Sport to zdrowie – to utarte powiedzenie zna chyba każdy. Jednak jak tak naprawdę aktywność fizyczna wpływa na stan zdrowia? Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Aktywność ruchowa – czym jest?
Aktywność ruchowa to nic innego jak wysiłek, który prowadzi do wyższego wydatku energetycznego. Podczas aktywności fizycznej zachodzi wiele pożądanych zmian, które determinują aktywność fizyczną, a także niwelują ryzyko rozwoju chorób oraz schorzeń.
To jakie dokładnie korzyści wynikną z wysiłku jest zależne w dużej mierze od czasu jego trwania, a także intensywności wysiłku oraz tętna w trakcie ćwiczeń czy przemian energetycznych.
W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na stan zdrowia?
Regularnie podejmowana aktywność ma wiele zalet. Przede wszystkim kształtuje ona odporność i zwiększa wydolność organizmu. Jest to także działanie profilaktyczne, które zapobiega rozwojowi różnych dolegliwości jak np. otyłość, nadwaga, cukrzyca, różne choroby dotyczące układu krążenia czy układu oddechowego itd.
Uprawianie sportu poprawia także zdolności motoryczne, poprawia jakość snu oraz funkcjonowanie mózgu. Jest to też świetne rozwiązanie na kształtowanie poprawnej postawy ciała.
Ponadto aktywność fizyczna wpływa na regulowanie gospodarki hormonalnej organizmu, redukuje stres, a także wszelkie przeciążenia psychiczne. Poprawia on także samopoczucie i kształtuje lepszą postawę w stosunku do społeczeństwa.
Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży
Aktywność fizyczna powinna być podejmowana zarówno przez dzieci jak i dorosłych. WHO zaleca, aby dzieci przynajmniej 60 minut dziennie podejmowały wybraną aktywność fizyczną. Powinna być ona różnorodna i dobrze dobrana do wieku oraz możliwości dzieci. Na tym etapie aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dobrą zabawą, dostarczającą dużo radości.
Także dzieci borykające się z różnymi niepełnosprawnościami powinny być aktywne fizycznie. Oprócz ćwiczeń rehabilitacyjnych zaleca się także inne rozwiązania.
Jeśli chodzi o dorosłych WHO zaleca wszystkim osobom do 64 roku życia przynajmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu. Powinni oni przynajmniej dwa razy w trakcie tygodnia wykonywać ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni, a także ćwiczenia zwiększające wytrzymałość.
Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób starszych i schorowanych. Jednak i one nie powinny unikać aktywności fizycznej, bardzo często podczas ćwiczeń przez nich wykonywanych przyda się asysta osób trzecich. Ważne jest także to, aby ćwiczenia były wykonywane zgodnie z ustaleniami rehabilitanta czy innej doświadczonej osoby.
mOOtic,pl -