Co robi człowiek w depresji?

Co robi człowiek w depresji? Najczęstsze zachowania osób z zaburzeniami psychicznymi

Depresja jest dziś powszechnie spotkaną chorobą cywilizacyjną. Dotyka różne osoby, w bardzo różnym wieku i statusie społecznym. Co robi człowiek w depresji? Jakie oznaki widoczne są gołym okiem, bądź za tzw. zamkniętymi drzwiami? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Najczęstsze emocje i zachowania pojawiające się u osób cierpiących na depresję

Na odwieczne pytanie co robi człowiek w depresji, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można jedynie wskazać pewne zachowania bądź emocję, które towarzyszą znacznej większości pacjentów. Do najbardziej popularnych należą:

  • utrata pewności i wiary w siebie,
  • brak tzw. energii życiowej,
  • niekontrolowany płacz,
  • nadmierne, nieuzasadnione poczucie winy,
  • negatywne spojrzenie na przyszłość,
  • brak chęci uczestnictwa w spotkaniach towarzyskich (zamykanie się w domu),
  • myślenie o śmierci i samobójstwie
Zobacz również:  Pękająca skóra na dłoniach a brak witamin

Powyższe zachowania bądź odczucia to jedynie przykłady. Depresja u każdego z nas zrodziła się na bazie innego podłoża, przez co wykazuje inne objawy i zachowania.

Unikanie kontaktów towarzyskich

Bardzo często osoba cierpiąca na depresję unika kontaktu z rodziną, przyjaciółmi. Najlepiej czuje się w swojej tzw. strefie komfortu, najczęściej w domu, gdzie nie jest przez nikogo oceniana. To często zachowanie, które wynika z braku pewności siebie. Osoby cierpiące na depresję postrzegają siebie w bardzo negatywnym świetle, myśląc, że całe społeczeństwo postrzega je w taki sam sposób.

Niekontrolowane wybuchy płaczu

Co robi człowiek w depresji? Bardzo często zalewa się łzami. Jest to zachowanie o wiele silniejsze, niż mogłoby się wydawać, przez co nie można nad nim zapanować. Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi są o wiele bardziej wrażliwi, niż reszta społeczeństwa. Jakakolwiek krytyka, podniesiony głos, mogą spowodować utratę panowania nad swoim zachowaniem.

Zobacz również:  Kto to Hedonista? - wszystko, co musisz wiedzieć

Ciągłe zmęczenie

Depresja jest chorobą wyczerpującą. Odczuwa się ciągłe zmęczenie. Bez względu na ilość snu na dobę, odpoczynku, wciąż odczuwamy znużenie oraz obniżony nastrój. Co więcej, brakuje nam tzw. energii życiowej i chęci do działania.

Depresja, która nie jest leczona, jest chorobą śmiertelną. W konsekwencji prowadzi do myśli samobójczych. Zaawansowane stadium choroby jest bardzo trudne do odwrócenia i powrócenia do normalności. Co robi człowiek w depresji? Swoimi zachowaniami woła o pomoc i aprobatę innych osób. Warto dostrzegać z pozoru błahe zachowania, które niejednokrotnie świadczą o zaburzeniach psychicznych innych osób.