Katar sienny, który nazywany jest również alergicznym to utrapienie alergików. Cieknącej z nosa wodnistej wydzielinie, towarzyszy zaczerwieniony nos, ból głowy, oraz świąd. Katar sienny może występować przez cały rok, lub tylko sezonowo. Może występować również jako katar po przebudzeniu.
Katar alergiczny – objawy
Typowe objawy kataru siennego to:
- kichanie (zob. co oznacza częste kichanie)
- niedrożność nosa
- świąd
- katar po przebudzeniu
Dodatkowo do objawów współtowarzyszących przypisać mozna:
- kaszel
- wypryski skórne
- swędzenie oczu
- gorączka
- ból głowy
- zmęczenie
- drażliwość
- problemy ze snem
Podłoże kataru alergicznego
Katar alergiczny, oraz katar po przebudzeniu może mieć różne podłoże, a mechanizmy są podobne do stanów zapalnych. Najczęściej do reakcji organizmu na alergeny dochodzi poprzez kontakt z nim oraz uwarunkowania genetyczne. W przypadku kataru siennego alergenami są najczęściej pyłki roślin, lub grzyby. Badania naukowe dowodzą, że jeśli w rodzinie są alergicy, to potomstwo ich ma wielkie szanse na odziedziczenie alergii na określone pyłki czy zarodki grzybów.
Domowe metody na Katar sienny
Niestety wyleczenie kataru siennego domowymi sposobami nie jest tak do końca możliwe. Można korzystać z prostych rozwiązań, aby zminimalizować objawy, jednak z uwagi na różne alergie, oraz okres pyleń domowe sposoby nie załatwią sprawy. Gdy cierpisz na Katar sienny dostosuj się do poniższych wskazówek:
- warto korzystać z kalendarza pyleń. Obserwacje miesięcy pyleń, które są dla Ciebie utrapieniem warto spędzać wewnątrz budynków. Okres ten nasila objawy, w związku z tym najlepiej jest unikać aktywności na świeżym powietrzu w tym czasie. Kalendarz pyleń rozwieje wątpliwości, co Cię uczula w danych miesiącach, oraz jak długo to może trwać.
- pod ręką warto mieć środek na bazie soli fizjologicznej do płukania nosa. Dzięki niemu możesz pozbyć się alergenów ze śluzówki nosa.
- gdy wyjdziesz na dwór, skorzystaj z okularów, oraz kapelusza. Te atrybuty pozwolą Ci ograniczyć osadzanie się pyłków.
- jeśli będziesz kosił trawę regularnie, nie dopuścisz do wyrośnięcia kwiatostanów, dzięki czemu pyłków będzie mniej
- aby zminimalizować katar po przebudzeniu, zamknij na noc okno
Leki na Katar sienny
Obecnie producenci leków na katar sienny oferują tabletki, spraye do nosa, sterydy wziewne. Lekarze podkreślają, że sposób leczenia pacjenta powinien być dobrany indywidualnie, ponieważ kazda reakcja alergiczna jest inna. Nie należy lekceważyć objawów, ponieważ katar sienny utrudnia życie, oraz codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że do leczenia kataru siennego można zastosować biorezonans, który jest metodą niekonwencjonalną. Terapię biorezonansem można połączyć z leczeniem u alergologa, tak aby dwie drogi leczenia przyjęły jeden wspólny kierunek pomocy dla pacjenta. Nie należy leczyć się na własną rękę. W ciężkich przypadkach potrzebne może być przyjmowanie leków na receptę.
mOOtic,pl -