Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda raj? Z biblijnych opisów wynika, że to ogród pełen bujnej roślinności. Skoro była w nim jabłoń, to na pewno rosły tam i inne drzewa owocowe. I z pewnością nie zabrakło słodkiego, soczystego i pachnącego słońcem mango.
Mango – kalorie szczęścia dziko występujące w naturze i uprawiane przez człowieka.
Ten soczysty owoc z imponującą rozmiarami pestką (w końcu należy do pestkowców) rośnie dziko w Azji Południowej. Stamtąd pochodzi mango indyjskie (w Indiach uprawia się 70% światowej podaży tego owocu). Stało się ono popularnym drzewem uprawnym w całej strefie tropikalnej. W wielu krajach mango ogłoszone zostało narodowym drzewem lub owocem. Tak właśnie traktują go Indie, Pakistan, Filipiny i Bangladesz. Uprawy mango z biegiem czasu wyszły poza Azję – obecnie uprawiane jest w Ameryce Południowej (Meksyk i Brazylia), w Ameryce Północnej (Floryda i Kalifornia), na Hawajach, a nawet w Europie (Hiszpania – Wyspy Kanaryjskie i Andaluzja). W szczególny sposób uprawy mango traktowane są w Australii – tam te owoce uprawia się, żeby zysk z ich sprzedaży przeznaczyć na cele charytatywne.
Mango – kalorie zdrowia o szerokim wachlarzu właściwości
Owoc ten jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Zwane jest też owocem rekonwalescenta, ponieważ posiada silne właściwości wzmacniające organizm. Dlatego zalecane jest przez lekarzy pacjentom zmagającym się z anemią a nawet anoreksją. Ze względu na sporą zawartość luteiny i zeaksantyny działa prozdrowotnie w przypadku problemów ze wzrokiem, a także profilaktycznie, zmniejszając ryzyko zaćmy. Według najnowszych badań mango wspomaga walkę z rakiem piersi i okrężnicy. Działanie to zawdzięczamy dużej zawartości polifenoli w owocach. Są to substancje silnie przeciwutleniające działające przeciwrakowo. Polifenole hamują także rozwój chorób układu krwionośnego. Mango jest również polecane przy przeziębieniach. Łagodzi ono dolegliwości gardła . Również osoby zmagające się ze „złym cholesterolem” i zdiagnozowaną insulinoopornością powinny włączyć mango do swojej diety, ponieważ obniża ono poziom cholesterolu i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Pamiętać jednak należy, że owoc ten wspomaga – nie leczy. Nie może w przypadku żadnego w powyższych schorzeń zastąpić terapii medycznej.
Mango – kalorie które smakują wyjątkowo
Dlaczego tak podkreślamy w niniejszym artykule że mango posiada kalorie? To w zasadzie dość przewrotne działanie z naszej strony, ponieważ 100 gram pysznego miąższu zawiera tylko 65 – 70 kcal, a przeciętny owoc waży około 250 g, to zjadając jedną sztukę dostarczasz organizmowi tylko ok.165 kcal, a jednocześnie ze względu na dużą zawartość błonnika zaspakajasz głód na dłużej. Szczególnie polecane jest zastąpienie słodkich przekąsek i deserów owocem mango. Zaspokoisz apetyt na coś słodkiego, ale nie przyczynisz się do wzrostu masy ciała. Mango przeważnie jest słodkie, niektóre odmiany bywają kwaskowe. Różna jest też zawartość włókien w miąższu – od całkowitego ich braku do twardych odmian włóknistych. Twarda skórka i jeszcze twardsza pestka nie nadają się do spożycia, ale o czym rzadko się słyszy, młode liście mango są składnikiem licznych tropikalnych sałatek. Zachęcamy do wypróbowania przepisów na dania (mięsne i wege), sałatki, desery i koktajle z mango. Słodki smak tego owocu, często przełamany ostrą papryką lub czosnkiem albo orientalnymi przyprawami z pewnością przypadnie Wam do gustu. Samodzielnie przyrządzając te potrawy sprawdźcie najpierw jak najlepiej obrać mango i pozbawić je pestki. To naprawdę niełatwa sztuka.
Mango – kalorie piękności w różnych odmianach
Na świecie występuje około 100 odmian mango. Różnią się one przede wszystkim kolorem skórki, która może być żółta, pomarańczowa, zielona, czerwona fioletowa lub różowo – purpurowa. Miąższ zawsze pozostaje żółto – pomarańczowy. Mają też różne rozmiary – od wielkości dziecięcej piąstki do kilogramowego olbrzyma. Najbardziej popularna odmiana na świecie to indyjskie Alphonso Mango, ale uważajcie, kiedy będziecie wygłaszać tę opinię poza Indiami. Każdy z mieszkańców krajów uprawiających mango pójdzie z Wami na noże, twierdząc, że to jego narodowe mango jest naj. To indyjskie jest malutkie, z plamami na pomarańczowej skórce, jego smak jednak, to boska ambrozja. Dużą popularnością cieszy się też pochodząca z Florydy odmiana Glenn. Pachnie nieziemsko. Jeśli umieścicie w domu kilka owoców Glenn, nie musicie już stosować odświeżaczy powietrza. Wasz dom będzie pachniał tropikalnym rajem. Podium zamyka Mango Ataulfo pochodzące z Meksyku. Jada je się tam nadziane na patyk, ponacinane w kształt róży i posypane….. ostrą papryką. Ta owocowa piękność, zwana również „królem owoców” zapewni Wam więc nie tylko doznania smakowe, ale również estetyczne i zapachowe. Ale też może mieć zbawienny wpływ na Waszą urodę. Możecie przyrządzić z jego miąższu maseczkę bądź papkę pielęgnującą cerę, peelig przeciwko zaskórnikom, ekstrakt odmładzający skórę czy domowy środek do mycia twarzy. Skórka z mango pomaga w walce z przebarwieniami cery. Owoc ten wykorzystywany jest także do produkcji preparatów do pielęgnacji włosów.
Liczymy na to, że zaprzyjaźnicie się z pięknym, pachnącym i soczystym mango. Jego odżywcze i zdrowotne właściwości oraz zdolności pielęgnacyjne są nie do przecenienia. Zachęcamy Was do sięgnięcia po ten owoc, kiedy będziecie kolejnym razem przechodzić przez stoisko owocowo – warzywne w trakcie zakupów. Smacznego i na zdrowie!
Autor tekstu: https://chaoos.pl
mOOtic,pl -