Czy kawa naprawdę pobudza? Wpływ picia kawy na zdrowie i samopoczucie

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów. Można ją pić na gorąco, z przeróżnymi dodatkami lub na zimno. Kawa, niezależnie od sposobu podania, posiada rozmaite cechy, mające wpływ na funkcjonowanie organizmu i dobre samopoczucie.

Korzystny wpływ kawy na organizm

Kawa spożywana w rozsądnych ilościach może bardzo pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i życie. Wśród zdrowotnych właściwości kawy możemy wymienić:

  • obniżenie stresu;
  • zmniejszenie ryzyka cukrzycy;
  • zmniejszenie ryzyka depresji;
  • poprawienie krążenia krwi;
  • ochrona przed chorobą Parkinsona;
  • spalanie tłuszczu, dzięki zawartości kofeiny;
  • może ochronić przed nowotworami.

Substancje zawarte w kawie mogą również chronić przed działaniem promieni UV. Zawarte w kawie polifenole, znajdujące się w jej ziarnach, mogą mieć bardzo dobry wpływ na wygląd cery i poprawić koloryt skóry. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że picie kawy w nadmiarze może mieć negatywne skutki. Aby picie kawy miało dobry wpływ na organizm, warto ustalić próg tolerancji kofeiny. Wpływ kawy na samopoczucie zależy od wariantu genu CYP1A2, kodującego enzym metabolizujący kofeinę. Im wolniejszy proces przetwarzania kofeiny, tym dłużej odczuwalny jest skutek jej działania.

Pobudzające właściwości kawy

Zawarta w kawie kofeina ma działanie stymulujące aktywność i pobudzające do działania. Blokuje ona receptory adenozyny w mózgu. Adenozyna uczestniczy w regulacji rytmu snu i czuwania. Im wyższe jej stężenie w organizmie, tym większe jest uczucie senności zmęczenia, w wyniku czego następuje spadek wydajności. Kofeina łączy się zamiast adenozyny z receptorami w mózgu, dzięki czemu zwiększa się wydzielanie acetylocholiny, noradrenaliny i dopaminy. Powoduje to poprawienie pamięci i koncentracji i stymuluje do działania. Jednak spożycie nadmiernej ilości kawy może odnieść odwrotny skutek. Kawa co prawda blokuje receptory, lecz nie hamuje produkcji adenozyny. Czas blokowania adenozyny jest tym dłuższy, im większa jest dawka kofeiny. Po ustąpieniu skutków działania kofeiny adenozyna łączy się ze swoimi receptorami, silnie wzmagając uczucie zmęczenia i senności. Spożycie kawy w umiarkowanych ilościach może mieć wpływ na wzrost koncentracji, czujności, koordynacji ruchowej, a także może poprawić nastrój. Niebagatelne znaczenie mają również dodatki do kawy i sposób jej parzenia. Podwójne espresso może dodać zdecydowanie więcej energii niż kawa z dodatkiem cukru, słodkich syropów i bitej śmietany.

Zobacz również:  Jak szybko pozbyć się siniaka — sposoby, które z pewnością pomogą

Rodzaj i metoda parzenia też mają znaczenie, czyli jaka kawa pobudza najbardziej?

Gatunek kawy może mieć duży wpływ na to, czy kawa naprawdę pobudza. W sprzedaży można znaleźć dwa rodzaje kaw. Są to odmiany Arabica i Robusta. Różnią się one pochodzeniem ziaren i ich mocą. Kawy składające się z ziaren odmiany Robusta mogą pobudzać bardziej, ze względu na dużą zawartość kofeiny w ziarnach. Jednak to sposób parzenia kawy może mieć największy wpływ na jej moc. Im dłużej ziarna kawy mają kontakt z wodą, tym bogatszy w kofeinę staje się napar. Najbardziej pobudzające działanie może mieć kawa parzona na zimno, czyli metodą ekstrakcji polegającą na wielogodzinnym moczeniu zmielonych ziaren kawy w wodzie. Dzięki temu kawa ma łagodniejszy, bardziej owocowy smak i posiada w sobie więcej kofeiny.

Zobacz również:  Jakie są przyczyny występowania kataru po przebudzeniu?

Czy warto pić kawę dla pobudzenia i lepszego nastroju?

Kawa, może mieć dodawać energii i nieść wiele korzyści zdrowotnych. Można ją polecić osobom, które chciałyby zredukować masę ciała, zwiększyć koncentrację lub poprawić wydajność. Może też odgrywać istotną rolę w profilaktyce wielu chorób. Jednak warto pamiętać, że spożywana w nadmiernych ilościach może mieć skutki uboczne.