Telemetria w IoT – co to jest i jak napędza Przemysł 4.0?

Telemetria to termin, z którym można spotkać się coraz częściej w kontekście technologii – zwłaszcza w odniesieniu do rozwiązań przemysłowych. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jak telemetria wpływa na Przemysł 4.0?

Czym jest telemetria w IoT?

Według słownikowych definicji telemetria to określenie na wszelkie procesy zdalnego gromadzenia, przesyłania i analizy danych z urządzeń w czasie rzeczywistym. W zależności od wybranych technologii implementacja takich rozwiązań może jednak wyglądać nieco inaczej. W kontekście IoT, czyli Internetu Rzeczy (Internet of Things), telemetria obejmuje przede wszystkim komunikację pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w różnego rodzaju czujniki – sensory natomiast zbierają dane z otoczenia, np. informacje dotyczące działania maszyn czy parametrów procesu, by następnie przesłać je do centralnych systemów zarządzania. Aby usprawnić przesył i kontrolę danych, wraz z telemetrią często stosuje się różne technologie bezprzewodowe i chmurowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zarówno o samej telemetrii, jak i kompletnych systemach tego typu, odwiedź stronę https://www.internetum.com/technology/telemetry-systems/.

Co składa się na system telemetrii dla IoT?

Warto przede wszystkim podkreślić, że konfiguracja konkretnego systemu może się znacznie różnić w zależności od potrzeb danego procesu czy użytkowników końcowych. Najczęściej jednak telemetria IoT składa się z kilku kluczowych elementów:

  • czujniki i urządzenia końcowe – mogą zbierać dane np. na temat temperatury, wilgotności, ciśnienia czy pozycji części;
  • moduły komunikacyjne – korzystające z technologii takich jak Wi-Fi, Bluetooth, LTE, 5G czy dedykowane systemy dla IoT, np. Zigbee;
  • chmura lub serwery lokalne – do przetwarzania i przechowywania danych;
  • systemy analitycznie – służą do analizy danych i generowania wniosków lub rekomendacji, coraz częściej korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji.
Zobacz również:  Wciągarka a wciągnik - podobieństwa i różnice

Telemetria w Przemyśle 4.0

Koncepcja Przemysłu 4.0 opiera się w dużej mierze na automatyzacji, cyfryzacji i integracji systemów – wszystko to ma na celu zwiększenie efektywności produkcji i redukcję błędów. Telemetria w IoT odgrywa w tym obszarze kluczową rolę, wspierając przede wszystkim monitorowanie maszyn i urządzeń. W efekcie można m.in. wcześnie wykrywać awarie i zminimalizować przestoje, a jednocześnie utrzymać pełną wydajność pracy. Ponadto analiza danych zbieranych przez telemetrię pozwala na optymalizację procesów i identyfikację tzw. wąskich gardeł. Nie można także pominąć kwestii oszczędności energii – czujniki IoT wraz z telemetrią wspomagają monitorowanie zużycia, co przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie zasobów i redukcję kosztów. To wszystko powoduje, że telemetria w IoT zapewnia szereg nieocenionych korzyści, które pozwalają na bieżąco usprawniać procesy przemysłowe.

Zobacz również:  Jak wybrać najlepszy hosting poczty firmowej? Praktyczny poradnik dla przedsiębiorców

Telemetria IoT w przemyśle – korzyści

Wdrożenie systemów telemetrycznych IoT w przemyśle przynosi szereg korzyści, które są odczuwalne zarówno dla firm przemysłowych, jak i końcowych odbiorców. Z pewnością warto zwrócić uwagę na zwiększoną efektywność – automatyzacja nie tylko samego działania maszyn, lecz także ich monitorowania, pozwala oszczędzać czas i zasoby przy równoczesnej minimalizacji ryzyka błędów. Dodatkowo przewidywanie awarii i optymalizacja procesów znacząco zmniejszają koszty napraw i produkcji, a stały nadzór nad procesami pozwala utrzymać przy tym wysoką jakość. Telemetria umożliwia też szybkie wykrywanie potencjalnych anomalii, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników i sprzętu. Można zatem bez wątpienia stwierdzić, że telemetria w IoT to fundament Przemysłu 5.0 – co więcej, wraz z dalszym rozwojem technologii telemetria stanie się jeszcze bardziej zaawansowanym, niezastąpionym narzędziem dla nowoczesnych firm przemysłowych.