Piekące usta – co to znaczy? Pieczenie ust jest często pojawiającym się problemem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Skóra warg jest bardzo delikatna, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Usta mogą piec, pękać czy pierzchnąć. Do czynników wpływających na wysuszenie czy podrażnienie skóry w tych okolicach zaliczyć można: warunki pogodowe, nieodpowiednie nawodnienie oraz niedobory witamin i minerałów w diecie. Poznaj najlepsze sposoby na pozbycie się problemu piekących ust.
Piekące usta – przyczyny
Cienka skóra ust jest podatna na czynniki zewnętrzne. Do najczęstszych przyczyn pieczenia ust można zaliczyć czynniki pogodowe. Zimą skóra ust zarażona jest na mróz, śnieg i wiatr, a także suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Latem z kolei niekorzystnie mogą wpływać promienie słoneczne, które po dłuższym czasie powodują intensywne wysuszenie skóry. Pieczenie ust może być spowodowane również odwodnieniem organizmu. Kiedy wargi utracą wilgoć, skóra napina się i może pękać. Czasem pieczenie ust wynika z alergii pokarmowej, jednak towarzyszą jej takie objawy jak mrowienie języka i podniebienia. Niekorzystny wpływ na wygląd ust ma przygryzanie lub oblizywanie ich na mrozie i wietrze.
Co na piekące usta?
Podstawowym aspektem, o który warto zadbać w przypadku piekących ust, jest nawodnienie organizmu. To bardzo istotne, aby każdego dnia spożywać minimum dwa litry wody. Prawidłowe nawodnienie zapewnia nawilżenie i jędrność skóry. Nie dopuszczaj do odwodnienia, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że to właśnie na ustach poczujesz jego pierwsze skutki. Ulgę spierzchniętej skórze przyniesie balsam do ust zawierający wazelinę lub masło shea. Przed wyjściem na zewnątrz stosuj filtr UV, również zimą. W czasie mrozu należy unikać na wargach kremów nawilżających, zdecydowanie lepiej sprawdzą się pomadki natłuszczające bez zawartości wody.
Piekące usta – domowe sposoby
Piekące usta można zwalczać również domowymi sposobami.
- Miód. Numerem jeden w tym przypadku jest maseczka z miodu. Wystarczy nałożyć na usta odrobinę miodu i po 10 minutach zmyć. Miód nawilży i ujędrni skórę ust, a dzięki właściwościom antybakteryjnym zapobiegnie rozwojowi infekcji.
- Oleje. Na spierzchnięte usta pomoże również olejowanie. W tym celu użyj oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub innego oleju z kuchni. Celem olejowania jest złagodzenie podrażnień i utworzenie ochrony przed dalszym procesem wysuszania skóry.
- Zielony ogórek. Ogórek dzięki swojej wodnistej konsystencji przyniesie szybką ulgę piekącym ustom. Wystarczy przyłożyć do ust plasterek ogórka na kilka minut. Dodatkowo ogórek posiada właściwości przyspieszające gojenie ran.
- Aloes. Ulgę i nawilżenie z pewnością przyniesie również aloes. Regularnie nakładaj żel aloesowy na usta. Żel z aloesu intensywnie nawilża skórę i przyspiesza odnowę naskórka.
Jak zapobiegać piekącym ustom? Profilaktyka
Aby zapobiegać występowania piekących, spierzchniętych ust warto regularnie stosować kilka metod pielęgnacji. Po pierwsze należy regularnie usuwać martwy naskórek poprzez stosowanie peelingu. Peeling może być zakupiony w drogerii lub wykonany domowymi sposobami. Aby wykonać peeling w domu, wystarczy połączyć odrobinę cukru i oliwę z oliwek. Powstały kosmetyk wmasuj w skórę ust, a od razu zobaczysz różnicę. Usta będą miękkie, gładkie i bardziej ujędrnione.
Po drugie, kosmetyki zapobiegające wysuszaniu. Balsamy lub pomadki z olejową konsystencją najlepiej używać regularnie, zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz. Dobrze dobrane kosmetyki do ust powinny zawierać: odżywcze oleje, witaminę E, wosk pszczeli. Dzięki balsamom do ust, zmniejszysz ryzyko wysuszenia naskórka i poddania go zniszczeniom.
Jeśli skóra na ustach się łuszczy nie wolno zrywać płatków skóry. Może to prowadzić do owrzodzenia, powstania ran lub infekcji.
Profilaktycznie można również stosować wszystkie wymienione wyżej domowe sposoby. Dodatkowo należy pilnować prawidłowego nawodnienia organizmu oraz diety. Należy pamiętać, że dieta w okresie jesienno-zimowym powinna obfitować w tłuste ryby, owoce i warzywa.
Czy z piekącymi ustami należy iść do lekarza?
Najczęściej z problemem piekących ust można poradzić sobie w domowym zaciszu. W niektórych przypadkach jednak udanie się do lekarza jest konieczne. Jeśli usta są obolałe, mocno zaczerwienione i z ranami, skontaktuj się z lekarzem. Być może doszło do infekcji spowodowanej bakterią lub grzybami i stosowanie leków na własną rękę przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Można skontaktować się z lekarzem również w przypadku chronicznego występowania obolałych i piekących ust. Wówczas może to być wskazówka do wykonania badań profilaktycznych.
Występowanie piekących ust jest częstym problemem w czasie zimy. Nieprzyjemne pieczenie można w łatwy sposób zwalczyć, zarówno kosmetykami dostępnymi w drogerii i aptece, jak i z zastosowaniem domowych metod. Aby uniknąć wysuszenia skóry ust warto stosować odpowiednią profilaktykę, czyli dbać o prawidłową dietę i nawodnienie oraz używać ochronnych pomadek lub balsamów. W przypadku zaostrzonych objawów, które mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej należy skonsultować się z lekarzem.
mOOtic,pl -