Nerki są parą małych, spłaszczonych, zaokrąglonych narządów usytuowanych po bokach i trochę z tyłu pęcherza moczowego, wokół połowy talii. Odpowiadają za usuwanie szkodliwych substancji i toksyn z organizmu, a także produkcję hormonów. Nerki działają bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie i stanowią integralną część całego systemu. Mają za zadanie filtrować przedostające się do organizmu substancje i toksyny, usuwając je wraz z moczem. Nerki także regulują poziom potasu, sodu i wody w organizmie, a także wytwarzają specjalne hormony, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i stymulację produkcji krwinek czerwonych.
Zaburzenia w funkcjonowaniu nerek często prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby dbać o nie poprzez regularne wizyty kontrolne u lekarza i śledzenie własnego stanu zdrowia, w szczególności osoby z większym ryzykiem zachorowania na choroby nerek.
Jak bolą nerki jakie są objawy? Ból odczuwany w okolicy nerek jest zazwyczaj związany z zapaleniem bądź kamieniami nerkowymi. Do charakterystycznych objawów zapalenia nerek należy: ból w okolicy nerek, który może promieniować do pleców lub dolnej części brzucha, gorączka, dreszcze, nudności, osłabienie, słabszy lub mętny mocz oraz ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Kamienie nerkowe mogą powodować nagły silny ból w okolicy nerek, trwający od kilku godzin do maksymalnie 3 dni.
Co zrobić, kiedy bolą nerki?
Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem. Czasami konieczne może być wykonanie zdjęcia, USG lub badania krwi, aby zdiagnozować przyczynę bólu. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także leczenie przyczynowe. Może również skierować pacjenta na leczenie fizykoterapeutyczne, aby pomóc w uśmierzaniu bólu oraz w rehabilitacji. Ważne jest, aby unikać intensywnego wysiłku fizycznego, dopóki problem z nerek nie zostanie rozwiązany.
Profilaktyka
Jak bolą nerki jakie są objawy – to pytanie często zadają sobie osoby, które już posiadają problem z tym narządem. Warto podjąć działania wcześniej, aby nigdy nie doprowadzić do takiego stanu. Aby zapobiec chorobom nerek, należy:
- Zdrowo się odżywiać – spożywać 5 porcji warzyw i owoców, wyeliminować spożycie tłustych, słonych i smażonych potraw.
- Pić dużo wody – optymalna ilość to 2 litry dziennie.
- Uprawiać regularnie sport, ale unikając wysiłku fizycznego w wysokiej temperaturze.
- Dobierać suplementy diety po kontroli u lekarza rodzinnego, aby nie zaburzyć pracy nerek.
mOOtic,pl -