Jak się przygotować na podróż do Kostaryki?

Kostaryka jest krajem, który z pewnością znajduje się na liście marzeń wielu podróżników. Przepiękna przyroda, niesamowite krajobrazy, ciekawa kultura i rajskie plaże – to wszystko oraz wiele więcej przyciąga turystów z każdego zakątka świata właśnie do Kostaryki. Dobra organizacja wyjazdu to podstawa, a w solidne przygotowanie pozwala uniknąć stresu i wydawania dodatkowych pieniędzy. Jak przygotować się do wyjazdu do Kostaryki?

Kiedy jechać do Kostaryki?

Kostaryka znajduje się w strefie klimatu podrównikowego. Z tego względu nie istnieje tam podział na cztery pory roku, a wartość temperatury utrzymuje się przez cały rok na podobnym poziomie. Przeszkodą w podróży w ten rejon świata może być pora deszczowa, ale to właśnie dzięki ulewnym deszczom można podziwiać tam tak bujną przyrodę.

W okresie od maja do listopada pora deszczowa może generować utrudnienia komunikacyjne i wywoływać lokalne podtopienia. Z tego względu podróż do Kostaryki lepiej zaplanować na okres w porze suchej, która trwa od grudnia do kwietnia. Wtedy opady są niewielkie, a turyści mogą cieszyć się odpoczynkiem i zwiedzaniem lokalnych atrakcji.

Co istotne, wpływ na pogodę oraz temperaturę w Kostaryce ma znaczny wpływ samo ukształtowanie terenu. Na wyżynach i w górach nawet w porze suchej jest zdecydowanie chłodniej niż na wybrzeżu. Różnice temperatur mogą wynosić tam nawet 15 stopni Celsjusza.

Szczepienia przed wyjazdem do Kostaryki?

Od osób wybierających się do Kostaryki z Polski nie są wymagane żadne szczepienia. Personel medyczny oraz polskie władze zalecają jednak takowe wykonać. Warto zaszczepić się lub przyjąć dawkę przypominającą przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, czy też wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Przed wyjazdem warto także sprawdzić stan swojej apteczki i wyposażyć ją w to, co jest niezbędne.

Co warto zobaczyć w Kostaryce?

Kostaryka oferuje turystom wiele ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest wulkan Poas i Alajuela. Wzbudza on zachwyt i zaciekawienie turystów nie tylko swoją ciągłą aktywnością, ale także rozmiarami krateru, który ma ponad 320 metrów wysokości i 1600 metrów szerokości. Dzięki temu jest on jednym z największych na świecie. Dwa z trzech kraterów wypełnione są wodami deszczówki.

Park Narodowy Manuel Antonio to chyba najpiękniejsze oblicza Ameryki Środkowej. Różnorodność występujących tam zwierząt oraz roślinności jest wręcz oszałamiająca. Na wybrzeżu można spotkać wiele egzotycznych ryb, delfiny i wieloryby. Rezerwat Monteverde to kolejny przystanek na mapie turystów. Są to lasy mgliste lub chmurowe, a jego ich nazwa powiązana jest ze zjawiskiem kondensacji pary wodnej.

Rozpościerające się w całym kraju parki narodowe, lasy deszczowe i wybrzeża, na których można zobaczyć bogactwo fauny i flory to obowiązkowe miejsca, które należy odwiedzić będąc w Kostaryce. Jest ich tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.