Jak objawiają się choroby nerek? Po czym poznać, że mam chore nerki?

W pędzie codziennego życia, często bagatelizujemy sygnały ostrzegawcze, wysyłane przez nasz organizm. Złe samopoczucie i różne dolegliwości zrzucamy na stres, dietę, czy niewyspanie. Niezwykle ważnym, parzystym narządem, który odpowiada za oczyszczenie organizmu z nadmiaru soli, mocznika i toksyn, są nerki. Warto wiedzieć, jakie objawy towarzyszą stanom chorobowym z ich strony.

O nerkach słów kilka

Nerki często nazywa się filtrem organizmu. To one pomagają w pozbyciu się nadmiaru szkodliwych substancji. Odpowiadają również, za regulację gospodarki kwasowo-zasadowej oraz wodno-elektrolitowej organizmu. Mają fasolowaty kształt i położone są w przestrzeni zaotrzewnowej jamy brzusznej. Ułożone są tuż za żołądkiem, pod wątrobą, po obu stronach kręgosłupa. W uproszczeniu – znajdziemy je na wysokości pierwszych kręgów lędźwiowych i ostatnich piersiowych.

5 najczęstszych objawów chorych nerek:

  • nietypowe zmiany w wyglądzie moczu, np. zmętnienie, nieprzyjemny zapach, obecność krwi, pienienie, bardzo ciemny lub bardzo jasny kolor moczu.
  • zmiany oddawania moczu, np. zbyt częste lub bardzo ograniczone oddawanie moczu, bez względu na ilość przyjętych płynów.
  • nadciśnienie tętnicze krwi, przy czym wysokie ciśnienie jest ciężkie do zbicia.
  • obrzęki, szczególnie pojawiające się rano po przebudzeniu.
  • nasilony, głęboki ból w dole pleców, który bywa falujący/pulsujący.
Zobacz również:  Podkrążone oczy u dziecka - najczęstsze przyczyny

Pamiętaj!  Jeśli któremukolwiek z powyższych objawów towarzyszy: osłabienie, zawroty głowy, szybkie męczenie się, spadek koncentracji, spadek odporności, brak senności lub nadmierna senność – warto skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje nas do nefrologa, czyli specjalisty od chorób nerek i układu moczowego.

Objawy towarzyszące kolce nerkowej

Kolka nerkowa to specyficzny syndrom, który zwiastuje kamicę nerkową, a jego wystąpienie wiąże się z uporczywym, silnym bólem, a często również wymiotami i ogólnym złym samopoczuciem. Ból podczas kolki nerkowej pojawia się w okolicy lędźwiowej i charakteryzuje się tym, że nie sposób zbić go za pomocą domowych środków farmakologicznych. Taki stan pojawia się na skutek zatkania moczowodu kamieniami nerkowymi.

Zobacz również:  Implanty piersiowe a lot samolotem - to warto wiedzieć

Najpowszechniejsze choroby nerek

Do najczęściej występujących chorób nerek zalicza się: przewlekłe zapalenie nerek ( kłębuszkowe, śródmiąższowe lub odmiedniczkowe), wielotorbielowatość nerek, kamica dróg moczowych, nowotwór. Czasem do uszkodzenia nerek dochodzi w przypadku choroby, nadmiernego spożycia substancji toksycznych, a także w wyniku urazu zewnętrznego. Zaburzenie w funkcjonowaniu nerek zauważa się częściej u osób, które borykają się z innymi stanami chorobowymi, między innymi przy cukrzycy, odwodnieniu, chorobach wątroby, czy przy ciężkiej niewydolności serca.