Czy czosnek pomaga walczyć z infekcjami gardła?

Infekcje gardła zdarzają się bardzo często. W szczególności, jeżeli mowa jest o okresie zimowo-wiosennym oraz jesieni. Bakterie i patogeny atakują drogi oddechowe, powodując dyskomfort. Oprócz preparatów z apteki, można pomyśleć także o naturalnych źródłach ochrony. Jednym z nich może być czosnek. Czy czosnek jest dobry na ból gardła?

Olejek wyciśnięty z czosnku

Czosnek można spożywać na „surowo”. Wystarczy zjeść jeden ząbek czosnku. Chociaż taka forma nie wszystkim może przypaść do gustu. Zdecydowanie bardziej polecany jest jednak olejek, który wyciska się z czosnku. Nie brakuje fachowych opinii naukowych, że jego regularne spożywanie niesie ze sobą ochronę, która jest w stanie lepiej poradzić sobie z różnego rodzaju infekcjami.

Co więcej, osoby systematycznie spożywające olejek, są w stanie lepiej ochronić się przed infekcjami gardła, czy też nosa – nawet, jeżeli są narażone na intensywny kontakt z osobami chorymi.

Zobacz również:  Jak domowymi sposobami walczyć z przetłuszczającymi się włosami?

Zalety spożywania czosnku

Może na samą myśl o czosnku nie każdy będzie zadowolony. Jednak warto nieco bliżej przybliżyć się jego właściwościom, aby zrozumieć, że jego spożywanie niesie ze sobą same korzyści. Mowa tutaj o takich aspektach jak:

  • właściwości antybiotyczne – możliwe jest to dzięki temu, że w czosnku znaleźć można takie składniki jak: allicyna, garlicyna i skordyniny;
  • wysoka zawartość selenu – składnika, który zaliczany jest do jednych z najlepszych, jeżeli chodzi o walkę z wirusami;
  • właściwości lecznicze – jest to możliwe dzięki temu, że czosnek jest źródłem glikozydów, flawonoidów, fitosteroli, pektyny i nieocenionego olejku eterycznego;
  • wysoka zawartość witaminy C – to ona odpowiedzialna jest za zwiększenie odporności;
  • właściwości przeciwbakteryjne – zapewniając ochronę przed różnymi patogenami.
Zobacz również:  O czym świadczy utrzymujący się stan podgorączkowy?

Jak spożywać czosnek?

Na surowo (mogą to być 2 do 3 ząbków jednego dnia) lub wyciskając z niego drogocenny olejek. Ważne jest jednak jego przyrządzenie. Chodzi bowiem o to, aby olejek lub sam czosnek wyciskać bezpośrednio przed spożyciem. Maksymalnie na dziesięć minut wcześniej. Jest to ważne z tego względu, że tylko dzięki temu będzie można zachować wszystkie wymienione wyżej właściwości.

To dlatego zwraca się również uwagę na to, aby za jednym razem zbyt dużo tego czosnku nie wykorzystywać. Tak, aby zyskać pewność co do tego, że nie będzie on zbyt długo leżał. Im dłużej, tym mniej będzie w nim właściwości leczniczych. Czosnek ma właściwości podobne do penicyliny, więc naprawdę warto pomyśleć o jego regularnym stosowaniu. Zdrowie ma się jedno i należy o nie dbać.