Czy witamina D podnosi ciśnienie?

Coraz większa część z nas przykłada szczególną wagę do stanu swojego zdrowia. Chorobą, która dziś występuje na ogromną skalę, u bardzo wielu osób, jest nadciśnienie tętnicze krwi. Wielu lekarzy specjalistów, jak również naukowców dopatruje się przyczyn, czynników, które mogą wpływać na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Czy witamina D podnosi ciśnienie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Ciśnienie krwi a witamina D

Wiele osób pragnie odnaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy witamina D podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Z całą pewnością ma ona wpływ na kontrolę biologicznych funkcji organizmu pod wieloma względami, w tym także na poziom naszego ciśnienia. Bardzo często wskazuje się w patogenezie nadciśnienia niedobór witaminy D, jako jedną ze znaczących przyczyn. Co więcej, niezwykle często wskazuje się, że witamina D ma ogromny wpływ na poziom ciśnienia tętniczego krwi szczególnie w przypadku pacjentów, u których występuje zwiększone ryzyko chorób sercowo- naczyniowych, takich jak np. obciążenie genetyczne, nadwaga czy otyłość.

Zobacz również:  Seks bez penetracji – dlaczego warto i jak go uprawiać?

Czy warto suplementować witaminę D? Czy ma ona wpływ na ciśnienie tętnicze krwi?

Na podstawie wieloletnich badań oraz obserwacji naukowych i przeprowadzonych statystyk można jasno stwierdzić, że witamina D nie podnosi ciśnienia tętniczego krwi. Co więcej, należy wręcz obrać zgoła odmienny kierunek, iż niedobory witaminy D mogą powodować nadciśnienie tętnicze krwi. Jeśli więc borykamy się z nadciśnieniem, warto zbadać poziom witaminy D w naszym organizmie. W tym celu wystarczy pobrać krew, identycznie jak w przypadku wykonywania podstawowych badań, takich jak morfologia. W przypadku niedoboru witaminy D warto pod kontrolą lekarza specjalisty zacząć jej regularną suplementację. Aby móc cieszyć się właściwym poziomem ciśnienia tętniczego krwi, należy więc zadbać o właściwy poziom dwóch witamin- D oraz C. O ile witaminę C możemy suplementować wraz z pożywieniem, o tyle witamina D jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych. Utrzymanie jej właściwego poziomu jest zatem trudniejsze, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym.

Zobacz również:  Jakie właściwości ma werbena?

Czy witamina D podnosi ciśnienie? To teza, która nie ma swojego pokrycia w rzeczywistości. Co więcej, chcąc podjąć skuteczną walkę ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, warto skontrolować poziom cennej witaminy w naszym organizmie, a w razie jej niedoborów rozpocząć suplementację, która niejednokrotnie pomoże nam w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.