Czy osoba aseksualna może się zakochać? Wszystko o miłosnym życiu „asów”

Czym jest aseksualność? Jest ona jedną z orientacji seksualnych. Asekusalność ma miejsce wtedy, gdy dana osoba nie odczuwa pociągu seksualnego oraz, co za tym idzie, nie pragnie nawiązywać relacji seksualnych. Czym różni się aseksualność od zaburzeń seksualności? Najprościej mówiąc: tym, że osoba aseksualna nie odczuwa braku, dyskomfortu i innych negatywnych odczuć związanych ze stanem swojej seksualności. Aseksualne osoby często podchodzą do swojej orientacji afirmatywnie – i pragną się zrzeszać w różnego rodzaju związki, wspólnoty. Jednym z bardziej znanych stowarzyszeń osób aseksualnych jest AVEN (The Asexual Visibility and Education Network). Warto wiedzieć, że odwrócony trójkąt to znak osób aseksualnych.

Czy osoba aseksualna może się zakochać? Czy osoba aseksualna czuje podniecenie? Na te pytania odpowie niniejszy artykuł.

Kim są osoby aseksualne?

Osoby aseksualne nazywane są często „asami”. Nie odczuwają one pociągu seksualnego do osób płci przeciwnej ani do osób tej samej płci. Osoba aseksualna nie odczuwa podniecenia seksualnego – ani w wieku dorastania, ani później. Aseksualność jest czymś wrodzonym – tak jak heteroseksualizm i homoseksualizm.

Co ciekawe, nie wszystkie osoby aseksualne nie uprawiają seksu. Czasem są one otwarte na tę aktywność – np. ze względu na to, ze chcą sprawić przyjemność swojemu partnerowi czy partnerce. Takim osobom seks może sprawiać emocjonalną lub uczuciową satysfakcję. Istnieją osoby, dla których seks jest obojętny, są też takie, których on obrzydza.

Często jest tak, że osoby aseksualne postanawiają podjąć aktywność seksualną pod wpływem presji społecznej czy nacisku grupy – potem niejednokrotnie tego żałują lub uznają to za doświadczenie, które tylko umocniło ich w aseksualnej postawie.

Zobacz również:  Czy motylki w brzuchu prowadzą do zakochania?

Osoby, które uważają się za aseksualne, nie chcą zmieniać swojej orientacji – nie mają one najmniejszego zamiaru podlegać leczeniu.

Trzeba zdecydowanie odróżnić aseksualność od takich rzeczy jak impotencja, a także abstynencja seksualna. Aseksualność to po prostu kolejna orientacja – choć wiele osób się z tym nie zgadza, taki jest stan rzeczy.

Jak wiele jest osób aseksualnych? Możliwe, że w naszej populacji jest ich nawet 1%. Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Podobno statystycznie kobiet jest w tej grupie nieco więcej.

Osoba aseksualna, podkreślmy to raz jeszcze, nie odczuwa cierpienia z powodu tego, że nie prowadzi życia seksualnego. Osoba taka nigdy nie odczuwała popędu seksualnego – ale nie ma też ochoty zmieniać tego stanu rzeczy.

Aseksualność a miłość

Nie ma jednej aseksualności – można wymienić kilka jej odmian, ze względu na podejście do kwestii romantyczności. Są one następujące:

– aromantyczność – to brak odczuwania pociągu romantycznego;

– heteroromantyczność – to odczuwanie pociągu romantycznego do odmiennej płci;

– homoromantyczność – to odczuwanie pociągu romantycznego do tej samej płci;

– biromantyczność – to odczuwanie pociągu romantycznego do obu płci;

– panromantyczność – to odczuwanie pociągu romantycznego bez względu na płeć.

Jak widać, nie jest tak, że pociąg romantyczny i pociąg seksualny to to samo. Osoby aseksualne jak najbardziej mogą się zakochiwać i tworzyć różnego typu romantyczne relacje – te przygodne, jak i te wieloletnie. Osoby aseksualne bardzo często wiążą się z innymi osobami aseksualnymi, choć są od tej reguły wyjątki. Aseksualność jednego z partnerów może być dla pary pewnym problemem – lecz można znaleźć jakieś jego rozwiązanie, np. partner chcący spełniać się seksualnie, może uprawiać seks z inną osobą. Może w takim przypadku przypadku zaistnieć model poliamoryczny.

Zobacz również:  Jak zacząć grę wstępną przed seksem?

Trzeba wiedzieć, że istnieją też osoby aseksualne aromantyczne – czyli takie, które nie odczuwają ani pociągu seksualnego, ani pociągu romantycznego.

Znanym popkulturowym przykładem osoby aseksualnej, która odczuwa pociąg romantyczny i pragnie wchodzić w związki, jest Todd Chavez z animowanego serialu pt. „BoJack Horseman”. Todd mierzy się ze swoją orientacją seksualną i reakcją otoczenia na nią. Pragnie on poznać osobę odmiennej płci, która także jest aseksualna i z którą stworzy szczęśliwy związek. By przekonać się o tym, czy mu się to udało, trzeba obejrzeć ten zabawny, momentami  poruszający i mądry serial.

Podsumowanie

Czy osoba aseksualna może się zakochać? Jak najbardziej. Większość osób aseksualnych chce wchodzić w związki i z powodzeniem to robi. Trzeba jednak pamiętać, że wśród osób aseksualnych są też osoby aromantyczne – czyli takie, które nie doświadczają pociągu romantycznego.

Osoby aseksualne – „asy” – często są dumne ze swojej orientacji seksualnej i chcą współdziałać z innymi osobami aseksualnymi na rzecz tego, by m.in. szerzyć wiedzę na temat aseksualności.

Ważne, by wspierać osoby aseksualne w swoim otoczeniu, nie negować ich odczuć i nie wywierać presji związanej z podejmowaniem zachowań seksualnych.