Rodzaje nadwozia samochodu – jaki typ nadwozia wybrać?

Nadwozie samochodu to, można powiedzieć, jego znak rozpoznawczy. Stanowi strukturę nośną i karoserię, ustawione na podwoziu samochodu. Nadwozie okrywa mechanizmy pojazdu, część pasażerską i bagażową oraz pełni funkcje estetyczne. Określa nie tylko kształt samochodu, ale przede wszystkim jego funkcjonalność i możliwości.

Rodzaje nadwozia

Różnorodność produkcji na rynku motoryzacyjnym sprawia, że niekiedy trudno jest jednoznacznie sklasyfikować poszczególne samochody. Dla ułatwienia wyodrębniono podstawowe rodzaje nadwozia, które grupują samochody w  segmenty pojazdów, posiadających najwięcej charakterystycznych, wspólnych cech. Najbardziej popularne rodzaje nadwozia to:

  • Van
  • Hatchback
  • SUV
  • Kombi
  • Coupé
  • Sedan
  • Kabriolet

Typy nadwozia z uwzględnieniem liczby brył

Generalnie typy nadwozi określają liczbę brył w konstrukcji samochodu. Wyróżniamy więc samochody jednobryłowe, dwubryłowe i trzybryłowe.

Nadwozie jednobryłowe

Jednobryłowy typ nadwozia jest charakterystyczny dla samochodów, które posiadają jeden przedział pasażersko-bagażowy. Trudno też jednoznacznie wyróżnić komorę silnika czy przestrzeń bagażową, a obły kształt sprawia, że wszystkie te części tworzą jedną bryłę. W zamyśle taki kształt dominował w konstrukcji Vanów, ale z biegiem czasu producenci samochodów wykorzystali takie ukształtowanie nadwozia w małych autach miejskich.

Vany, dzięki podniesionej linii dachu, zyskały miano samochodów wielozadaniowych. To co odróżnia Vany od samochodów dostawczych to ich konstrukcja osadzona na bazie aut osobowych. Dodatkowo, duża przestrzeń samochodów z typem nadwozia Van, zapewnia pasażerom komfortowe podróżowanie, a dostęp do kabiny pasażerskiej jest z każdej strony, również od części bagażowej.

Zobacz również:  Regeneracja Skrzyni Biegów - Oszczędność i Dłuższa Żywotność Twojego Samochodu

Nadwozie dwubryłowe

Dwie bryły nadwozia to wyraźnie wydzielony przedział pasażerski wraz z bagażowym oraz komora silnika. To najbardziej popularny rodzaj nadwozia, którego konstrukcje wykorzystują producenci wielu marek i modeli samochodów.

Nadwozie typu hatchback jest najbardziej popularne wśród aut małych i średnich. Występuje w wersji trzy lub pięciodrzwiowej, gdzie do drzwi zalicza się również otwierana wraz z tylną szybą klapa bagażnika. Cechą charakterystyczną hatchbacka jest szeroki i masywny ostatni słupek – C. Przez bagażnik można się dostać do wnętrza hatchbacka.

Kombi to typ nadwozia z charakterystycznym wydłużonym tyłem oraz dużą przestrzenią bagażową. Konstrukcja kombi odróżnia go od innych samochodów linią dachu, poprowadzoną na tej samej wysokości zarówno w części pasażerskiej, jak i bagażowej. Liczba drzwi jest nieparzysta, ponieważ wliczane są niemal pionowo opadające drzwi bagażnika. Kombi jest samochodem niezwykle funkcjonalnym, można w nim przewozić bagaże o dużych gabarytach.

SUV to samochód, który rosnącą popularność zawdzięcza połączeniu cech samochodu osobowego i terenowego. SUV posiada większy prześwit niż samochody typowo osobowe oraz dużą przestrzeń bagażową. Idealny na drogi miejskie, doskonale wyposażony SUV w ostatnich latach zdominował rynek motoryzacyjny. Typowo terenowe SUV-y cechuje napęd na cztery koła.

Coupe to niskie zawieszenie w stylu sportowym. Występuje w wersji 2, 3 lub 4-drzwiowej. Opadająca z tyłu linia dachu, która nadaje coupe sportowy charakter uniemożliwia jednocześnie podróżowanie osobom dorosłym na tylnym rzędzie siedzeń, jeśli w danym modelu takie są. Opływowy kształt i płaska stylizacja gwarantuje za to ładny wygląd i dobre osiągi.

Zobacz również:  Jakie Mitsubishi są najbardziej ekonomiczne?

Nadwozie trójbryłowe

Samochody z nadwoziem trójbryłowym posiadają wyraźnie wydzielone trzy przedziały: silnikowy, osobowy i bagażowy. W grupie samochodów z tego rodzaju nadwoziem znajduje się sedan i kabriolet.

Nadwozie typu sedan należy do grupy nadwozi podstawowych, jest najbardziej klasyczne a zarazem eleganckie, dlatego dominuje wśród aut luksusowych. Sedan może występować w wersji dwu lub czterodrzwiowej. Dzięki uniesionej na całej długości linii dachu, przestronne wnętrze sedana zapewnia komfort podróżującym również w drugim rzędzie siedzeń. Klapa bagażnika zaczyna się poniżej linii tylnej szyby i jest otwierana sama pokrywa bagażnika. Wąski otwór załadunkowy ogranicza nieco wysoką funkcjonalność dużej przestrzeni ładunkowej sedana.

Kabriolet to wyjątkowy typ auta z nadwoziem otwartym, które nie ma stałego dachu, a dach materiałowy lub stalowy może być zdejmowany lub składany w bagażniku. Kabriolety z reguły występują w wersji dwudrzwiowej, rzadziej czterodrzwiowej. Za wyjątkiem przedniej krawędzi szyby, nie posiadają ram przy górnej krawędzi nadwozia ani pionowego słupka typu B. Mało użytkowe kabriolety przeznaczone są raczej na wyjazdy turystyczne niż do pokonywania codziennych dystansów.