Jak rozpoznać objawy depresji? — Różnice pomiędzy depresją a smutkiem.

W dzisiejszych czasach wiele osób chcąc zapewnić sobie dobre życie i rozwijać swoją karierę, naraża się na wielki stres. Jego długotrwałe działanie, nie jest korzystne dla zdrowia zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Oprócz typowych objawów przemęczenia może on prowadzić do zaburzeń, które w naszym społeczeństwie często bywają bagatelizowane. Brak motywacji do czegokolwiek, zły nastrój, obojętność w stosunku do rodziny, pracy czy przyjaciół, to tylko jedne z wielu objawów smutku, który może być wywołany gorszym czasem. Objawy te niestety, mogą również świadczyć o depresji. Tak więc, jak odróżnić smutek od depresji?

Jakie mogą być objawy smutku i depresji?

Najczęstszymi objawami smutku czy depresji, oprócz złego nastroju jest brak energii do działania. W przypadku poczucia silnego smutku nawet najprostsze czynności i obowiązki wydają się bardzo wymagające, a samo wstanie z łóżka, może okazać się wyzwaniem. Osoba dotknięta smutkiem często zamyka się w sobie, postrzega się jako ktoś małowartościowy, i nie widzi żadnego sposobu na poprawę humoru. Oprócz tego zainteresowania, które dotychczas sprawiały wiele radości, przestają cieszyć i wszelkie chęci związane z ich rozwijaniem, zaczynają zanikać.

Zobacz również:  Jak szybko pozbyć się siniaka — sposoby, które z pewnością pomogą

Wyżej opisane objawy zazwyczaj, pojawiają się za sprawą silnego smutku wywołanego stresem czy smutnym wydarzeniem w życiu. Jednak mogą one być, również oznaką poważniejszego problemu, jakim jest depresja, dlatego należy wiedzieć, w jaki sposób rozróżniać depresję od smutku.

Jakie są różnice pomiędzy depresją a smutkiem?

Każdy od czasu do czasu przeżywa cięższy czas w życiu, jednak nie zawsze w przypadku braku chęci do czegokolwiek, należy spodziewać się depresji.

  • Podstawową różnicą pomiędzy zwykłym smutkiem a depresją jest okres trwania wymienionych objawów. Występujące niezbyt często nie powinny wzbudzać niepokoju. Natomiast w przypadku gdy występują one regularnie, dłużej niż 2 tygodnie, zalecany jest kontakt ze specjalistą.
  • Objawy depresji, występują zazwyczaj w towarzystwie objawów fizycznych takich jak częste bóle głowy i brzucha, zmniejszony apetyt, zaburzenia seksualne czy bezsenność, pomimo ciągłego uczucia zmęczenia.
  • Depresja objawia się, również skrajnymi zaburzeniami takimi jak myśli samobójcze, ciągłe poczucie winy lub całkowity brak wiary w lepsze jutro, pomimo widocznych możliwości poprawy swojej sytuacji życiowej.
  • Osoby chorej na depresję nie można w żaden sposób pocieszyć, w przeciwieństwie do osoby smutnej, której miłe słowa czy spotkanie ze znajomymi zazwyczaj poprawiają humor.
  • Smutek najczęściej wywołany jest przez jakieś określone sytuacje. Depresja natomiast nie ma swojego konkretnego źródła.
Zobacz również:  Piekące usta - co to znaczy? Przyczyny piekących ust

Co zrobić w podejrzenia depresji?

W przypadku podejrzeń depresji jedynym słusznym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistą. Psycholog zdecydowanie określi czy podejrzenia odnośnie depresji były słuszne i gdy będzie to wymagane, rozpocznie leczenie, ponieważ nieleczona depresja może prowadzić do większych problemów.