Katar po przebudzeniu to dla wielu osób istna zmora. Przypadłość ta świadczy zwykle o złej jakości powietrza lub niegroźnej infekcji wirusowej. Teoretycznie banalny problem z zatkanym nosem może jednak świadczyć o stanach alergicznych, jak również o występowaniu polipów nosowych. Nie zawsze jednak katar o poranku jest groźnym zjawiskiem. W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z występowaniem kataru.
Zatkany o poranku nos – skąd pochodzi katar?
Katar to inaczej stan zapalny błon śluzowych zlokalizowanych wewnątrz nosa. Jest on zwykle spowodowany obecnością wirusów, które wywołują pojawianie się lejącej wydzieliny z nosa. W przypadku infekcji bakteryjnej barwa wydzieliny przybiera żółtawy, niekiedy zielonkawy odcień. Mamy wówczas do czynienia z poważniejszą infekcją wymagającą niejednokrotnie interwencji lekarza rodzinnego. Bagatelizowanie poważnych objawów może prowadzić do silnego bólu zatok, a także stanu zapalnego gardła.
Ciężki poranek z niedrożnością nosa
Zatkany nos o poranku nie musi mieć jednak podłoża chorobowego. Za obecność kataru o poranku mogą być odpowiedzialne popularne roztocza skrywające się na podłodze, w pościeli, a także w miejscach, gdzie obecny jest kurz. Czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie jest także zła jakość powietrza. Mowa tu przede wszystkim o znacznej liczbie zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Katar po przebudzeniu w okresie jesienno-zimowym może być efektem wdychania pyłów PM 2.5. Co więcej, regularne narażenie na obecność szkodliwych dla zdrowia pyłów może skutkować trudną w leczeniu reakcją alergiczną. Niedrożność nosa może być także efektem wad wrodzonych przegrody nosowej. Kolejną przyczyną niemiłych dolegliwości jest suche powietrze w pomieszczeniach, za które odpowiedzialna jest praca centralnego ogrzewania w budynku.
Nie brakuje jednak przypadłości, które mogą mieć realny wpływ na nasze zdrowie i mogą skutkować poważnymi problemami. Wśród nich możemy wymienić guzki (polipy), zapalenie zatok nosowych, a niekiedy nowotwory. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować regularnie wystepujących objawów. W razie wątpliwości zalecana jest konsultacja ze specjalistą.
Jak pozbyć się niechcianego kataru po przebudzeniu?
Jeżeli nasz nos jest zatkany sporadycznie to nie ma powodów do lęku. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy dolegliwości występują niemal każdego dnia. W skrajnych przypadkach ciągle zatkany nos generuje intensywny ból mogący odebrać przyjemność z nocnego odpoczynku po ciężkim dniu. W przypadku podejrzenia alergii możemy podjąć podstawowe działania zmierzające do wyeliminowania wydzieliny z nosa. Najprostszym sposobem jest dokładne wypranie pościeli i jej regularna wymiana oraz wietrzenie pomieszczeń. Dobrym wyjściem może okazać się także zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Za pomocą tychże urządzeń pozbędziemy się problemu z zanieczyszczeniami oraz zapewnimy odpowiednie warunki do oddychania przez cały rok. Jeżeli jednak to nie przyniesie efektu to przyczyn należy szukać gdzie indziej.
Alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny
Jedną z przyczyn niedrożności nosa mogą być czynniki alergiczne. Są one odpowiedzialne za występujący przez długi czas stan zapalny błony śluzowej nosa. Katar sienny jest zwykle spotykany w wieku dziecięcym oraz nastoletnim. Nie brakuje jednak przypadków, kiedy alergia pojawia się u osób, które nigdy nie miały podobnych problemów. Katar sienny występuje jako reakcja na wdychane z powietrza substancje uczulające. Według statystyk co piąta osoba zmaga się z alergicznym nieżytem nosa. Wyróżniamy następujące objawy kataru siennego:
- wodnista wydzielina z nosa,
- częste kichanie,
- zalegająca w nosie gęsta wydzielina,
- przewlekły kaszel wywołany spływaniem kataru po tylnej ścianie gardła,
- obrzęk oraz zaczerwienienie nosa,
- świąd nosa i spojówek,
- bóle oraz zawroty głowy,
- ciemniejsza barwa skóry pod oczami,
- kłopoty z koncentracją,
- pogorszenie węchu.
Powyższe dolegliwości mogą występować w różnym nasileniu: łagodnym, umiarkowanym oraz ciężkim. W zależności od nasilenia kataru siennego może on w sposób znaczny utrudniać pracę, sen, czy wykonywanie podstawowych obowiązków.
Przyczyny występowania kataru siennego
Wyróżnia się dwa rodzaje czynników alergizujących przy występowaniu kataru siennego: sezonowe oraz całoroczne. W okresie wiosennym i letnim narażeni jesteśmy na pylenie następujących roślin:
- pyłki chwastów (m.in. babka lancetowata, bylica pospolita),
- pyłki traw (np. wiechlina łąkowa, żyto, kupkówka pospolita),
- pyłki drzew (m.in. Brzoza, dąb, leszczyna).
Katar sienny może występować przez cały rok wśród osób podatnych na oddziaływanie następujących alergenów:
- roztocza kurzu domowego,
- sierść, naskórek oraz wydzieliny zwierząt domowych,
- grzyby,
- pleśń,
- zanieczyszczenia występujące w powietrzu,
- substancje i związki obecne w żywności,
- środki antykoncepcyjne oraz niektóre leki,
lateks.
Lista czynników związanych z występowaniem kataru jest niezwykle szeroka i przyczyny niedrożności nosa mogą być naprawdę różne. Dlatego w przypadku wystąpienia nieprzyjemnych objawów należy skonsultować każdy przypadek indywidualnie u alergologa lub specjalisty zajmującego się innymi schorzeniami górnych dróg oddechowych. Lekarz stwierdzi, gdzie leży problem oraz jakie metody leczenia będą skuteczne.
mOOtic,pl -