Dobrze dobrany materac to klucz do zdrowego i komfortowego snu. Dobrze zdajemy sobie z tego sprawę. Jest jednak jeszcze coś, co często umyka naszej uwadze, a również ma niebagatelne znaczenie dla wygody spania. To stelaż do łóżka. Dlaczego ma tak doniosłe znaczenie? Jakie funkcje pełni w naszym łóżku i co należy wziąć pod uwagę, decydując się na jego zakup? Sprawdź i dowiedz się, jaki stelaż do łóżka wybrać!
Dlaczego stelaż jest istotnym elementem łóżka?
Stelaż pełni bardzo ważną rolę w konstrukcji każdego łóżka, będąc elementem, który mimo że pozostaje niewidoczny, ma fundamentalne znaczenie dla komfortu snu, zdrowia użytkowników i trwałości samego materaca. Jest to podstawa, na której spoczywa materac. Bez solidnego, dobrze skonstruowanego stelaża pod wpływem nacisku ciała mogłyby powstawać w materacu wklęśnięcia, co prowadziłoby do niewygodnego i niezdrowego ułożenia sylwetki.
Dobrze skonstruowany stelaż ogranicza ryzyko tworzenia się takich zagłębień. Jest to istotne dla utrzymania prawidłowej postawy podczas nocnego odpoczynku i zapobiegania bólom pleców. Chroni również materac przed trwałymi odkształceniami, które pociągają za sobą konieczność wymiany podłoża na nowe.
Niektóre stelaże są wyposażone w specjalne suwaki, tj. nakładki na listwach w części lędźwiowej, które pozwalają zmieniać napięcie listew na tym odcinku, umożliwiając przez to regulację twardości podłoża w zależności od swoich potrzeb i preferencji.
Dzięki przestrzeniom między listwami stelaż pozwala również na lepszą cyrkulację powietrza, umożliwia materacowi „oddychanie”, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci, powstawaniu pleśni, rozwijaniu się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, co jest niezwykle ważne w kontekście higieny snu i żywotności materaca.
Rozmiar łóżka a stelaż
Pierwszym kryterium wyboru stelaża jest rozmiar. Jego wielkość musi być dopasowana do wymiarów ramy łóżka. Typowe wielkości to: 80×200 cm, 90×200 cm, 100×200 cm, 120×200 cm, 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm oraz 200×200 cm. W przypadku łóżek jednoosobowych standardowy rozmiar to 90×200 cm.
Z kolei szerokość łóżek dwuosobowych zaczyna się od 140 cm. Trzeba jednak przyznać, że najczęstszym wyborem użytkowników jest stelaż do łóżka 160×200 cm. Takiej wielkości powierzchnia do spania pozwala obu osobom przyjąć wygodną pozycję, a łóżko nie jest na tyle obszerne, by zająć zbyt dużo przestrzeni w sypialni i ograniczyć możliwości aranżacyjne wnętrza.
Jakie są rodzaje stelaży do łóżek?
Wybierając stelaż pod materac, warto znać dostępne na rynku opcje, aby wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające własnym oczekiwaniom. Rozróżniamy trzy typy stelaży. Każdy rodzaj oferuje inne korzyści użytkownikowi.
Stelaże bez regulacji są najprostszym i najbardziej podstawowym typem stelaży. Charakteryzują się stałą konstrukcją, bez możliwości zmiany położenia poszczególnych elementów. Prostota konstrukcji przekłada się na trwałość i stabilność. Stelaże bez regulacji są polecane osobom, które nie wymagają specjalistycznych rozwiązań. Są często wybierane ze względu na atrakcyjną cenę.
Stelaże regulowane ręcznie oferują większą elastyczność w dopasowaniu pozycji leżenia do indywidualnych preferencji. Umożliwiają manualną zmianę kąta nachylenia podgłówka lub podnóżka. Dzięki temu użytkownik może dostosować łóżko do swoich potrzeb, co jest szczególnie korzystne np. podczas czytania książki czy oglądania telewizji. Taka funkcja przydaje się również wówczas, gdy ze względów zdrowotnych zalecane jest spanie z uniesioną głową (np. przy refluksie) albo odpoczynek z uniesionymi nogami (np. przy problemach z żylakami). Stelaże z ręczną regulacją wymagają jednak pewnego wysiłku fizycznego przy zmianie ustawienia, co może być pewnym ograniczeniem dla niektórych użytkowników.
Stelaże regulowane elektrycznie reprezentują najbardziej zaawansowaną kategorię stelaży. Umożliwiają łatwą zmianę pozycji podgłówka lub podnóżka za pomocą pilota. Takie rozwiązanie oferuje najwyższy poziom komfortu i dostosowania, umożliwiając regulację bez konieczności wstawania i bez żadnego wysiłku. Stelaże te są polecane szczególnie tym, którzy poszukują innowacyjnych udogodnień w sypialni, a także osobom starszym, z ograniczeniami ruchowymi lub cierpiącym na chroniczne bóle.
Materiał wykonania stelaża do łóżka
Przed zakupem warto porównać materiały, z których tworzone są stelaże. Wybór materiału ma przede wszystkim znaczący wpływ na trwałość produktu. Najpopularniejsze są stelaże drewniane. Do produkcji wykorzystuje się różne gatunki drewna: drewno brzozowe, bukowe, sosnowe. Różnią się one nieco swoimi właściwościami. Niektóre modele stelaży dla zwiększenia wytrzymałości powstają z drewna klejonego warstwowo. W odróżnieniu od drewna litego wykazuje ono większą odporność na uszkodzenia, powstawanie pęknięć itp. Solidne stelaże mogą mieć też konstrukcję metalową uzupełnioną o elastyczne drewniane listewki.
Przed zakupem warto zapoznać się z recenzjami innych konsumentów dotyczącymi konkretnego modelu stelaża. Można również poradzić się kompetentnych sprzedawców. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zdecydować, który produkt wybrać.
mOOtic,pl -