Wybór odpowiednich butów roboczych to temat, który powinien być analizowany głównie w kontekście bezpieczeństwa pracowników oraz ochrony stóp i nóg. Wybierając odpowiednie buty nie można jednak zapominać, że buty robocze muszą być również wygodne. Jakie są rodzaje butów roboczych, kiedy należy z nich korzystać i jakie oznaczenia posiadają? Jak odpowiednio dbać o buty robocze?
Buty robocze – zastosowanie
Buty ochronne stosuje się wszędzie tam, gdzie stopy i nogi narażone są na działanie niekorzystnych czynników – wody, wysokiej temperatury, czynników chemicznych, zmiennych warunków atmosferycznych. Odpowiednio dobrane buty chronią również przed urazami.
Z butów ochronnych korzystają obecnie pracownicy wielu branż. Modele wyposażone w wytrzymałe podeszwy, noski, chroniące palce, odporne na działanie benzyny, rozpuszczalników doskonale sprawdzą się w pracy na magazynie, w sklepie, na placu budowy. Modele z antypoślizgowymi podeszwami to rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie ryzyko poślizgnięcia się i upadku jest wysokie.
Rodzaje butów roboczych
W kategorii butów roboczych wyróżnia się trzy warianty obuwia. Uwzględniając stosowane normy bezpieczeństwa i higieny pracy wymienić należy:
- obuwie bezpieczne,
- obuwie ochronne,
- obuwie zawodowe.
Poszczególne warianty różnią się między sobą stopniem zapewnianej ochrony, dlatego należy dobierać model odpowiedni dla występującego zagrożenia.
Ze względu na konstrukcję butów roboczych wyróżnia się:
- sandały robocze,
- półbuty,
- trzewiki,
- buty wysokie.
Modele te należy dobierać odpowiednio do panujących w miejscu pracy warunków termicznych i specyficznych zagrożeń.
Oznaczenia butów roboczych
Podział oparty o normy bezpieczeństwa pozwala na wyróżnienie obuwia bezpiecznego, zgodnie z normą PN-EN ISO 20345, należy jednak mieć świadomość, że w grupie tej wyróżnia się kategorie butów SB, S1, S2, S3, S4 oraz S5, a w grupie obuwia ochronnego (PN-EN ISO 20346) – kategorie PB, P1, P2, P3, P4 oraz P5. Oznaczenia przyjmowane w ostatniej grupie – obuwia zawodowego (zgodnie z normą PN-EN ISO 20347) – obuwie OB, O1, O2, O3, O4 i O5.
Poszczególne modele różnią się między sobą właściwościami i stopniem ochrony. Dokładną specyfikację wybranego wariantu obuwia można poznać, korzystając ze specjalnych zestawień normalizacyjnych.
Jak wybrać odpowiednie obuwie robocze?
Buty robocze mają za zadanie chronić stopy, dlatego też muszą być odpowiednio dobrane i wygodne, nie mogą powodować niedogodności podczas noszenia, nie mogą ocierać ani uciskać stóp. Najważniejsze jest dobre dopasowanie do stopy, dlatego warto wybierać obuwie robocze w sposób indywidualny. Najważniejsze jest dobranie obuwia w zależności od charakteru wykonywanej pracy i związanych z nią zagrożeń. Uwzględniając wszystkie ważne czynniki, wybrać należy odpowiedni wariant obuwia.
Kolejną kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego wykonany jest wybrany model butów roboczych. Podeszwa musi cechować się wyjątkową wytrzymałością, jeśli warunki pracy są naprawdę trudne najlepiej wybrać podeszwę dwuwarstwową. Wierzchnia część buta może być wykonana ze skóry lub tworzywa sztucznego. Który z wariantów będzie lepszy? Wszystko zależy od warunków pracy.
Wybierając odpowiednie buty robocze męskie lub damskie najlepiej jest kierować się nie ceną, lecz specyfiką wybranego modelu i jego cechami szczególnymi. W wielu branżach duże znaczenie odgrywa również waga obuwia, nawet lekkie modele mogą zapewniać doskonałą ochronę. Lżejsze buty będą natomiast mniej obciążały stopy podczas codziennego, wielogodzinnego użytkowania.
Jak dbać o buty robocze?
Dobrej jakości obuwie robocze może posłużyć naprawdę długo, ale tylko pod warunkiem, że przestrzegane będą podstawowe zasady dbania o obuwie. Producenci podkreślają, jak duże znaczenie ma dokładne czyszczenie butów po zakończeniu pracy. W tym celu najlepiej jest korzystać ze specjalnych gąbek lub szczoteczek, dostosowanych do materiałów, z jakich wykonany jest dany wariant obuwia. Najważniejsze bowiem, aby nie uszkodzić powierzchni materiału. Bardzo ważne, aby dokładnie oczyszczać nie tylko podeszwę, ale również wierzchnią warstwę. Gromadzący się na powierzchni brud wpływa niekorzystnie na materiał, powodując jego kruchość. Jeśli buty nie będą odpowiednio zabezpieczone – szybko mogą ulec uszkodzeniu.
Obuwie robocze powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach – najważniejsze, aby miejsce, w którym się znajdują, było suche, bez wilgoci. Buty nie powinny być narażone również na kurz czy intensywne działanie promieniowania słonecznego lub chemikaliów.
mOOtic,pl -