W Polsce rak gardła jest stosunkowo rzadko diagnozowany – u mężczyzn to około 4 procent wszystkich nowotworów, u kobiet zaledwie 0,5 procent. Nie zmienia to faktu, że rak gardła jest niebezpieczną i trudną do wyleczenia chorobą, dlatego zwłaszcza osoby w grupie ryzyka powinny regularnie zgłaszać się na badania kontrolne.
Jak wygląda rak gardła?
Rak gardła zalicza się do nowotworów głowy i szyi. Jest nowotworem złośliwym, który rozwija się w górnej, środkowej i dolnej części gardła. Najczęściej diagnozowanym typem jest rak płaskonabłonkowy, którego cechą charakterystyczną jest głęboki, miejscowy naciek. Ten typ nowotworu jest o tyle groźny, że wcześnie daje przerzuty do węzłów chłonnych i często powoduje przerzuty do odległych narządów, co utrudnia leczenie.
Diagnostyka zaczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego – pacjent powinien wymienić wszystkie zauważone u siebie objawy i poinformować o chorobach towarzyszących oraz stosowanych używkach. Kolejnym krokiem jest ogólne badanie lekarskie i badanie laryngologiczne, które powinno objąć cały obszar gardła, krtani, jamy ustnej i jamy nosowej. Jeśli w trakcie badania uda się zlokalizować prawdopodobne ognisko choroby, lekarz pobiera z tego miejsca niewielki wycinek błony śluzowej do badania laboratoryjnego. Badanie mikroskopowe powinno potwierdzić, czy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową, i jeśli tak, to jaki jest to typ raka. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji chirurgicznej, biopsji laryngoskopowej lub biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Diagnostykę uzupełniają badania obrazowe.
Kiedy zgłosić się na konsultację onkologiczną?
Rokowania zależą od lokalizacji nowotworu oraz momentu rozpoznania. Bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, dlatego do lekarza warto się zgłosić już przy pierwszych objawach, nawet gdy wydają się one niegroźne – dolegliwości są często takie jak przy infekcjach górnych dróg oddechowych, czyli u chorego występuje ból gardła, zatkanie nosa, chrypka, ból ucha i żuchwy, katar. Jeśli tego typu objawy utrzymują się przez ponad trzy tygodnie, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, którą możesz wykonać w Onkolmed Lecznicy Onkologicznej.
Na regularne badania powinny się zgłaszać przede wszystkim osoby, które palą papierosy, nadużywają alkoholu, są często poddawane ekspozycji na czynniki chemiczne (np. azbest, kwas siarkowy) lub są zagrożone zakażeniem jamy ustnej wirusem HPV. Dzięki szybkiej diagnozie szanse na wyleczenie sięgają nawet 80-90 procent.
Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/rak-krtani-gardla-objawy-leczenie/
https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-czesci-krtaniowej-gardla-czym-jest
mOOtic,pl -