Jak szybko pozbyć się siniaka — sposoby, które z pewnością pomogą

Siniak jest rodzajem krwiaka. O ile jednak krwiak jest zazwyczaj krwotokiem wewnętrznym, który powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych i może być dość rozległy i poważny, o tyle siniak jest stosunkowo niegroźnym urazem najmniejszych naczyń pod skórą — naczyń włosowatych. Oto jak szybko pozbyć się siniaka.

Jak szybko goją się siniaki?

Średnio pozbycie się siniaka zajmuje naszemu organizmowi od dwóch do trzech tygodni. W tym czasie rozlana krew jest wchłaniana przez otaczające tkanki.

Jednak im więcej krwi jest uwięzionej pod skórą, tym dłużej organizm potrzebuje na rozpuszczenie siniaka. Na szczęście proces ten można przyspieszyć.

Aby jednak to zrobić, należy wiedzieć, na jakim etapie gojenia znajduje się siniak.

To, co pomaga dwa dni po stłuczeniu, zdecydowanie nie powinno być robione w dniu pierwszym.

Jak szybko pozbyć się siniaka, jeśli od jego powstania minęła mniej niż doba?

Siniak jeszcze się nie uformował. Obszar siniaka jest lekko obrzęknięty i czerwonoróżowy. Kolor będzie się utrzymywał od kilku godzin do jednego dnia.

Najważniejsze w tym czasie jest to, aby nie dopuścić do spuchnięcia siniaka.

Odpocznij

Staraj się ograniczyć ruch, zwłaszcza ten, który dotyczy chorego obszaru ciała. Im więcej ruchu, tym większy przepływ krwi i tym większy krwiak, który się tworzy.

Zrób zimny kompres

Bezpośrednio po stłuczeniu. Im szybciej, tym siniak będzie mniejszy. Zimno sprawia, że krew płynie wolniej, a więc mniej krwi wycieknie do tkanek podskórnych. Dodatkowo zimny okład zmniejsza ból.

Jako kompres można zastosować okład z lodu lub np. mrożone warzywa. Zawiń go w cienką szmatkę lub ręcznik i przyłóż do zranionego miejsca na 10 minut. Zabieg można powtórzyć po 20 minutach przerwy.

Zobacz również:  Czy gluten jest potrzebny w zbilansowanej diecie?

W pierwszym dniu w żadnym wypadku nie należy ogrzewać miejsca urazu, a tym bardziej go masować. Zwiększy to przepływ krwi, a siniak spuchnie.

Zastosuj krem apteczny lub żel na siniaki bez efektu rozgrzewającego

Takie preparaty działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Na liście składników aktywnych szukaj dimetylosulfotlenku, heparyny i dekspantenolu.

Staraj się trzymać posiniaczone miejsce powyżej poziomu serca

Oczywiście, jeśli to możliwe. Na przykład, jeśli noga jest kontuzjowana, należy położyć się na kanapie i umieścić stopy na rolce lub podłokietniku. Grawitacja zmusi krew do odpływu z posiniaczonego miejsca, dlatego siniak będzie mniejszy.

Jeśli ból jest silny, weź środek przeciwbólowy

Rozrzedzają one krew i mogą powodować zwiększenie rozmiarów siniaka.

Jak szybko pozbyć się siniaka, jeśli od jego powstania upłynął więcej niż jeden dzień?

Siniak zwykle tworzy się po 24 godzinach. Krew w miejscu urazu ciemnieje i prześwituje przez skórę z niebieskim, fioletowym lub (jeśli od urazu minęło kilka dni) zielonkawym odcieniem.

Głównym zadaniem jest teraz przyspieszenie rozpuszczenia krwiaka. Najprostszym sposobem jest zastosowanie ciepła.

Rozgrzej się

Dobrze sprawdzają się ciepłe okłady (można przyłożyć do siniaka podgrzaną butelkę z wodą lub szmatkę nasączoną ciepłą wodą), masaże oraz kremy o działaniu rozgrzewającym — zawierające kapsaicynę oraz jady pszczół i węży.

Możesz też wybrać się na gorącą saunę, aby przyspieszyć regenerację. O ile oczywiście nie masz żadnych przeciwwskazań.

Jeśli nadal odczuwasz ból, weź lek przeciwbólowy o działaniu przeciwobrzękowym

Są one wskazane, jeśli siniak wygląda na spuchnięty. Oczywiście, ściśle przestrzegaj instrukcji dotyczących częstotliwości i dawkowania.

Zobacz również:  Jak domowymi sposobami walczyć z przetłuszczającymi się włosami?

Stosuj kremy lub okłady z wyciągami ziołowymi i witaminami

  • Maść lub żel na bazie wyciągu z arniki zmniejsza obrzęk i przyspiesza regenerację.
  • Krem z witaminą K poprawia krzepliwość krwi i pomaga w odnowieniu uszkodzonych naczyń włosowatych i krwionośnych.
  • Żel aloesowy zmniejsza ból i redukuje stan zapalny. Najlepiej sprawdzają się żele o jak największej zawartości (nawet 99%) czystego soku z aloesu.
  • Kremy z witaminą C mają właściwości przeciwzapalne i poprawiają gojenie się ran.
  • Produkty na bazie ekstraktu z ananasa, dzięki zawartemu w owocu enzymowi roślinnemu bromelinie, mają właściwości przeciwzapalne i przyspieszają gojenie się siniaków.

Kiedy musisz pokazać siniak lekarzowi?

Siniaki nie zawsze ustępują samoistnie. W dodatku czasem mogą być objawem niezbyt przyjemnej choroby. Skonsultuj się z terapeutą, jeśli siniak:

  • Nie ustępuje, mimo że od stłuczenia minęły ponad dwa tygodnie.
  • Wydaje się twardy w dotyku.
  • Zaczyna powiększać się w rozmiarze i/lub staje się bardziej bolesny.
  • Dodaje bolesności przy ruchach stawu, w pobliżu którego się znajduje.
  • Znajduje się w pobliżu oka i wydaje się upośledzać widzenie.
  • Pojawia się bez wyraźnego powodu.
  • Zaczynasz wykazywać objawy infekcji — pojawia się jakakolwiek wydzielina ze skóry na zranionym miejscu, wzrasta temperatura.

Wszystko to może wskazywać, że krwotok jest znacznie głębszy i bardziej rozległy niż Ci się wydawało i z jakiegoś powodu tkanki Twojego organizmu nie radzą sobie z tak dużą ilością krwi. W tym przypadku potrzebna jest pomoc lekarza, aby pozbyć się krwiaka.

Nie można też wykluczyć chorób narządów wewnętrznych i fizjologicznej kruchości naczyń. Takie sytuacje również wymagają uwagi specjalisty.