Dlaczego poród w wodzie mniej boli?

Poród w wodzie staje się coraz bardziej popularny. Kobiety chcą, aby proces porodu był mniej bolesny, krótszy, a tym samym mniej stresujący dla ich dziecka.

Poród w wodzie

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się porody w wodzie. Te porody są na ogół szybsze i mniej bolesne. Rodzice decydujący się na poród w wodzie uważają, że jest to wygodniejsze zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Warto również podkreślić, że lekarze uważają także, że poród pod wodą jest mniej stresujący dla matki, jak i dziecka. Jednak nie ma zbyt wielu dowodów na poparcie tych twierdzeń – więc czy przyszłe matki powinny decydować się na poród w wodzie?

Czy poród w wodzie mniej boli?  Poród w wodzie opiera się na teorii, że zanurzenie w wodzie zmniejsza nacisk na skórę podczas porodu. Może również zmniejszyć strach matki. Poród w wodzie ma również pewne korzyści dla matek; zmniejsza zmęczenie, poprawia krążenie krwi, a także zmniejsza zwężenie naczyń krwionośnych. Ponadto badania pokazują, że dzieci urodzone pod wodą są mniej narażone na problemy z płucami w późniejszym życiu.

Zobacz również:  Jak trwale wyprostować loki?

Dlaczego poród w wodzie mniej boli?

Wiele kobiet przygotowujących się do porodu zadaje sobie pytanie: czy poród w wodzie jest mniej bolesny? Ciepła woda, w której kąpie się kobieta, działa przede wszystkim relaksująco na układ nerwowo-mięśniowy. Dodatkowo miękki szum wody jest naturalnie kojący. Ogólnie rzecz biorąc, zmniejsza ból porodowy. Warto dodać, że matki, które rodziły w ten sposób, mówią, że poród był łagodniejszy.

Bóle porodowe są znacznie mniej przerażające niż poród naturalny. Kolejną zaletą jest między innymi mniejsza liczba leków podawanych kobietom. Ponieważ organizm ludzki inaczej odczuwa ciężar w wodzie, w związku z tym kobiety w ciąży mają znacznie większe możliwości przyjęcia wygodnej pozycji do porodu.

Poród w wodzie pomaga zrelaksować się kobiecie

Czy poród w wodzie mniej boli? Ten rodzaj porodu pozwala kobiecie zrelaksować się, a także skupić na porodzie. Dzięki wyporności ból jest mniejszy niż przy tradycyjnym porodzie. Poród w wodzie ma wiele zalet dla Twojego dziecka. Po pierwsze, środowisko wodne jest bliżej maluszka, dając tym samym dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Podczas porodu w wodzie dziecko jest mniej narażone na bodźce zewnętrzne.

Zobacz również:  Seks bez penetracji – dlaczego warto i jak go uprawiać?

Poród w wodzie – Podsumowanie

Narodziny dziecka to wyjątkowy moment. Coraz więcej matek decyduje się na poród w wodzie. Woda działa przeciwbólowo. Dlatego też cały proces porodu przebiega znacznie szybciej. Przede wszystkim porody w wodzie zwykle zajmują mniej czasu i są lepsze dla Kobiety i jej dziecka. Znacznie zmniejszają również ryzyko wielu powikłań i problemów.

Najważniejszymi korzyściami płynącymi z porodu w wodzie, oprócz uśmierzania bólu, są:

  • Skrócenie pierwszego etapu porodu, czyli otwarcia szyjki macicy. Czas porodu skraca się o około 30 minut,
  • Mniejsza utrata krwi,
  • Reguluje ciśnienie krwi,
  • Woda zmniejsza napięcie nerwowo-mięśniowe.