Fizyczność w związku — kwestie intymne

W silnej i bliskiej rodzinie, w której są przyzwyczajeni do wyrażania troski i uczuć, wyrastają dzieci, które cenią te same wartości i mają pewność siebie i wiarę, by stawić czoła życiu. Takie dzieci lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach i są bardziej zadowolone z siebie i swojego życia. Dobre relacje intymne między rodzicami to także fizyczność w związku.

Dobra relacja seksualna jest często uważana za coś oczywistego. Jednak nieporozumienia i niezadowolenie zaczynają dotyczyć wszystkich relacji międzyludzkich. Długotrwałe problemy alienują rodziców od siebie — stają się oni wyobcowani i widzą więcej wad drugiego partnera.

Seksualność mężczyzn i kobiet jest w rzeczywistości bardzo różna

Różne bodźce wywołują i podtrzymują zainteresowanie, pasję i przyjemność. Mężczyźni i kobiety mają różne motywy seksualności, ale kwestie zaufania są ważne dla obu. Czy jesteś dla mnie? Czy jestem ważniejsza niż przyjaciele lub hobby? Czy jesteś mi fizycznie wierny?

Kobiety potrzebują kontaktu emocjonalnego — rozmowy od serca do serca, w tym o uczuciach. Odczuwanie duchowej więzi wyzwala również pragnienie fizyczności w związku. Muszą czuć się wysłuchani i zrozumiani. Ośrodki seksualne kobiecego mózgu potrzebują komunikacji i rozmowy, aby je uaktywnić. Ogólna atmosfera w związku par jest również czynnikiem decydującym o gotowości kobiety. Kiedy między ludźmi jest więcej negatywności niż pozytywności, rzadko pojawia się poczucie bezpieczeństwa i zaufania niezbędne dla intymności.

Mężczyźni mają więcej zainteresowania i chęci. Mózg jest aktywowany przez wspomnienia, myśli, zapachy, fantazje, wizje pożądanego celu i inne. Powszechne jest przekonanie, że mężczyźni są zawsze gotowi i zdolni do uprawiania seksu. To nie jest prawda. W długotrwałym związku mężczyźni również potrzebują poczucia intymności, aby obniżyć swoje bariery ochronne, być otwartym i wyrażać swoją czułość i przywiązanie. Uczucia są często wyrażane bardziej poprzez fizyczną intymność niż w inny sposób.

Zobacz również:  Jak sobie radzić z przedwczesnym wytryskiem - przegląd najskuteczniejszych sposobów

Istnieją lepsze i gorsze czasy w seksie

Problemy seksualne, które pojawiają się w długotrwałym związku, są całkiem normalne i zwyczajne. Pożądanie i stosunek seksualny nigdzie nie przemijają, ale ich aktywność maleje z wiekiem. Długotrwałe problemy wymagają zarówno uwagi samych partnerów, jak i profesjonalnej pomocy.

Jeśli jest jakaś niezgoda, należy o tym porozmawiać. Przemilczanie prawdy jest dość powszechnym sposobem na pójście do przodu. Pary, które zgłaszają się do terapeuty, często mówią, że „mielibyśmy idealny związek, gdyby nie 'ten seks'”. Niestety, istnieje wiele fałszywych przekonań i błędnych wyobrażeń, poczucia wstydu, strachu i winy związanych z seksem, intymnością i swoim ciałem. Media stworzyły nierealny obraz seksownej kobiety, która się nie starzeje, która nie ma zmartwień i chorób, miesiączki czy menopauzy. Kobiety mają więcej niepewności i wstydu związanego ze swoim ciałem niż mężczyźni. Na bycie nagim obok drugiej osoby wpływa stosunek do siebie samego.

Fizyczność w związku wymaga samoakceptacji, otwartości, okazywania swoich głębszych uczuć, uznania swojej wrażliwości. Należy mówić o swoich lękach i niepewności, pragnieniach, dążeniach i niechęciach.

Różnica między pożądaniem seksualnym

W każdym związku jeden partner ma więcej pragnień niż drugi. Zazwyczaj mężczyzna pragnie seksu bardziej niż kobieta, ale może też być odwrotnie. Częstszym problemem dla par jest zmniejszony popęd seksualny kobiety. Badania nad ludzką seksualnością wykazały wyraźny związek między długością związku a spadkiem libido kobiety. Im dłużej trwa związek, tym mniej jest spontanicznych pragnień. Najgorsze, co może się zdarzyć, to pokazanie pretensji, kapryśność, zaniedbanie i presja ze strony partnera, który chce seksu więcej. Mniej zainteresowany partner kontroluje sytuację, a ten narzucony epizod powoduje złość, strach i niepewność u obojga. Każda próba intymności jest interpretowana przez niezainteresowanego partnera jako przymus uprawiania seksu, tak że zaczyna on odrzucać wszelką fizyczną intymność. Ludzie stają się odlegli i wyobcowani, samotni i smutni.

Zobacz również:  Jak facet sprawdza, czy kobiecie zależy?

Problemy seksualne trzeba rozwiązywać wspólnie jako para — idąc razem w kierunku wspólnego celu. Celem może być elastyczny związek seksualny, który zadowoli obie strony. Rutyny trudno zmienić, bo dają poczucie pewności i bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie, aby pobudzić pożądanie i podniecenie, potrzebne jest coś nowego i ciekawego.

Jeśli jest chęć zmiany czegoś, przede wszystkim należy porozmawiać ze sobą bez oskarżeń o swoich preferencjach i antypatiach, co można zrobić inaczej, jak wprowadzić świeżość do związku. Wiele osób narzeka dziś na brak czasu. Jeśli seks i intymność są uważane za ważne, należy znaleźć w swoim „grafiku” czas, który można poświęcić partnerowi.