Jak pozbyć się bólu gardła przy przełykaniu?

Czy przy przełykaniu odczuwasz ból porównywalny do wbijania igieł w Twoje gardło?
Ten symptom może wskazywać na bakteryjne zapalenie błony śluzowej gardła.
Aby przynieść szybką ulgę i udzielić Ci właściwej pomocy, najpierw należy ustalić, co naprawdę jest przyczyną infekcji. Znalezienie winowajcy jest punktem wyjścia do dalszego postępowania. Zła diagnoza lub jej brak może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia.

Przyczyna infekcji — wirus, czy bakteria

Infekcje spowodowane przez wirusy stanowią 90% wszystkich zakażeń. Lekko podwyższona temperatura, katar i pieczenie w gardle, to najczęstsze objawy przeziębienia.
Zakażenia bakteryjne są zdecydowanie rzadziej spotykane. Jednak to one najbardziej dają się we znaki, atakując organizm nagle i z dużą mocą.

Objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym gardła:

  • brak kaszlu,
  • czerwone gardło,
  • silny ból przy przełykaniu,
  • wysoka gorączka powyżej 38 stopni,
  • powiększone i bolesne węzły chłonne szyi,
  • rozpuchnięte, duże migdałki z nalotem śluzowo-ropnym w kolorze biało-żółtym.

Jak pozbyć się bólu gardła zakażonego bakterią? 

W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła ulgę przyniesie wyłącznie zastosowanie właściwej terapii antybiotykiem. W tym celu należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza rodzinnego. Powinien on zlecić wykonanie antybiogramu, czyli posiewu wymazu z gardła. Właściwa diagnoza infekcji jest ogromnie istotna dla Twojego zdrowia. Antybiotyki oddziałują tylko na bakterie. Zatem nie należy przyjmować ich w przypadku infekcji wirusowych. Nieodpowiedzialne stosowanie antybiotyków może doprowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej w jelitach, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Oprócz stosowania odpowiedniego leczenia zleconego przez lekarza można zastosować domowe środki wspomagające organizm. Mogą one pomóc w zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej gardła, a co za tym idzie — mogą zmniejszyć odczuwany ból.

Zobacz również:  Dlaczego poród w wodzie mniej boli?

6 domowych sposobów na pozbycie się bólu gardła

  1. Płukanie gardła roztworem soli kilka razy dziennie — pamiętaj, by nie dodawać więcej niż łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody. Zbyt duże stężenie soli może podrażnić Twoją śluzówkę.
  2. Płukanie gardła roztworem sody — pół łyżeczki sody rozpuść w szklance ciepłej wody. Zabieg powtarzaj kilka razy dziennie. Tak jak w przypadku soli nie należy dodawać jej za dużo.
  3. Ciepła woda z cytryną i miodem to doskonałe nawilżenie Twojego gardła, jak również zastrzyk witamin. Odpowiednie nawadnianie podczas infekcji, a zwłaszcza przy wysokiej gorączce jest kluczowym elementem wsparcia organizmu w uzdrawianiu.
  4. Okłady z oleju rycynowego na szyję — olej ten ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodatkowo działa rozgrzewająco, co wesprze organizm w walce z wirusami.
  5. Goździki sprawdzą się w każdym rodzaju infekcji, ponieważ wydzielają substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Możesz je żuć z dodatkiem miodu albo dodać niewielką ilość do ciepłej wody.
  6. Szałwia i rumianek pomogą w odkażeniu i złagodzeniu podrażnionej błony śluzowej. Płucz gardło wywarem kilka razy dziennie.
Zobacz również:  Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka?

Sposobów na pozbycie się bólu gardła przy przełykaniu jest sporo. Najważniejsze jednak jest to, aby nie pogłębiać podrażnienia błony śluzowej. Należy zatem unikać palenia papierosów, bardzo ostrych i kwaśnych dań, a herbatę warto zamienić na wodę. Nie zapomnij o odpowiednim nawilżeniu powietrza, by stworzyć sobie jak najlepsze warunki w powrocie do zdrowia.