Ciągłe wzdęcia i gazy to problem, który może dotyczyć wszystkich osób niezależnie od płci czy wieku. Pomimo że same w sobie nie są chorobą, to mogą być objawem świadczącym o pogorszeniu kondycji naszego organizmu. Dlatego właśnie pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować.
Ciągłe wzdęcia i gazy – czym są?
Wzdęcia to stan, który jest określany jako uczucie pełności w jamie brzusznej. Najczęściej występują one po spożyciu posiłku, aczkolwiek nierzadko występują samoistnie, bez innych objawów. Niekiedy jednak wzdęcia mogą występować w połączniu z innymi dolegliwościami. Wśród nich szczególnie popularne są gazy. Choć zmagają się z nimi wszystkie osoby bez wyjątku, to wzmożona częstotliwość gazów jelitowych może świadczyć o rozwijającym się stanie chorobowym w organizmie. Gazy powstają w wyniku trawienia bądź fermentacji niestrawionego pokarmu. Co ciekawe, zdrowy człowiek wydala gazy w ciągu dnia średnio co godzinę. Kiedy jednak wyróżniają się one szczególnie niekorzystnym zapachem oraz powodują dyskomfort u danej osoby, mogą skłaniać do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Wskazaniem do skorzystania z pomocy profesjonalisty powinna być przede wszystkim sytuacja, gdy gazom towarzyszą nudności, wymioty oraz bóle żołądka.
Ciągłe wzdęcia oraz gazy – dlaczego się pojawiają?
O ile występowanie gazów jest czymś zupełnie normalnym, o tyle częste wzdęcia nie powinny występować u zdrowego człowieka. Co prawda, wzdęcia mogą powstawać w wyniku nadmiaru powietrza w jamie ustnej, które może być spowodowane zbyt szybkim spożywaniem posiłku, jednak nie jest to reguła. Ciągłe wzdęcia nierzadko są także skutkiem operacji w obrębie jamy brzusznej. Zazwyczaj nie są związane z poważnymi problemami zdrowotnymi, aczkolwiek kiedy zaczynają dokuczać na tyle mocno, że niemożliwe jest normalne funkcjonowanie, to należy skorzystać z pomocy medycznej. Ciągłe wzdęcia i gazy bardzo często pojawiają się w wyniku spożycia nieświeżych potraw bądź zwiększonego poziomu stresu. Gazy same w sobie nie są jednak objawem do niepokoju, ponieważ występujące w optymalnych ilościach świadczą, że układ pokarmowy prawidłowo realizuje swoje zadania.
O czym mogą świadczyć wzdęcia oraz gazy?
Problemy z trawieniem wzdęcia gazy to jedno z najczęstszych wyjaśnień występowania tych dolegliwości. W wielu przypadkach wzdęcia oraz gazy są bowiem dowodem na to, że nasz organizm ma problem ze strawieniem pokarmu. W większości przypadków nie jest to jednak typowo problem chorobowy, a skutek spożycia określonego rodzaju potraw. Gazom sprzyja bowiem częste jedzenie roślin strączkowych i produktów z wysoką zawartością błonnika, natomiast wzdęcia powstają zazwyczaj z powodu zjedzenia zbyt dużej ilości słodyczy. Uczucie pełności w jamie brzusznej nierzadko jest także spowodowane spożyciem kapusty. Kiedy jednak objawy te zaczynają się nasilać, a ich występowanie nie jest związane z niewłaściwą dietą, to skorzystanie z pomocy specjalisty jest absolutnie obligatoryjne. Dzięki pomocy lekarza możliwe jest bowiem wykluczenie ewentualnych chorób układu pokarmowego.
Wzdęcia oraz gazy a choroby – co trzeba wiedzieć?
Spora część społeczeństwa bagatelizuje wzdęcia oraz gazy, a ich występowanie zrzuca na karb złych nawyków żywieniowych. Niekiedy jednak takie podejście jest niewłaściwe, ponieważ gazy i wzdęcia mogą być pierwszym objawem wielu poważnych schorzeń. Do najpopularniejszych chorób, które mogą objawiać się wzdęciami oraz gazami, zaliczamy:
- zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego;
- zespół jelita drażliwego;
- celiakię;
- czynnościową niewydolność trzustki;
- chorobę zapalną jelit.
