Wodnista biegunka – dlaczego męczy człowieka?

Wodnista biegunka może sprawić, że człowiek na długi czas utknie w domu. Właściwie, nie tyle co w domu, a w toalecie. W jej trakcie odczuwa się potrzebę częstszego oddawania stolca. Biegunka wodnista może również doprowadzić do ogólnego pogorszenia samopoczucia – osłabieniem organizmu, spadkiem koncentracji, itd. Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale biegunka odpowiedzialna jest za śmierć około 525 000 dzieci rocznie (dokładnie poniżej 5 roku życia).

Wodnista biegunka – podstawowe informacje

Biegunka – woda z odbytu, która wydostaje się na powierzchnię częściej niż trzy razy na dzień, daje podstawy do tego, aby dać osobie chorej do myślenia. Na początku może być to luźny stolec, który będzie efektem przetrawionego pokarmu. Jednak z czasem będzie to woda. Uwaga! Warto jednak wskazać na to, że u niektórych osób częste oddawanie stolcu jest rzeczą normalną, która nie musi być związana z objawami chorobowymi. Wyróżnia się to jednak tym, że ma się do czynienia z uformowanym stolcem. Jeżeli jednak jest biegunka – leci sama woda.

Z tego typu chorobą najczęściej mają do czynienia osoby, jakie zmagają się z infekcją przewodu pokarmowego.

Wodnista biegunka – rodzaje

Dla jednych biegunka to po prostu…biegunka. Uporczywa dolegliwość, która na dodatek nie chce przejść zbyt szybko. Lekarze rozróżniają jednak trzy podstawowe rodzaje kliniczne biegunki:

  • ostra biegunka wodnista – trwać może kilka godzin lub dni. Spowodowana jest spożyciem produktów spożywczych, jakie zawierają w sobie szkodliwego pasożyta lub bakterii. Jej maksymalny okres trwania to dwa tygodnie.
  • uporczywa biegunka – wyróżnia się tym, że ma się z nią do czynienia dłużej niż 14 dni. Jeżeli ktoś zauważa u siebie takie objawy, jak najszybciej powinien skonsultować się z lekarzem. Jej wystąpienie może być efektem reakcji alergicznej lub nieswoistym zapaleniem jelit.
  • przewlekła biegunka – jej okres trwania może wynieść nawet kilka tygodni. Leczenie skupia się nie tylko na usunięciu przyczyn, ale także na zahamowaniu dalszych objawów, jakie mogą doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu. Konieczna jest specjalistyczna konsultacja, ponieważ taka biegunka może być objawem choroby owrzodzeniowej jelit lub choroby Leśniewskiego-Crochna.
Zobacz również:  Budzenie się w nocy z lękiem - jak radzić sobie z atakiem paniki?

biegunka wodnista

Biegunka – przyczyny

Prawdą jest to, że biegunka może zostać spowodowana przez różnego rodzaju bakterie i wirusy. Dlatego tak ważne jest jej prawidłowe zdiagnozowanie. W szczególności, jeżeli stan pacjenta nie poprawia się przez ok. siedem do 10 dni. Ważne jest dobranie odpowiednich metod leczenia. Źle podjęta decyzja może doprowadzić do pogorszenia zdrowia (nawet trwałej niepełnosprawności!) lub do zgonu.

Wśród najczęściej występujących przyczyn wodnistej biegunki wyróżnia się:

  • organizmy wirusowe i bakteryjne, jakie mogą być przenoszone poprzez wodę jaka została skażona kałem,
  • złe warunki sanitarne i higieniczne,
  • rotawirus,
  • Escherichia cola,
  • nieprawidłowo przygotowywana i przechowywana żywność.

W przypadku przewlekłej biegunki wodnistej za przyczynę uważa się m.in.: zatrucie pokarmowe, alergie pokarmowe, niepożądana reakcja na podany lek związany z innym schorzeniem, infekcja pasożytnicza, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, itd. Te przypadki wymagają konsultacji lekarskiej najszybciej jak jest tylko możliwe.

