Karty plastikowe znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Używamy ich na co dzień przy robieniu zakupów, korzystaniu z usług siłowni, wypożyczaniu książek w bibliotece czy nawet rozpoczynaniu oraz kończeniu pracy w biurze (w celu szybkiego potwierdzenia tożsamości). I często nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym charakteryzują się urządzenia, które służą do tworzenia wspomnianych identyfikatorów. A drukarki kart plastikowych, bo o nich mowa, to rozwiązania pod różnymi względami przystosowane do pracy w handlu, usługach, przemyśle, urzędach czy korporacjach.
Na jakie parametry wydruku trzeba zwrócić uwagę?
Drukarki kart plastikowych są specjalistycznymi urządzeniami auto id (z segmentu automatycznej identyfikacji), które można pod wieloma względami dopasować do potrzeb konkretnej działalności. Modele dostępne w ofertach producentów i dystrybutorów różnią się w szczególności parametrami związanymi z wykonywaniem nadruków. W związku z tym, do wyboru mamy m.in. urządzenia drukujące karty jednostronnie i/lub dwustronnie, zapewniające niższą bądź wyższą rozdzielczość nanoszonych treści (np. 300 albo nawet 600 dpi) oraz działające zarówno w trybie monochromatycznym, jak i kolorowym. Są to bez wątpienia podstawowe parametry techniczne, na które zawsze należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania technologicznego.
Jednak nie tylko one mają znaczenie przy codziennym wykonywaniu obowiązków. Często istotne okazuje się również to, jakiego rodzaju karty może obsługiwać konkretny model drukarki. Natomiast wspomniane zagadnienie jest związane zarówno z wymiarami czy grubością wykorzystywanych nośników, jak i z materiałami, z których są one wykonane – m.in. z „tradycyjnego” tworzywa PVC lub wzmocnionego warstwą ABS (kompozytowego). Ponadto, przy wysokonakładowym drukowaniu kart plastikowych bardzo ważna będzie np. szybkość pracy oferowana przez dostępne urządzenia. A co w sytuacji, gdy dodatkowo zależy nam na najwyższej estetyce wykonywanych identyfikatorów, przepustek, biletów czy kart lojalnościowych? Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie oferujące działanie w trybie edge-to-edge (od krawędzi do krawędzi). Czyli po prostu takie, które może wykonać nadruk na całej powierzchni karty.
- Dowiedz się więcej o drukarkach kart plastikowych tutaj.
Współpraca drukarki kart plastikowych z innymi urządzeniami
Poszukując drukarki kart plastikowych do pracy w firmie handlowej lub usługowej, zakładzie przemysłowym, korporacji czy placówce urzędowej, trzeba również dopilnować tego, aby wybrany przez nas model bez problemu zintegrował się z resztą rozwiązania systemowego, które funkcjonuje w konkretnej działalności. Najważniejsze będą zaś obsługiwane interfejsy komunikacyjne, czyli standardy transmisji danych, zapewniające łączność pomiędzy różnymi urządzeniami. A w tym przypadku – zazwyczaj współpracę pomiędzy drukarką kart plastikowych oraz używanym komputerem (stacjonarnym lub przenośnym).
W jaki sposób może przebiegać taka łączność? Wszystko zależy tutaj od parametrów komunikacyjnych każdego ze wspomnianych urządzeń. W większości przypadków odbywa się ona przewodowo – przy zastosowaniu popularnego interfejsu USB lub po podłączeniu drukarki kart plastikowych do sieci LAN (przez port Ethernet). Chociaż warto zaznaczyć, że coraz częściej dostępna jest także komunikacja w pełni bezprzewodowa. Zapewniają ją drukarki kart plastikowych, które obsługują np. łączność przez Wi-Fi. Ponadto, poza dostępnymi standardami komunikacyjnymi, zawsze warto zwrócić uwagę na zgodność omawianego urządzenia auto id z systemem operacyjnym, który jest zainstalowany na używanym komputerze (sterowniki kompatybilne np. z Microsoft Windows 10 albo 11). A także na to, jakiego rodzaju oprogramowanie producent dołącza do konkretnego modelu drukarki. Wspomniana kwestia będzie później niezwykle istotna przy tworzeniu oraz edytowaniu treści, które mają znajdować się na wystawianych kartach.
- Poznaj różne drukarki kart plastikowych pod tym linkiem.
Ważne cechy fizyczne oraz opcjonalne rozwiązania
Funkcjonalność, wydajność, łączność – wszystko to jest istotne i ma przełożenie na skuteczną pracę z użyciem drukarki kart plastikowych. Nigdy nie powinno się jednak lekceważyć cech fizycznych takiego urządzenia. A już zwłaszcza wtedy, gdy będzie ono wykorzystywane w działalnościach, w których często mamy do czynienia z niesprzyjającymi warunkami pracy, np. w zakładach przemysłowych. Istotne będą więc nie tylko wymiary drukarki, ale też jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (pyłu, kurzu, wilgoci).
Co więcej, w kontekście rozwiązań konstrukcyjnych warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia dla użytkowników, m.in. podajnik i odbiornik kart plastikowych. W zależności od konfiguracji danego urządzenia, będą one występowały w wersji standardowej lub rozszerzonej. A ich obecność zdecydowanie zwiększa komfort codziennej pracy. Duże znaczenie może mieć także opcja zastosowania różnego rodzaju modułów kodujących. To właśnie one pozwalają na tworzenie kart magnetycznych, chipowych bądź zbliżeniowych, czyli np. identyfikatorów lub przepustek, które są później automatycznie rozpoznawane przez urządzenia służące do ich odczytu.
mOOtic,pl -