Temperatura wody do kąpieli noworodka — porady dotyczące kąpieli i pielęgnacji

Kąpiel to cały rytuał dla dziecka i jego rodziców. Jeśli mama i tata są niedoświadczeni, pojawia się wiele obaw i pytań dotyczących tego, jak wykąpać dziecko, począwszy od tego, jaką wanienkę wybrać i jaka jest prawidłowa temperatura wody do kąpieli noworodka. Nie martw się — przestrzeganie tych prostych wskazówek sprawi, że kąpiel stanie się prawdziwą przyjemnością.

Jak często i ile należy kąpać niemowlę? Temperatura wody do kąpieli noworodka

Dziecko karmione piersią nie potrzebuje kąpieli co wieczór i nie brudzi się tak bardzo jak starsze dziecko. Jednak kąpiel wodna poprawia ukrwienie narządów i tkanek i jest przyjemnym rytuałem, który daje rodzicom dodatkowy czas z dzieckiem, wzmacnia więź i przygotowuje do dobrego snu.

Nie należy bać się kąpać dziecka, nawet jeśli pępowina jeszcze nie odpadła. Regularna kąpiel nie jest szkodliwa dla skóry, a dziecko po kąpieli czuje się lepiej.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Okrągłego Stołu w sprawie pielęgnacji skóry niemowląt należy przestrzegać następujących zasad:

  • Kąp dziecko regularnie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
  • Do oczyszczenia skóry dziecka wystarczy 5-10 minut.
  • Wannę należy umieścić w bezpiecznym miejscu.
  • Zabiegi wodne należy zawsze przeprowadzać w obecności osób dorosłych. Nie zostawiaj dziecka samego lub z innymi dziećmi.
  • Kąpać dziecko należy w pomieszczeniu o temperaturze powietrza 21-240°C, optymalna temperatura do kąpieli noworodka to 37-37,5 °C.
  • W wannie musisz zebrać tyle wody, aby jej poziom znajdował się na biodrze dziecka, czyli około 5 cm.
  • Dopuszczalne jest używanie gąbki do polewania brzucha wodą i utrzymywania dziecka w cieple.
  • Jeśli używasz produktów zawierających olejki w wodzie, włóż matę w łazience i regularnie ją dezynfekuj.

Pamiętaj, że skóra noworodków wymaga starannej pielęgnacji. Wszystkie zagniecenia i fałdy należy dokładnie wyprać, ale nie wolno ich pocierać myjką.

Zobacz również:  Olej rycynowy - niezwykłe zastosowanie do brwi

Możesz zakończyć kąpiel, spłukując dziecko wodą z dzbanka. Temperatura wody powinna być o stopień niższa niż w kąpieli.

Jeśli całkowita kąpiel nie jest możliwa, można zorganizować dziecku „kąpiel gąbkową”, delikatnie przecierając skórę miękką gąbką zwilżoną ciepłą wodą.

Pielęgnacja włosów dziecka

Wskazane jest codzienne kąpanie głowy dziecka, ponieważ skóra głowy bardzo się poci. Włosy myje się uniwersalnym produktem do kąpieli lub specjalnym szamponem dla dzieci.  Produkt należy nakładać delikatnie, masując skórę głowy, a pianę zmywać od czoła w kierunku tyłu głowy.

Kilka godzin przed kąpielą noworodka zbadaj jego skórę głowy. Jeśli zauważysz skorupy łojotokowe, użyj olejku dla dzieci, aby je zmiękczyć. Po kąpieli należy delikatnie wyszczotkować włosy. Stopniowo znikną skorupy łojotokowe.

Wanna dla dziecka

Twoje dziecko potrzebuje wanienki. Zawsze utrzymuj tę wannę w czystości. Zwróć też uwagę, czy zabawki, z którymi dziecko lubi się kąpać, są czyste.

Wannę należy napełnić do połowy lub jednej trzeciej objętości zwykłą wodą z kranu. Nie jest konieczne gotowanie wody. Najpierw wlewa się zimną wodę, a następnie rozcieńcza gorącą wodą do pożądanej temperatury, którą mierzy się termometrem.

Zanurzaj dziecko w kąpieli stopniowo, trzymając je pod plecami tak, aby głowa i tył głowy spoczywały na Twojej dłoni, a nogi były wolne. Górna część klatki piersiowej powinna pozostać nad wodą.

Jak wybrać odpowiedni płyn do kąpieli?

Środki powierzchniowo czynne zawarte w produktach do kąpieli mogą podrażniać skórę i uszkadzać jej barierę ochronną. Wybierz więc odpowiednie środki do oczyszczania skóry w zależności od wieku dziecka. Ponadto należy je stosować w niewielkich ilościach i dokładnie spłukiwać.

Chociaż napary i odwary ziołowe były szeroko stosowane w przeszłości, należy uważać na składniki roślinne. Mogą wystąpić reakcje alergiczne lub nietolerancje.

Zobacz również:  Jak trwale wyprostować loki?

Dodatkowe kryteria doboru środków oczyszczających do skóry dziecka:

  • Detergenty są lepsze od mydeł. Mają neutralne lub lekko kwaśne pH, zbliżone do pH skóry dziecka i mają łagodniejsze składniki. Dlatego nie usuwają ze skóry czynników nawilżających i nie wpływają na jej funkcje ochronne.
  • Produkty do kąpieli dla niemowląt nie powinny zawierać składników antybakteryjnych, ponieważ zmniejszają one funkcje odpornościowe skóry i mogą sprzyjać zakażeniom grzybiczym.
  • Bezpieczeństwo produktów musi być udowodnione w badaniach klinicznych.
  • Nowy produkt najpierw testują na swojej skórze rodzice. Jeśli nie mają reakcji alergicznych, można spróbować cienką warstwę na niewielkim obszarze skóry dziecka. Produkt może być stosowany, jeśli nie występuje zaczerwienienie lub podrażnienie.

Pielęgnacja skóry po kąpieli

Po kąpieli przykryj dziecko ręcznikiem i wytrzyj do sucha. Zgodnie z zaleceniami europejskich pediatrów nie należy ubierać dziecka bezpośrednio po kąpieli, lecz po prostu zawinąć. Otulanie zapobiega nagłemu spadkowi temperatury ciała w pierwszych 10 minutach po kąpieli, a dziecko nadal może odczuwać kontakt cielesny z matką.

Pielęgnacja skóry noworodka obejmuje nie tylko odpowiednią kąpiel, ale także codzienną dbałość o higienę. Aby poprawić właściwości ochronne bariery skórnej po kąpieli, zaleca się stosowanie kosmetyków łagodzących, które zostały opracowane specjalnie dla noworodków. Środki pielęgnacyjne (olejek, balsam, mleczko, krem) należy nakładać cienką warstwą na skórę dziecka przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Istnieją olejki, które można stosować zarówno podczas kąpieli, jak i po niej. Miejsce kontaktu z pieluszką wymaga szczególnej pielęgnacji. Musi być utrzymywane w suchości i czystości, aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry.