Biseksualność jest orientacją seksualną, która objawia się odczuwaniem pociągu fizycznego oraz psychicznego do obu płci. Osoba biseksualna może być zarówno mężczyzną jak i kobietą, a przy wyborze partnera nie kieruje się jego wyglądem ani płcią. Ważniejszymi kwestiami są na ogół cechy charakteru, zachowanie i ogólna osobowość. Wokół osób biseksualnych narosło jednak wiele mitów, które często bywają krzywdzące. Na czym więc dokładnie polega biseksualizm i jak go u siebie rozpoznać?
Czym jest biseksualizm?
Samo pochodzenie słowa biseksualny pochodzi z języka greckiego i łacińskiego. Greckie słowo „bi” czyli oboje, łączy się z łacińskim „sexualis” czyli płciowy. Biseksualność jest odczuwaniem pociągu fizycznego i psychicznego do obu płci. Może być również definiowana jako odczuwanie pociągu do każdej płci lub tożsamości, co określa się również jako panseksualizm. Należy jednak podkreślić, iż osoba biseksualna, która odczuwa pociąg do tej samej płci, sama nie wciela się w rolę płci odmiennej. Nie należy również postrzegać biseksualizmu jako jednorazowych epizodów, gdyż orientacja biseksualna jest trwała. Nie należy także traktować osób biseksualnych jako niezdecydowanych. Odczuwanie pociągu do obu płci jest naturalne, może jednak objawiać się silniejszym pociągiem do kobiet lub mężczyzn. Ciekawostką może być fakt, że biseksualizm nie jest jedynie domeną ludzi i występuje również u zwierząt, np. delfinów, orek czy szympansów bonobo.
Po czym rozpoznać u siebie biseksualizm? Objawy
Wiele osób zastanawia się, po czym poznać, że jest się biseksualnym? Orientacja ta nie objawia się trudnością w wybraniu partnera wg płci. Skupia się bardziej na cechach osobowości oraz zachowaniu, wyznawaniu tych samych wartości itp. Głównym objawem jest jednak zdolność do zauroczenia w mężczyźnie, a innym razem w kobiecie. Prowadzi to często do uczucia frustracji, a także wyobcowania. Osoby biseksualne cechuje także znacznie wyższe ryzyko zaburzeń psychicznych, prób samobójczych, samookaleczania czy nadużywania środków psychoaktywnych. Dzieje się tak na skutek dyskryminacji i wciąż występującej społecznej wrogości. Objawem biseksualizmu może być również fakt, że przy próbie stworzenia relacji osoby o tej orientacji nie muszą kierować się jedynie preferencjami seksualnymi i odwrotnie – odczuwając pociąg seksualny do danej płci, można całkowicie odrzucać myśl o stworzeniu z taką osobą trwałego związku.
Jakie mogą być przyczyny biseksualizmu?
Dokładna przyczyna orientacji seksualnej nie jest znana. Przewiduje się jednak, że biseksualność może mieć przyczynę w złożonym układzie wpływów genetycznych, hormonalnych, a także środowiskowych. Największe poparcie zyskują jednak teorie oparte na podłożu biologicznym. Według naukowców biseksualizm nie jest też indywidualnym wyborem, nie jest więc prawdą, że można go sobie „wymyślić”.
Popularne mity na temat biseksualizmu
Brak właściwej wiedzy na temat biseksualizmu i osób biseksualnych sprzyja powstawaniu wielu mitów, które zazwyczaj nie mają nic wspólnego z prawdą. Często są to również stwierdzenia krzywdzące i piętnujące osoby biseksualne, dlatego warto mieć dokładną wiedzę na temat danej orientacji seksualnej, zanim podejmiemy się próby komentowania niektórych jej zachowań. Do głównych mitów na temat biseksualności należą:
- rozwiązłość – biseksualiści nie są rozwiąźli, a wręcz przeciwnie, niektóre osoby biseksualne nie muszą być aktywne seksualnie; wiele par biseksualnych tworzy długie związki, oparte na wierności;
- niezdecydowanie – możliwość odczuwania pociągu do obu płci nie wynika z niezdecydowania; płeć partnera biseksualisty ma drugorzędne znaczenie i nie wpływa na jego wybór;
- odczuwanie pociągu do obu płci w tym samym stopniu – wielu biseksualistów deklaruje większy popęd do jednej z płci, a intensywność odczuwanego zainteresowania jest sprawą indywidualną;
- przeświadczenie, że każda kobieta jest biseksualna – większość osób biseksualnych stanowią kobiety, jednak nie każda jest biseksualistką; wiele kobiet jest w pełni homo lub heteroseksualnych.
Pomoc psychologiczna w przypadku biseksualizmu
Biseksualizm nie wymaga leczenia, gdyż jest to orientacja seksualna. Wiele osób biseksualnych potrzebuje jednak pomocy psychologicznej, głównie ze względu na brak społecznego poparcia i braku akceptacji. Odrzucenie może mieć wiele skutków, a do najbardziej powszechnych należą: nerwica, stany lękowe, samookaleczanie się, zachowania autoagresywne czy depresja. Psychoterapia może w dużym stopniu pomóc w odzyskaniu pewności siebie i ponownej samoakceptacji.
mOOtic,pl -