Podnośniki koszowe to wyjątkowo szeroka grupa maszyn. Zalicza się do niej zarówno kompaktowe modele nożycowe wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń, jak i masywne zwyżki przegubowe pozwalające dotrzeć do miejsc o ograniczonym dostępie. Jakie rodzaje podnośników koszowych są dostępne na rynku?
Trudno sobie wyobrazić prowadzenie prac na wysokościach bez wykorzystania specjalistycznych maszyn. Zwyżki takie jak podesty ruchome nazywane również podnośnikami koszowymi są niezbędne do bezpiecznego i efektywnego wykonywania zadań na kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrach nad ziemią. Trzeba je tylko właściwie dobrać – wziąć pod uwagę miejsce i rodzaj wykonywanych czynności.
Jakie podnośniki koszowe można kupić lub wynająć?
Podnośniki koszowe – konstrukcja
Ze względu na konstrukcję podnośniki dzieli się na:
– masztowe – są lekkie, zwrotne, kompaktowe i przeznaczone do pracy w pomieszczeniach; część modeli ma wysięg boczny oraz obrotowe wieżyczki;
– nożycowe – mają platformę opartą na dwóch składających się ramionach, które wyglądem przypominają nożyce; mogą poruszać się wyłącznie w jednej płaszczyźnie – w górę i w dół, sprawdzają się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz; cechują się znacznym udźwigiem i dużą stabilnością;
– przegubowe – ich platformy oparte są na ramionach zginających się w kilku punktach, dlatego bez problemu omijają przeszkody i sięgają do trudno dostępnych miejsc; mogą być używane wewnątrz lub na zewnątrz;
– teleskopowe – w tych modelach kosz znajduje się na końcu długiego ramienia, które wysuwa się jak teleskop; zwyżki teleskopowe mają znaczne wysięgi boczne i wysokości robocze; przeważnie wykorzystuje się je na zewnątrz.
Podnośniki koszowe – napęd
Poszczególne podnośniki koszowe różnią się od siebie także rodzajem napędu. Na rynku dostępne są maszyny z napędem spalinowym albo elektrycznym. Te pierwsze przeznaczone są wyłącznie do pracy na zewnątrz, zaś te drugie mogą być używane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie emitują spalin i działają stosunkowo cicho.
Podnośniki koszowe – sposób poruszania się
Przy wyborze konkretnego modelu warto również zwrócić uwagę na sposób poruszania się zwyżki. Część podnośników ma własne napędy – te nazywa się samojezdnymi, ale można kupić lub wynająć również podesty na przyczepkach.
Wśród samojezdnych dodatkowo wyróżnia się maszyny na kołach albo na gąsienicach. Ostatnie sprawdzają się wtedy, gdy prace mają być prowadzone na grząskim, nierównym gruncie.
Podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe i innego rodzaju sprzęt do pracy na wysokości kupisz m.in. w firmie Riwal: https://www.riwal.com/pl/
Gdzie wykorzystuje się podnośniki koszowe?
Tak szeroka oferta podestów ruchomych sprawia, że mogą być one wykorzystywane w różnych warunkach i do różnych prac. Podnośniki koszowe najczęściej używane są do prac budowlanych, montażowych, porządkowych, konserwacyjnych, rolniczych, ratowniczych, a także sezonowych. Przydają się np. do montażu reklam wielkoformatowych, budowy rusztowań, konserwacji sygnalizacji świetlnej, zbioru owoców, odśnieżania dachów, obsługi placów budowy czy nagrywania ujęć do filmów.
mOOtic,pl -