Jaki wózek warsztatowy wybrać?

Wózek warsztatowy na kółkach to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia warsztatów i zakładów pracy, w których zawodowe obowiązki realizuje się z wykorzystaniem różnego rodzaju narzędzi. Dowiedz się, jaki wózek warsztatowy wybrać i jakie parametry techniczne brać pod uwagę, aby sprzęt tego typu był optymalnie praktyczny i funkcjonalny.

Do czego służą wózki warsztatowe?

Wózek warsztatowy to niewielki mebel mobilny, który sprawdzi się nie tylko w warsztacie samochodowym. Wykorzystasz go do każdej pracy, w której pod ręką zawsze musisz mieć konkretne narzędzia. Co ciekawe, wózki warsztatowe przydają się nie tylko w ramach realizacji zawodowych obowiązków. Taki asortyment sprawdzi się doskonale w przydomowej pracowni, garażu czy warsztacie majsterkowicza.

Dzięki wózkom warsztatowym na narzędzia, osprzęt czy różnego rodzaju komponenty i podzespoły z łatwością przetransportujesz niezbędne rzeczy na stanowisko pracy. Wózek warsztatowy jest też idealny do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Wybierz model wózka na narzędzia, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i zyskaj najlepszy poziom komfortu i wygody w pracy bez konieczności samodzielnego dźwigania sprzętu. Wózek warsztatowy pozwoli Ci mieć go zawsze pod ręką. Dzięki temu Twoja praca stanie się nie tylko łatwiejsza, ale również znacznie wydajniejsza i bardziej efektowna, a ty skrócisz swój czas potrzebny na wykonanie konkretnego zadania.

Wózki warsztatowe — najpopularniejsze modele

Wózki warsztatowe mają różną konstrukcję. Najczęściej różnią się:

 • rozmiarem,
 • wagą,
 • materiałem wykonania,
 • zastosowanymi rozwiązaniami, które ułatwiają przechowywanie i transport narzędzi.

Możesz dopasować rodzaj wózka warsztatowego do własnych potrzeb i preferencji. Do małego warsztatu wybierz niewielki i lekki wózek na narzędzia z zamykanymi szufladami. W dużym zakładzie produkcyjnym czy w warsztacie samochodowym lepiej sprawdzi się rozbudowany model wózka z dużymi komorami, szafkami i szufladami zamykanymi na zamek ryglowany w systemie Master Key oraz obszernym blatem. Uwagę warto zwrócić również na wózek warsztatowy, który na bocznej ścianie zawiera wieszaki i haczyki na drobne narzędzia i akcesoria. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia dostęp do potrzebnych „na już” rzeczy.

Zobacz również:  Inteligentne windy i nie tylko – jak stworzyć smart office?

Co brać pod uwagę, wybierając wózek warsztatowy?

Oprócz rozwiązań praktycznych i samej konstrukcji wózka warsztatowego ogromne znaczenie ma jakość wykonania tego mobilnego mebla. Zwróć uwagę, że w warsztacie, garażu czy pracowni mogą panować trudne warunki, które będą negatywnie oddziaływać na użytkowanie wózka narzędziowego. Przy wyborze wózka warsztatowego znaczenie ma materiał, z jakiego został on wykonany. Najlepiej sprawdzi się wózek wykonany z metalu, malowany proszkowo bezpieczną farbą. Dzięki temu jest on:

 • trwały i wytrzymały,
 • stabilny,
 • odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak zarysowania, odbarwienia, wgniecenia, odkształcenia czy ścieranie,
 • odporny na korozje wywołane warunkami, jakie panują w warsztacie,
 • odporny na działanie wody, niskie czy wysokie temperatury,
 • odporny na działanie substancji chemicznych, na przykład kwasów,
 • odporny na trwałe i silne zabrudzenia, na przykład smarem czy olejem,
 • łatwy w utrzymaniu czystości. Wózek warsztatowy powinno się myć wodą i dedykowanym detergentem. Tego rodzaju mebel dobrej jakości nie wymaga żadnej impregnacji.

Wózek warsztatowy powinien zawierać zamykane komory bądź szuflady. Pozwalają one nie tylko segregować i przechowywać narzędzia w celu ich wygodnego użytkowania. Solidne i szczelne zamknięcie chroni nierzadko drogie komponenty przed zniszczeniem, na przykład pod wpływem działania kurzu lub pyłu, które są obecne w warsztacie.

Zobacz również:  Dlaczego warto zapewnić pracownikom dostęp do świeżej kawy?

Aby zapewnić wieloletnią żywotność i użyteczność wózka warsztatowego, wybierz ten, który zawiera dodatkowo zabezpieczony, gumowany i antypoślizgowy blat. Uwzględnij też ściany boczne, które mogą być narażone na obicia. Idealnie, jeśli są wykonane z mocnej blachy perforowanej. Znaczenie mają również kółka, które pozwalają bezpiecznie i wygodnie transportować wózek warsztatowy. Powinny mieć odpowiednią średnicę, być obrotowe i zawierać hamulce.

FAQ:

 • Jaki wózek warsztatowy sprawdzi się najlepiej?

Wózek warsztatowy najlepiej dobierać wedle własnych potrzeb. Małe wózki na narzędzia sprawdzą się w przydomowej pracowni czy garażu, a te o rozbudowanej konstrukcji będą lepsze w profesjonalnych warsztatach samochodowych czy zakładach produkcyjnych. Dobry wózek zawiera nie tylko blat, ale też zamykane komory i szuflady.

 • Jakie jest zastosowanie wózków warsztatowych?

Wózek warsztatowy służy do przechowywania i transportowania różnego rodzaju narzędzi, mniejszych sprzętów czy podzespołów. Sprawdzi się zarówno w przydomowym garażu czy pracowni majsterkowicza, jak i profesjonalnym zakładzie pracy.

 • Czy jakość wózka warsztatowego ma znaczenie?

Jakość wózka warsztatowego ma ogromne znaczenie. W warsztatach panują nierzadko trudne warunki, dlatego ochrona narzędzi musi być najlepsza. Aby sam wózek warsztatowy mógł służyć przez długi czas, musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz korozje, na przykład wywołane działaniem wody.