Wiarygodny wynik domowego testu ciążowego – jak go uzyskać?

Za pomocą domowych testów ciążowych możesz łatwo i wygodnie sprawdzić, czy jesteś w ciąży. Wykrywanie tego stanu dość wcześnie jest niezwykle ważne dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. W tym artykule dowiesz się, jak uzyskać wiarygodny wynik testu ciążowego i jakie rodzaje testów są dostępne na rynku.

Domowe testy ciążowe – czy są miarodajne i skuteczne?

Domowe testy ciążowe nie są tak precyzyjne jak badania laboratoryjne, jednak ich skuteczność wynosi około 99%. Dlatego większość przyszłych mam dowiaduje się o swojej ciąży właśnie dzięki tym nim. Testy działają poprzez wykrywanie hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu, który pojawia się już od 2. tygodnia ciąży. Wiele zależy od tego, jak czułe są testy ciążowe – od 10 do 25 mlU/ml. Pod tymi liczbami kryje się poziom hormonu, jaki test jest w stanie wykryć. Im jest ona niższa, tym test jest czulszy i da wiarygodny wynik nawet we wczesnej fazie ciąży.

Jak wykonać test ciążowy?

Na wiarygodność wyniku testu ciążowego wpływa nie tylko wspomniana wartość mlU/ml, ale również poprawność przeprowadzenia każdego kroku, zgodnie z podaną przez producenta instrukcją obsługi. Testy ciążowe różnią się sposobem pobrania próbki moczu, ale zasada ich działania jest taka sama. Zaleca się wykonać go rano (wtedy poziom stężenie hormonu jest najwyższy), około 14 dni po owulacji, czyli po terminie spodziewanej miesiączki, ewentualnie w dzień, kiedy miała się ona pojawić.

Zobacz również:  Dlaczego poród w wodzie mniej boli?

Rodzaje testów ciążowych

Czułe i miarodajne testy ciążowe występują w różnych odsłonach. Duży ich wybór znajdziesz tutaj: testy ciążowe Nowa Farmacja. A oto najpopularniejsze rodzaje:

  • testy ciążowe płytkowe – mocz oddajesz do sterylnego pojemniczka, a następnie za pomocą dołączonej pipetki nanosisz kilka kropel na wyznaczony punkt na płytce. Po upływie zalecanego przez producenta czasu wynik możesz odczytać na płytce,
  • testy ciążowe strumieniowe – są niezwykle proste w użyciu. Końcówkę testera przytrzymaj przez kilka sekund w strumieniu moczu. Następnie poczekaj określony czas, by dowiedzieć się, czy pojawi się jedna, czy dwie kreski (obok siebie lub krzyżujące się). W tym przypadku nie są potrzebne ani dodatkowe pojemniki, ani pipety,
  • testy ciążowe paskowe – pasek umieszcza się w moczu oddanym do sterylnego pojemnika na czas wskazany przez producenta. Wynik jest później widoczny na owym pasku,
  • testy ciążowe cyfrowe – nowoczesna wersja domowych testów. Oferuje precyzyjniejsze i czytelniejsze wyniki, które pojawiają się na małym ekranie LCD, co eliminuje konieczność odczytywania kresek. Niektóre z nich mają zaawansowaną funkcję, która poza potwierdzeniem ciąży, może również określić czas trwania ciąży. Testy te mierzą stężenie hormonu hCG w moczu i na podstawie tych danych szacują, ile tygodni trwa ciąża. Są też łatwe w użyciu. Wystarczy przytrzymać końcówkę testera w strumieniu moczu przez kilka sekund.
Zobacz również:  Czy każdy stosunek w dni płodne kończy się ciążą?

Pamiętaj, że wynik negatywny może być fałszywy, jeśli wykonałaś test przed terminem prognozowanego krwawienia. W takim przypadku zaleca się powtórzenie badania po kilka dni po dacie spodziewanej miesiączki. Jeśli zaś wynik jest pozytywny, umów się na wizytę do ginekologa. Potwierdzi on ciążę i obejmie Cię odpowiednią opieką medyczną.

Podsumowując, domowy test ciążowy to szybkie i wygodne narzędzie do wstępnego sprawdzenia, czy jesteś w ciąży, czy nie. Nic dziwnego, że są one tak popularne. Przeczytaj jeszcze raz nasz artykuł i zdecyduj, który rodzaj testu ciążowego wybierzesz. Trzymamy kciuki!