Czy refluks jest wyleczalny?

Choroba refluksowa przełyku występuje obecnie bardzo często, gdyż szacuje się, że może na nią okresowo cierpieć co piąty Polak. Refluks to cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, w następstwie czego występuje cały szereg uciążliwych objawów. Przyjrzyjmy się więc temu jak rozpoznaje się i leczy refluks.

Jak przebiega choroba refluksowa?

Choroba refluksowa to stan, w którym kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku. Główne jej objawy to: zgaga, kwaśne odbijanie, bóle w nadbrzuszu, nieprzyjemny zapach z ust, chrypka, kaszel. Choroby refluksowej nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona albo leczona nieprawidłowo może prowadzić do poważnych powikłań. Chodzi tutaj o tzw. przełyk Barretta, który może prowadzić nawet do powstania choroby nowotworowej przełyku. Jeżeli lekarz kieruje osobę z refluksem na gastroskopię to znaczy, że należy ją wykonać pomimo tego, że jest badaniem dość nieprzyjemnym. Natężenie refluksu można określić także dzięki takim badaniom jak manometria przełyku oraz badanie pH przełyku.

Zobacz również:  Ile kcal ma kebab? Czy można jeść kebab na diecie?

Czynniki wywołujące refluks

Gdy zastanawiamy się czy refluks jest wyleczalny powinniśmy skupić się na czynnikach, które go wywołują. Gdy będziemy je znać, łatwiej będzie nam unikać działań, które mogą pogorszyć stan zdrowia. Za główne czynniki wyzwalające refluks żołądkowo-przełykowy uważa się:

  • picie alkoholu
  • picie mocnej kawy
  • spożywanie pokarmów pikantnych i tłustych
  • palenie papierosów
  • otyłość

Jak leczy się refluks?

Gdy lekarz zdiagnozuje refluks zwykle przepisuje pacjentowi odpowiednie leki. Najczęściej są to inhibitory pompy protonowej, których rolą jest zmniejszanie produkcji kwasu żołądkowego. Stosuje się także leki zobojętniające albo leki z grupy H2 blokery. W niektórych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Zobacz również:  Jak wybrać masaż, by był darem dla zdrowia i urody?

Jak leczyć refluks poprzez dietę?

Choć leczenie farmakologiczne odgrywa główną rolę, to przy refluksie zalecenia dietetyczne warto stosować wspomagająco. Każdy, kto ma wątpliwość czy refluks jest wyleczalny może osobiście przekonać się, że zdrowa dieta bardzo pomaga. Zalecane pokarmy to przede wszystkim: chudy nabiał, ryby, drób i wołowina. Ograniczyć należy potrawy smażone, owoce cytrusowe, warzywa z rodziny kapustnych, ostre przyprawy i wyroby czekoladowe. Niewskazane są także napoje gazowane oraz alkohole. Posiłki powinny mieć małą objętość i być spożywane w równych odstępach czasu.

Lekarze pytani o to, czy refluks jest wyleczalny zwykle nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi, jednak zapewniają, że warto regularnie przyjmować leki oraz stosować zalecenia dietetyczne. Tylko wtedy można liczyć na poprawę swojego stanu a nawet na długie okresy ustąpienia objawów refluksu.