Rozdwojone końcówki – jak sobie z nimi radzić?

Człowiek ma na swojej głowie średnio 100-150 000 włosów, z czego każdy z nich składa się z korzenia i łodygi. Korzeń to inaczej cebulka włosowa, zaś łodyga to martwa część włosa, która wystaje ponad powierzchnię skóry głowy. Z reguły skupiamy się na pielęgnacji skóry głowy, odżywiając i regenerując jedynie cebulki, zapominając o martwych częściach  włosów, które zdobią naszą głowę.

Poznaj przyczyny rozdwojonych końcówek włosów

W wyniku  uszkodzenia łuski włosowej, która pełni funkcję ochronną kolejnych warstw, dochodzi do rozdwojenia włosa. Proces ten jest nieodwracalny, a jedynym sposobem na pozbycie się zniszczonych włosów jest ich obcięcie. Dlatego warto poznać przyczyny rozdwajania się końcówek, by w przyszłości uniknąć konieczności nieplanowanego skracania włosów:

  • niewłaściwe szczotkowanie
  • niewłaściwa pielęgnacja
  • suszenie gorącym powietrzem
  • tarcie i szarpanie włosów
  • zahaczanie włosów o ubranie
  • źle dobrane kosmetyki
  • farbowanie, rozjaśnianie

Zatem właściwa pielęgnacja to podstawa. Zatem jeśli chcemy uniknąć rozdwajania się końcówek to powinniśmy zadbać o odpowiednie odżywienie oraz nawilżenie naszych włosów, oraz wyeliminować czynniki powodujące mechaniczne uszkodzenia.

Zobacz również:  Henna pudrowa we własnym domowym zaciszu

Pielęgnacja rozdwajających się włosów

Aby poprawić kondycję naszych włosów, lub po prostu uniknąć ich rozdwajania w przyszłości, należy skupić się na kilku ważnych aspektach:

Mycie i czesanie – przede wszystkim należy dobrać odpowiedni szampon przeznaczony dla typu posiadanych przez nas włosów. Ponadto ważne jest, aby nie wcierać szamponu we włosy, gdyż to ich tarcie powoduje uszkodzenia. Prawidłowym sposobem mycia głowy jest delikatne masowanie skóry głowy, a następnie jej spłukanie. Do rozczesywania włosów najlepiej wybrać grzebień, i to ten z szeroko rozstawionymi ząbkami, które bez problemu poradzą sobie nawet z najbardziej splątanymi włosami, nie powodując ich uszkodzeń. Jeśli już musimy wysuszyć włosy suszarką, to najlepiej zoptymalizować temperaturę nadmuchu, by zbyt gorące powietrze nie paliło naszych włosów.

Zobacz również:  Jak dbać o brwi po hennie pudrowej? - najważniejsze porady

Odżywianie – Stosowanie odżywki do włosów powinno być nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji włosów. Jednak i ta powinna być odpowiednio dobrana do naszego typu włosów (źle dobrana odżywka może je niepotrzebnie obciążyć). Odżywka, jak sama nazwa mówi, odżywia nasze włosy, które stają się mocniejsze, a tym samym bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto stosowanie odżywki ułatwia ich rozczesywanie, co także niweluje możliwość ich uszkodzenia.

Pielęgnacja uzupełniająca – jednym ze sprawdzonych i skutecznych sposobów na rozdwojone końcówki jest stosowanie botoksu na włosy. Polega on na wtłoczeniu we włosy składników odżywczych, które uzupełniają powstałe ubytki, regenerując i poprawiając kondycję zniszczonych włosów. Chociaż botoks włosów jest zabiegiem zupełnie bezinwazyjnym to profesjonalny zabieg można wykonać jedynie w salonie fryzjerskim.