedł w latach 50. XX wieku. Był to szyfr, który nie posiadał jednolitej formuły, więc niestety znakowane nim samochody nie były łatwe do identyfikacji pod konkretnym wzorem. Dopiero lata 80. XX wieku przyniosły zmiany. Wtedy też, w związku ze znaczną popularyzacją samochodu jako środka komunikacji, który dostępny stał się dla każdego, numer VIN zaczął być stosowany w wielu innych krajach i kontynentach. Tak duża popularność i jednocześnie użyteczność numeru VIN sprawiła, że konieczne było ujednolicenie szyfru w celu identyfikacji pojazdów. Przykładowo, w obrębie Unii Europejskiej strukturę i sposób kodowania numeru VIN określa norma ISO-3779.

Sprawdzanie auta po VIN – jak rozszyfrować samochodowy numer PESEL?

Numer VIN może wydawać się trudny do odczytania i faktycznie bez wskazówek jego rozszyfrowanie może być niemożliwe. Chcąc natomiast w dokładny i szczegółowy sposób poznać nasz samochód, warto zwrócić uwagę na dostępne w Internecie wyszukiwarki. Sprawdzenie auta po VIN na dedykowanych portalach dostarczy nam rzetelnych informacji. Ważne jest oczywiście to, aby sama wyszukiwarka była sprawdzona i posiadała dostęp do ważnych baz danych i dostarczała realne, nieprzypadkowe informacje.

Zobacz również:  Dlaczego warto regularnie serwisować wózki?

Wracając do samego numeru VIN warto poznać jego strukturę, która może wydawać się niełatwa do rozwikłania. W rzeczywistości znając poszczególne sekwencje kodu można łatwo poznać podstawowe wiadomości o samochodzie już na samodzielnym etapie sprawdzania. Sekwencje numeru VIN to kolejno WMI, VDS i VIS, a każda z nich odnosi się do konkretnych danych.

Numer VIN – co oznaczają dane symbole?

Przyjrzyjmy się nieco bliżej poszczególnym sekwencjom kodu VIN. Pierwsza z nich – WMI jest skrótem od angielskiego sformułowania „World Manufacturer Identifier”, a zakodowane w niej informacje służą identyfikacji producenta samochodu, a konkretnie jego nazwę oraz region, z którego pochodzi. W kodzie VIN znaki te zajmują miejsca od 1 do 3, natomiast poszczególne regiony oznaczone są w następujący sposób: Afryce przypisano litery od A do H, Azji od J do R, Europie od S do Z, cyfry zaś otrzymała Ameryka Północna – od 1 do 5, Oceania – od 6 do 7 oraz Ameryka Południowa – od 8 do 0. Kolejne symbole to już oznaczenie samego producenta, przykładowo Toyota posiada oznaczenia JT, Honda JH, a Audi WAU.

Druga sekwencja – VDS, czyli Vehicle Descriptor Section opisuje typ pojazdu. Oznaczenia zajmują miejsca w kodzie VIN od 4 do 9. Kodowane są tam informacje takie jak opis nadwozia. Ostatnia sekcja, czyli VIS oznacza Vehicle Identifier Section i tutaj szczegółowo opisywane są poszczególne komponenty auta, w tym rodzaj napędu oraz zainstalowany silnik i inne. Sekwencja ta zajmuje znaki w kodzie od 10 do 17, z tym, że część tej sekwencji to unikatowy kod przypisany do jednego konkretnego samochodu.

Sprawdzanie auta po VIN może dostarczyć nam naprawdę wiele informacji, jeśli tylko jesteśmy w stanie odpowiednio go rozczytać, a do tego zbawienne okazują się wyszukiwarki kodów VIN.