Jak można obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami?

Domowe sposoby na leczenie nadciśnienia pozwolą chronić serce przed stresem i napięciem nerwowym z tym związanym. Niefarmakologiczne sposoby leczenia nadciśnienia  bardzo skuteczne jako uzupełnienie farmakoterapii, a w niektórych sytuacjach są w stanie z czasem  zastąpić. Warto zapoznać się domowymi sposobami na obniżenie ciśnienia krwi, dzięki nim możliwe jest, że nie będziemy zmuszeni do stosowania leków.

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia

Domowe sposoby na nadciśnienie mogą skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Nawet jeśli ciśnienie krwi jest w normie, warto stosować profilaktycznie przedstawione niżej sposoby. Pamiętać jednak należy, że jeśli mamy wysokie ciśnienie krwi warto skonsultować się z lekarzem. Dlatego regularnie należy kontrolować ciśnienie krwi, które w sytuacji gdy nie spada nawet po zmianie trybu życia i diety może wymagać stosowania leków. Idealne ciśnienie krwi to 120/80 mm Hg, a wynik 140/90 mm Hg oznaczać będzie nadciśnienie. Jednak nie zawsze wysokie ciśnienie musi oznaczać, że jesteśmy skazani na wzięcie leków.

Dieta bogata w potas

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny uzupełniać swoją dietę w potas, ponieważ leki moczopędne  powszechnie stosowane w przypadku leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Dlatego wszelkie niedobory potasu w organizmie należy uzupełniać na bieżąco, np. stosując w diecie nasiona soi, banany, pomidory lub suszone śliwki.

Zobacz również:  Jakie są przyczyny występowania kataru po przebudzeniu?

Aktywność fizyczna – 30-minutowy spacer

Codzienny spacer pomaga sercu wydajniej pompować krew i skuteczniej dotleniać komórki organizmu. Aby nasze serce mogło pracować jeszcze ciężej, warto zrobić 5-minutową przerwę podczas spaceru i wziąć kilka głębokich oddechów. Głęboki, spokojny oddech obniża poziom hormonu stresu i obniża ciśnienie krwi.

Ograniczenie soli

Osoby z podwyższonym ciśnieniem powinny zwracać szczególną uwagę na ilość soli w swojej diecie. Ważnym jest aby spożywać maksymalnie pół łyżeczki soli w ciągu dnia. Osoby z nadciśnieniem powinny unikać przetworzonej żywności (konserw, wędlin itp.) oraz słonych, niezdrowych przekąsek (solone orzeszki ziemne, krakersy lub chipsy)

Zobacz również:  Jak wybrać masaż, by był darem dla zdrowia i urody?

Czosnek i czekolada na obniżenie ciśnienia krwi

Regularne spożywanie czosnku skutecznie pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Zaś gorzka czekolada zawiera flawonole, które ograniczają skurcze naczyń krwionośnych i zwiększają ich elastyczność.

Warto również pamiętać o tym aby w jak największym stopniu zredukować stres i zapewnić sobie regularny odpoczynek. Należy również zrezygnować z palenie papierosów, picia alkoholu oraz ograniczenia spożywania kawy. Przedstawione sposoby mogą w znaczący sposób przyczynić się do poprawy zdrowia, kondycji fizycznej i obniżenia ciśnienia krwi, jednak należy mieć na uwadze aby w przypadku regularnie występującego wysokiego ciśnienia, skonsultować się z lekarzem.