Wodnista biegunka – objawy charakterystyczne

Mówiąc o rodzajach biegunki, można je również podzielić ze względu na kolor (np. czerwonka, czarna, żółta). Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy dla biegunki? Najczęściej ma się do czynienia z luźnym lub wodnistym stolcem. Oprócz tego pacjenci mogą zauważać u siebie: nudności, jakie związane są z rozstrojem żołądka; wzdęcia lub skurcze brzucha, gwałtowna potrzeba wypróżnienia.

Osoby, które mają do czynienia z objawami ostrej biegunki, mogą również zauważyć występowanie gorączki, odwodnienia, silnych bólów brzucha, wymiotów. Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka to takie dwa najbardziej znane objawy, które powodują także dyskomfort psychiczny. Biegunka – przez tydzień utrzymujące się objawy powinny skłonić do wizyty w gabinecie lekarskim lub do skorzystania z teleporady, jeżeli pacjent nie jest w stanie udać się do przychodni.

Ból brzucha i biegunka – jak leczyć, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości?

Biegunka bez bólu brzucha również jest możliwa. Niezależnie jednak od tego, czy owe bóle brzucha (najczęściej w dolnej części) występują, czy też nie – warto skonsultować się z lekarzem. Zastosowanie odpowiednich preparatów medycznych może skrócić „męki” z jakimi ma do czynienia każda osoba.

Przepisanie właściwych leków poprzedzone jest:

  • badaniem podmiotowym – jest to wywiad lekarza, który próbuje ustalić, dlaczego u pacjenta występuje taka choroba. Należy spodziewać się pytań, które mogą być związane z wyglądem stolca i chorobami występującymi w rodzinie.
  • badaniem przedmiotowym – wykonywam w na miejscu, w gabinecie lekarskim. To na jego podstawie zostaną ocenione m.in. węzły chłonne, wątroba, a niekiedy nawet zmiany występujące dookoła odbytu. Może się okazać, że na skórze pojawią się różnego rodzaju reakcje alergiczne, które są dowodem na występowanie jednego z rodzai biegunki.
  • badanie laboratoryjne – zlecane, jeżeli wodnista biegunka trwa ponad dwa tygodnie. Lekarz może zlecić wykonanie takich badań jak: analiza kału pod mikroskopem, badanie krwi,posiew kału.
  • badanie specjalistyczne – czyli kolonoskopia lub gastroskopia.
Zobacz również:  Temperatura wody do kąpieli noworodka — porady dotyczące kąpieli i pielęgnacji

To na podstawie takich badań podejmowana jest decyzja o leczeniu pacjenta. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że lekarz zadecyduje o tym, aby podać pacjentowi płyny, których celem będzie zapobiegnięcie odwodnieniu. Bazują one na takich składnikach jak sód, potas, chlor. Pomocny okazać się może również węgiel leczniczy. To on odpowiedzialny jest za występowanie rozwolnienia, które prowadzić może do całkowitego usunięcia bakterii z organizmu.

Wielu pacjentów próbuje samodzielnie leczyć biegunkę. To fakt, nie zawsze istnieje konieczność odwiedzenia lekarza. Tym bardziej że wiele preparatów medycznych dostępnych jest bez recepty. Ich zastosowanie może pomóc. Warto spróbować. Jeżeli jednak objawy nie mijają, a do tego dochodzi wysoka gorączka, zasłabnięcie, krew lub śluz w kale, obfitość biegunki, należy udać się do lekarza. Biegunka może prowadzić do wystąpienia zgonu! Również u osób dorosłych.

Czy można ustrzec się wodnistej biegunki?

Wodnista biegunka pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Nigdy nie można powiedzieć, kogo zaatakuje w następnej kolejności. Można jednak dążyć do tego, aby pojawiała się ona jak najrzadziej. W tym celu należy w prawidłowy sposób przechowywać produkty spożywcze. Wszelkiego rodzaju jedzenie wywalać, jeżeli termin spożycia został przekroczony. Nie powinno się pić wody z kranu – chyba, że wcześniej zostanie ona przefiltrowana lub przegotowana. Warto się również szczepić – w szczególności, jeżeli chodzi o rotawirusy. Mowa tu o niemowlętach, które zakażenie rotawirusem przechodzić mogą wyjątkowo ciężko. Takich kilka kroków jest w stanie sprawić, że wodnista biegunka nie będzie pojawiać się tak często.