Ostatnia kolejka Serie A – kogo nie zobaczymy w przyszłym sezonie w najwyższej włoskiej lidze rozgrywkowej?

Serie A to określenie dla ligowych rozgrywek piłkarskich we Włoszech, w których biorą udział najlepsze zespoły z tego kraju. Awans do Serie A to niewątpliwie ogromny prestiż, jednak jeśli podczas rozgrywanych meczy drużynie nie uda się osiągnąć przyzwoitych rezultatów, wówczas jest ogromne prawdopodobieństwo, iż wypadnie z Serie A w kolejnym sezonie. Kogo nie zobaczymy w przyszłym sezonie w najwyższej włoskiej lidze rozgrywkowej według stanu na dziś? Na to pytanie zdradzamy odpowiedź w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Czym jest Serie A?

Serie A to jedna z najbardziej znanych rozgrywek na świecie. Mianem tym określa się ligowe rozgrywki piłkarskie, które są przeprowadzone we Włoszech. Historia Serie A sięga 1929 roku. Za zarządzanie tymi rozgrywkami odpowiada w tej chwili Lega Nazionale Profesionisti Serie A, zaś wcześniej obowiązek ten należał do Włoskiego Związki Piłki Nożnej.

Rozgrywki w ramach Serie A są prowadzone cyklicznie, czyli co sezon. Bierze w nich udział zawsze 20 najlepszych włoskich klubów piłkarskich. Ta drużyna, która zwycięży, otrzymuje tytuł Mistrza Włoch. Te drużyny, które były z kolei najsłabsze, są przenoszone do Serie B, czyli drugiej ligi włoskiej o mniejszym prestiżu. Możliwość brania udziału w meczach w ramach Serie A to wyjątkowe wyróżnienie, dlatego też piłkarzom oraz władzom poszczególnych klubów bardzo zależy na tym, aby w możliwie najkrótszym czasie awansować do tej wyjątkowej kategorii.

Zobacz również:  20 powodów, dla których warto ćwiczyć: Inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie!

Serie A – jak wyglądają rozgrywki?

Od sezonu 1929/1930 obowiązuje jedna, istotna zasada, której dotychczas nie zmieniano. Mianowicie: chodzi o to, że w Serie A nie stosuje się podziału na grupy. Jedynie po przerwie związanej z II wojną światową w sezonie 1945/1946 przeprowadzono sezon przejściowy, w którym wzięło udział 8 zespołów. Zasady realizacji rozgrywek, które są stosowane aż po dziś dzień, zostały przywrócone od sezonu 1946/1947.

W każdym sezonie realizowanych jest 38 kolejek spotkań, które rozgrywane są między drużynami z wykorzystaniem systemu kołowego. Wszystkie pary drużyn przeprowadzają dwa mecze. Co ważne, każdy z zespołów jedno spotkanie przeprowadza jako gospodarz, zaś drugie jako gość. Ważna zmiana nastąpiła w sezonie 2004/2005 – od tej pory w lidze występuje 20 drużyn. We wcześniejszych okresach liczba ta wynosiła niekiedy 18 bądź 16. Zespół, któremu uda się zwyciężyć mecz, dostaje 3 punkty. Z kolei za remis otrzymuje się 1 punkt, zaś za porażkę – 0.

Zobacz również:  Billie Jean King Cup – jak wypadły Polki w starciu ze Szwajcarkami?

Kogo zabraknie w nadchodzącym sezonie Serie A?

Z Serie A usuwane są po sezonie te drużyny, które podczas rozgrywek zdobyły najmniejszą liczbę punktów. Kogo zabraknie w Serie A w sezonie 2024/2025? Według najnowszych informacji, trzema drużynami, które zostaną usunięte z tych rozgrywek, będą:

Udinese (liczba punktów: 30),

Sassuolo (liczba punktów: 29),

Salernitana (liczba punktów: 15).

Najpewniej nie ulegnie to zmianie, ponieważ jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, sezon Serie A zakończy się w dniu 26 maja. Sprawdź już teraz dobre typy bukmacherskie i postaw na wyjątkową rozrywkę – i to bez wychodzenia z domu.