Wzdęty brzuch gazy to problem, który może dotykać niemal wszystkich osób. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze jest on błahy. Co prawda, często występuje z powodu spożycia określonych posiłków lub nadmiernego stresu, jednak niekiedy może być symptomem nowotworów i innych poważnych problemów z układem pokarmowym. Gazy po jedzeniu nie powinny budzić w nas niepokoju, jednak jeśli towarzyszą im inne objawy, to nie możemy ich bagatelizować. Gdy gazy występują wraz z bólem żołądka, częstą potrzebą oddawania stolca lub łączą się z ogólnym kiepskim samopoczuciem, warto poszukać pomocy u lekarza, który wnikliwie nas przebada oraz – w razie potrzeby – przepisze skierowanie na dalsze leczenie.
Śmierdzące gazy – jak się ich pozbyć?
Śmierdzące gazy jak się pozbyć to pytanie, które zadają sobie tysiące osób. O ile samo wydalanie gazów nie jest zwykle związane z bólem czy dyskomfortem, o tyle może być poważnym problemem, kiedy jesteśmy u gości bądź w miejscu pracy. Gazy mogą bowiem nie tylko powodować nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu, ale często skutkują także zmniejszoną pewnością siebie. Choć wiele osób sądzi, że wyeliminowanie cuchnących gazów jest możliwe tylko w przypadku stosowania medykamentów, to w praktyce istnieją naturalne sposoby na zmniejszenie ich częstotliwości. Kluczem do tego jest właściwa dieta. Powinna być w niej zredukowana liczba potraw wzdymających i gazotwórczych, gdyż ich jedzenie może powodować, że gazy będą nie tylko częstsze, ale też bardziej śmierdzące. Jeżeli zależy nam na zniwelowaniu gazów, to przydatne jest także unikanie gum do żucia. Ich skład powoduje bowiem, że częstotliwość gazów może zostać znacznie zwiększona.
Jakie potrawy jeść, aby zmniejszyć wzdęcia i gazy?
W poprawie kondycji swojego układu pokarmowego kluczową rolę odgrywa dobra dieta. Powinna być ona bogata w szeroko pojęty nabiał. Osoby narzekające na nadmierne gazy nie mogą zapominać o częstym spożywaniu kefirów, naturalnych jogurtów czy maślanek. W roli przekąski bardzo dobrze sprawdzają się natomiast otręby pszenne. W zniwelowaniu wzdęć oraz gazów przydatne jest także picie wody z miodem oraz cytryną oraz unikanie przetworzonej żywności. W diecie osób narzekających na problemy z układem pokarmowym istotną rolę powinny odgrywać zioła, a jedną z najlepszych potraw na te dolegliwości jest omlet z nasionami chia.
Ciągłe wzdęcia i gazy – co robić?
Jeżeli wzdęcia i gazy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z pacjentem może on zdiagnozować przyczynę zaistniałego problemu lub skierować do dalszego leczenia. Nierzadko przydatne jest usg jamy brzusznej gazy w jelitach, ponieważ pomaga ono w wykluczeniu wielu poważnych schorzeń. Choć bolesne wzdęcia nie muszą być równoznaczne z rozwijającym się stanem chorobowym, to warto dmuchać na zimne i konsultować potencjalne wątpliwości z lekarzami. Zanim skorzystamy z pomocy medyka, warto jednak pomyśleć o zmianie swojej diety i samodzielnym zlokalizowaniu problemu. Dyskomfort w obrębie układu pokarmowego nierzadko jest bowiem związany ze zbyt szybkim jedzeniem i nieodpowiednią dietą. Dzięki drobnym zmianom w swoich nawykach żywieniowych ciągłe wzdęcia i gazy powinny ustąpić, a ich częstotliwość zostanie znacznie zredukowana. Dlatego więc należy przykładać sporą wagę do spożywanych przez siebie pokarmów i unikać przetworzonej żywności, której spożycie nierzadko przynosi liczne reperkusje.
mOOtic,pl -