W przypadku dzieci symptomy choroby takie jak wymioty czy biegunka nie powinny być bagatelizowane przez ich opiekunów. Konieczna jest kontrola tego czy ich stan zdrowia się nie pogarsza. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że u najmłodszych może to bowiem następować gwałtownie.
Dziecko wymiotuje i ma biegunkę — co robić najpierw?
Sprawdź, co jadło dziecko
Na pewno warto się zastanowić, co dziecko jadło dzień przed i w dniu, gdy zaczęło się źle czuć. Menu przedszkolne można w zaledwie kilka chwil sprawdzić w Internecie. Jeśli nasza latorośl była u koleżanki, zwyczajnie można zadzwonić i dopytać o spożywane posiłki lub o to czy, ktoś z domowników nie miał akurat zatrucia pokarmowego. Być może zjadło jakiś brudny owoc, albo sięgało po produkty, które w zestawieniu ze sobą skutkują rewolucją w żołądku. To też należy wziąć pod uwagę. Podobniej to czy nie zjadło przypadkiem produktów, na które najzwyczajniej w świecie ma uczulenie. Zastosuj zasadę ograniczonego zaufania i pytaj.
Obserwuj i oszacuj skalę problemu
Jeśli dziecko zwymiotuje raz na kilka godzin i jest w dobrej kondycji fizycznej, najpewniej nie masz powodów do zmartwień. Jednak, gdy okaże się, że jest inaczej, a twoja pociecha wymiotuje coraz częściej i słabnie w oczach, reaguj natychmiast. Objawami wskazującymi na poważne problemy ze zdrowiem są też gorączka oraz ogólne osłabienie. Możesz zapytać o poradę farmaceutę, który może polecić konkretne środki. Warto podać w takiej sytuacji m.in. elektrolity czy rozważyć podanie preparatów stopujących biegunkę i wymioty. Farmaceuta wyjaśni jak je podawać dla dzieci w określonym wieku oraz które z medykamentów można ze sobą łączyć. Ta wiedza jest bezcenna. Gdy uznasz, że sytuacja wymyka się spod kontroli skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu w POZ-cie.
Dieta idealna na biegunkę i wymioty
Lekarze nie mają wątpliwości, że gdy dziecko zwraca oraz ma biegunkę, należy ograniczyć mu przyjmowanie pokarmów. Układ trawienny musi odpocząć i wrócić na właściwe tory. Trzeba skupić się na tym, aby nie doszło do odwodnienia. Jest to bardzo ważne w przypadku wszystkich dzieci, ale jeśli chodzi o te najmłodsze, może do niego dojść o wiele szybciej. Dlatego istotne jest podawanie płynów, najlepiej przegotowanej lub po prostu niegazowanej wody. Jak ją podawać? Może to być na łyżeczce, tak by dziecko połykało jej niewielkie ilości. Zbyt łapczywe picie może poskutkować kolejnymi wymiotami, a tego chcemy przecież uniknąć. Zatem tutaj obowiązuje zasada „mniej, ale częściej”. Podobniej jest z jedzeniem. Po kilku godzinach, gdy maluch zaczyna wracać do formy, można mu dać coś lekkostrawnego np. kromkę suchego chleba czy ugotowane jajko. Smażone frytki z mięsem lepiej zostawić na inną porę.
Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli co mieć w domu na biegunkę i wymioty u dzieci
Rodzice dzieci, szczególnie tych małych, doskonale wiedzą, że o sytuację kryzysową związaną ze zdrowiem ich pociech nietrudno. Wszystkiego, co może nas spotkać, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak możemy się na to przygotować. W domowej apteczce powinny się znaleźć np.leki na gorączkę, elektrolity czy probiotyki, które pozwolą na szybką regenerację po chorobie. Jednak w przypadku wątpliwości co do przyczyn takiego stanu zdrowia, można poprosić lekarza o skierowanie na badania diagnostyczne, tak by je ustalić. Wymioty czy biegunka mogą mieć różne podłoże, nie tylko wirusowe, ale nawet anatomiczne czy psychologiczne.
Intensywne biegunka i wymioty mogą być niebezpieczne, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jednak pamiętajmy, że stan najmłodszych może się szybko pogorszyć. Dlatego trzeba go kontrolować i na czas podać odpowiednie leki. Dzieci mogą być przestraszone, gdy zaczynają wymiotować, należy je uspokoić oraz doglądać w nocy czy są bezpieczne. Im mniejsze dziecko, tym większa obawa o to czy się nie zadławi wymiocinami.
mOOtic,pl -