Wysypka od wody z kranu. Czy to możliwe?

Skóra, to największy narząd naszego organizmu. To ona stanowi dla nas pierwszą barierę ochronną, wiec powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie niepożądane objawy chorobowe i wypryski powstałe na naszej skórze. Jeśli często obserwujesz jej ściągniecie, swędzenie, zaczerwienienie i dziwną wysypkę, powstałą szczególnie po kontakcie z wodą kranową, to powinieneś wiedzieć o kilku znaczących faktach.

Co znajdziemy w wodzie z kranu?

Chociaż wielu z nas wydaje się, że woda wypływająca z kranów w naszych domach i mieszkaniach jest czysta i zupełnie nieszkodliwa, jesteśmy w niemałym błędzie. Mimo, iż woda kranowa przechodzi etapy filtrowania i wszelkie potrzebne testy zdatności do użycia, to nadmiar chloru i metali ciężkich podrażnia skórę, szczególnie tę najbardziej delikatną i wrażliwą. Do metali ciężkich zawartych w wodzie z kranu zaliczamy:

  • aluminium,
  • ołów,
  • rtęć,
  • miedź,
  • nikiel.

Właśnie dlatego przy ostrych stanach zapalnych skóry, ciężkim do zwalczenia trądziku, atopowym zapaleniu skóry, itp. zaleca się mycie twarzy wodą przegotowaną.

Zobacz również:  Implanty piersi, a nurkowanie – fakty i mity

Wysypka i inne zmiany skórne, spowodowane kontaktem z wodą kranową.

Oprócz wysypki, w postaci delikatnej „kaszki” albo piekących grudek, zaobserwować można także ściągnięcie skóry i uczucie suchości, zaczerwienienie, ogólne pieczenie i podrażnienie. Warto zwrócić uwagę na to, że przy zmianach alergicznych spowodowanych kranówką, podobne symptomy zauważymy również po wizycie na basenie, gdzie woda zawiera wyższe stężenie chloru.

Pamiętaj! Jeśli podobna wysypka pojawia się na twojej skórze również po kąpieli w jeziorze, morzu, a właściwie po kontakcie z jakąkolwiek wodą – nie wykluczone, że masz na nią alergie. Jest to rzadkie schorzenie, które dotyczy niewielkiego odsetka ludzi na świecie, jednak nie należy bagatelizować takich objawów!

Zobacz również:  Ile kcal ma kebab? Czy można jeść kebab na diecie?

Jak zachować się, kiedy zauważymy reakcję alergiczną na wodę kranową?

W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, czy wysypka na pewno nastąpiła na skutek kontaktu skóry, z wodą z kranu. Należy przeanalizować użyte w ostatnich czasie kosmetyki, detergenty, spożyte pokarmy. Być może nasze nietolerancje pokarmowe, doprowadziły do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości. Za swędzenie, czy pieczenie skóry często odpowiedzialny jest nowy proszek do prania, płyn do płukania, żel do mycia ciała, czy balsam nawilżający. Warto przeanalizować również, czy w ostatnim czasie, nie mieliśmy kontaktu ze zwierzętami, których sierść nas uczula. Jeśli wykluczysz wszelkie inne możliwości, możesz zakładać, że rzeczywiście winowajcą jest tu kranówka. Pomocny będzie kontakt z lekarzem dermatologiem, który podpowie, jakie należy podjąć dalsze kroki diagnostyki i leczenia.