Zabieg powiększania piersi cieszy się rosnącym zainteresowaniem na całym świecie. Miliony kobiet poddają się operacji powiększenia piersi, ponieważ stosowane obecnie techniki i materiały, zapewniają piękny efekt i bezpieczeństwo. Jak każda operacja, zabieg poprawy biustu jest ingerencją w ludzki organizm, dlatego też naturalnie budzi obawy i pytania. Jak organizm zareaguje na obcą tkankę, jak implanty zachowają się podczas niecodziennych aktywności, takich jak nurkowanie czy latanie samolotem.
Implanty – rodzaje oraz ich właściwości
Obecnie stosowane implanty piersiowe możemy podzielić ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Takie zróżnicowanie daje nam trzy podstawowe i najczęściej używane formy wypełnienia:
- płyn fizjologiczny
- silikon
- mieszanka silikonu i płynu fizjologicznego
W dalszej części artykułu wrócimy do tych różnic, ale póki co skupmy się na podobieństwach. Ponieważ bez względu na rodzaj implantu, każdy z nich zbudowany jest z polimeryzowanej gumy silikonowej, która odpowiada za sprężystość i wytrzymałość tego produktu. Dodatkowym zabezpieczeniem przed wnikaniem do organizmu pacjentki zawartości implantu jest jeszcze jedna wewnętrzna warstwa. Blokuje ona przenikanie cząsteczek, ale także zapobiega rozerwaniu i zniekształceniu implantu podczas aktywności.
Zachowanie implantów na zmiany ciśnienia
Podczas lotu samolotem, tak jak podczas nurkowania nasze ciało ulega siłom związanym ze zmianą ciśnienia. Dlatego te dwie czynności budzą najwięcej wątpliwości wśród kobiet posiadających implanty piersi. Na szczęście obecnie stosowane implanty medyczne są badane także na przeciążenia związane ze zmianą ciśnienia. Decydując się na operację, warto dopytać lekarza jak stosowany implant może zareagować podczas nurkowania. Kwestia ta została dokładnie przebadana przez dr. Richarda Vanna, w Duke University Medical Center. Poddał on trzy typy implantów na działania sił zbliżonych do nurkowania na różnorodnych głębokościach.
Implanty piersiowe – nurkowanie w laboratorium
Wspomniane badania wykazały, że najbardziej podatne na zmiany ciśnienia są implanty z wypełnieniem mieszanym, a w najmniejszym stopniu reagowały te wypełnione płynem fizjologicznym. Powstałe pęcherzyki powietrza w implancie z wypełnieniem mieszanym wpływały w stopniu nieznacznym na jego rozmiar i kształt. Nie trzeba jednak obawiać się nurkowania, ponieważ nawet w przypadku, gdy w implancie pojawią się pęcherzyki powietrza zostaną one usunięte w naturalny sposób.
Czy nurkowanie może być groźne dla pacjentek z implantami piersi?
Odpowiedzieć można krótko – nie. Nurkowanie w żaden sposób nie wpłynie na zachowanie się oraz fizyczne parametry implantu. Powstałe wewnątrz ewentualne pęcherzyki powietrza samoistnie zanikają zostawiając implant w nienaruszonym stanie.
Jak długo odczekać po operacji z nurkowaniem?
Odpowiedź jest zależna od organizmu pacjentki. Nurkowanie należy w tym przypadku traktować jak inne aktywności. Oczywiście niezbędne jest odczekanie do momentu pełnego zagojenia ciała po operacji. Konieczne jest także, zregenerowanie organizmu i odzyskanie kondycji fizycznej. Szczegółowy okres rekonwalescencji musi zostać uzgodniony z lekarzem przeprowadzającym zabieg.
Coraz więcej kobiet decyduje się chirurgicznie poprawić wygląd piersi. Stosowane w obecnej medycynie estetycznej materiały jak i techniki operacji gwarantują pełne bezpieczeństwo. Implanty w piersiach nie są żadnym ograniczeniem nawet podczas takich czynności jak nurkowanie czy latanie samolotem.
mOOtic,pl -