W pędzie codziennego życia, często bagatelizujemy sygnały ostrzegawcze, wysyłane przez nasz organizm. Złe samopoczucie i różne dolegliwości zrzucamy na stres, dietę, czy niewyspanie. Niezwykle ważnym, parzystym narządem, który odpowiada za oczyszczenie organizmu z nadmiaru soli, mocznika i toksyn, są nerki. Warto wiedzieć, jakie objawy towarzyszą stanom chorobowym z ich strony.
O nerkach słów kilka
Nerki często nazywa się filtrem organizmu. To one pomagają w pozbyciu się nadmiaru szkodliwych substancji. Odpowiadają również, za regulację gospodarki kwasowo-zasadowej oraz wodno-elektrolitowej organizmu. Mają fasolowaty kształt i położone są w przestrzeni zaotrzewnowej jamy brzusznej. Ułożone są tuż za żołądkiem, pod wątrobą, po obu stronach kręgosłupa. W uproszczeniu – znajdziemy je na wysokości pierwszych kręgów lędźwiowych i ostatnich piersiowych.
5 najczęstszych objawów chorych nerek:
- nietypowe zmiany w wyglądzie moczu, np. zmętnienie, nieprzyjemny zapach, obecność krwi, pienienie, bardzo ciemny lub bardzo jasny kolor moczu.
- zmiany oddawania moczu, np. zbyt częste lub bardzo ograniczone oddawanie moczu, bez względu na ilość przyjętych płynów.
- nadciśnienie tętnicze krwi, przy czym wysokie ciśnienie jest ciężkie do zbicia.
- obrzęki, szczególnie pojawiające się rano po przebudzeniu.
- nasilony, głęboki ból w dole pleców, który bywa falujący/pulsujący.
Pamiętaj! Jeśli któremukolwiek z powyższych objawów towarzyszy: osłabienie, zawroty głowy, szybkie męczenie się, spadek koncentracji, spadek odporności, brak senności lub nadmierna senność – warto skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje nas do nefrologa, czyli specjalisty od chorób nerek i układu moczowego.
Objawy towarzyszące kolce nerkowej
Kolka nerkowa to specyficzny syndrom, który zwiastuje kamicę nerkową, a jego wystąpienie wiąże się z uporczywym, silnym bólem, a często również wymiotami i ogólnym złym samopoczuciem. Ból podczas kolki nerkowej pojawia się w okolicy lędźwiowej i charakteryzuje się tym, że nie sposób zbić go za pomocą domowych środków farmakologicznych. Taki stan pojawia się na skutek zatkania moczowodu kamieniami nerkowymi.
Najpowszechniejsze choroby nerek
Do najczęściej występujących chorób nerek zalicza się: przewlekłe zapalenie nerek ( kłębuszkowe, śródmiąższowe lub odmiedniczkowe), wielotorbielowatość nerek, kamica dróg moczowych, nowotwór. Czasem do uszkodzenia nerek dochodzi w przypadku choroby, nadmiernego spożycia substancji toksycznych, a także w wyniku urazu zewnętrznego. Zaburzenie w funkcjonowaniu nerek zauważa się częściej u osób, które borykają się z innymi stanami chorobowymi, między innymi przy cukrzycy, odwodnieniu, chorobach wątroby, czy przy ciężkiej niewydolności serca.
mOOtic,pl -