Podczas gotowania z pewnością zadajemy sobie pytania, jaką pojemność ma kubek, czy też ile gram mieści się w łyżce. W przepisach mamy do czynienia z różnymi wariantami, co może być problematyczne podczas chęci idealnego odwzorowania dania. Faktem jest, że kubki, szklanki, czy filiżanki mają różnorodne pojemności. Przyjrzyjmy się temu, jak wyglądają te kwestie. Jaką pojemność ma standardowy kubek? O czym warto wiedzieć? Jak sprawa wygląda ze szklankami?
Kubek kontra szklanka
Kulinarne przepisy często używają zamiennie pojęć typu kubek mleka lub szklanka cukru. Autorzy nie zawsze określają, jaką pojemność powinna mieć szklanka. Przyjmuje się, że klasyczna szklanka ma pojemność w przepisach na poziomie 250 ml. Pamiętajmy o tym, że sprawa wygląda inaczej w przypadku produktów o konsystencji stałej. Gęstość danego produkty jest inna od ilości mąki. Biała mąką jest mocno rozdrobniona, a przestrzeń między ziarenkami jest niewielka. Szklanka zawiera zatem ok. 130 gram mąki pszennej. Z kolei bezglutenowe mąki mają inną gęstość – są bardziej drobne. Pojemność jednej szklanki mąki gryczanej lub jaglanej to 140 gram.
Istotne jest to, że szklanki bywają różnorodne. Zazwyczaj w kuchennych meblach mamy różnorodne rodzaje szklanek. Ich pojemności wahają się od 200 do 400 ml. Podczas gotowania, odchylenie nawet o 50 ml może mieć spore znaczenie. W dobrych przepisach znajdujemy dane o pojemności łyżki lub szklanki osoby gotującej. Jest to ogromne ułatwienie. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne zmierzenie pojemności własnej szklanki, aby nie martwić się użytkowaniem kuchennej wagi. Podczas przeliczania mililitrów na gramy, trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze jest to jednoznaczne. Wszystko zależy od gęstości produktów. Szklanka mąki nie jest jednakowa ze szklanką wody. W takim przypadku różnica jest bardzo duża. To samo dotyczy kubków. W szafce mamy różnorodne kubki, o mniejszych i większych pojemnościach.
Jaką pojemność mają kubki?
Okazuje się, że nawet jadłospis od dietetyka może bazować na dwóch wartościach. Może to być oznaczenie: woda – 250 ml – 1 kubek. Taka opcja jest dla nas ułatwieniem. Jeżeli lubimy korzystać z wagi kuchennej, bez problemu odmierzymy ilość produktów. Nie każdy posiada w domu to urządzenie. To wzbudza liczne kontrowersje, gdyż dla każdego z nas łyżka, szklanka, czy też kubek może oznaczać coś innego. Miara domowa ma być dla osoby gotującej ułatwieniem, gdyż ważniejsza jest często gramatura. Standardowe kubki mają pojemność podobną do szklanek, czyli ok. 250 ml. Oczywiście istnieją też kubki większe i mniejsze. Każdy posiada w domu takie modele naczyń, które odpowiadają jego potrzebom.
Miary na świecie
W większości państw stosuje się międzynarodowy układ jednostek miar SI. Co ciekawe, istnieją też kraje, które korzystają z innych jednostek. Przykładowo w USA lub w Wielkiej Brytanii stosowany jest anglosaski system. Używane są cale, stopy, mile i jardy. Kłopotem może być podróżowanie, zwłaszcza gdy nie umiemy szybko przeliczyć tych jednostek na znane nam miary. W czasach starożytnych ludzie posługiwali się częściami ciała, aby ocenić długość. W Egipcie i Rzymie stosowano łokcie, stopy i dłonie. Ponadto, Egipcjanie 5 wieków p. n. e. stworzyli pierwszą wagę, którą wykorzystywano w handlu. Układ SI jest znany na świecie dopiero od XX wieku. Na przestrzeni lat ten system się rozwinął, a jego początek wiąże się z podstawowymi jednostkami, takimi jak:
- metr,
- kilogram,
- sekunda,
- kelwin,
- amper,
- kandela,
- mol.
Faktem jest, że wielkości te odpowiadają wielkościom fizycznym (masa, czas, długość, temperatura, światłość, prąd elektryczny itp.). Jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo trudno było określić jednostki miary. Aktualnie każdy z nas zna je doskonale, zwłaszcza gdy często gotujemy w domu. Odpowiedź na pytanie, ile mililitrów ma kubek, nie zawsze jest jednoznaczna. Na rynku znajdziemy naczynia o różnych pojemnościach, które warto znać.
Standardowy kubek do kawy lub herbaty najczęściej ma pojemność 250 ml. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy. Klasyczne szklanki mają podobną pojemność. Podczas gotowania, znajomość takich miar jest niezwykle przydatna. Mimo tego, że zazwyczaj korzystamy z przepisów, bywają one niejednoznaczne. Autorzy powinni jasno określać, ile mililitrów ma ich szklanka. W efekcie łatwiej będzie nam idealnie odwzorować konkretne danie lub ciasto.
Pojemność standardowego kubka to aspekt, który interesuje wiele osób. Podczas zakupu naczyń do domu, warto mieć na uwadze ich pojemność. Podczas pieczenia i gotowania przydadzą nam się zarówno szklanki większe, jak i mniejsze. Oczywiście spore grono osób korzysta z wagi kuchennej i miarek kuchennych, co usprawnia cały proces gotowania.
mOOtic,pl -