Depresja – choroba stanowiąca zagrożenie dla związku

Miłość to piękne uczucie, którym można obdarzyć drugą osobę. Taką, dzięki której można zbudować przyszłość, dom, rodzinę. Nie tak łatwo zadbać o to uczucie. Jeżeli ktoś jednak kocha się szczerze i mocno – nie powinien mieć z tym problemu. Poważnym zagrożeniem, który może poddać w wątpliwość miłość, jest depresja, czyli poważna próba dla związku.

Depresja – wróg publiczny numer jeden

Zanim ktoś będzie zastanawiał się nad tym, czy osoba w depresji przestaje kochać, warto dowiedzieć się, kto cierpi na tak poważne zaburzenia. Okazuje się, że tak naprawdę mogą mieć z tym do czynienia wszyscy. Młodsi starsi, kobiety, mężczyźni, naukowcy, biznesmeni, osoby po zawodówce – jest to tak poważne zaburzenie, jakie swój „plon” może zebrać w każdym środowisku.

Osoby cierpiące na depresję zauważają u siebie takie objawy jak:

  • obniżenie nastroju,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • problemy emocjonalne.
Zobacz również:  Jak zacząć grę wstępną przed seksem?

Kryzys w związku

Osoba, która walczy z depresją (chociaż sama może nie zdawać sobie z tego sprawy) czuje się bezużyteczna i beznadziejna. To taki człowiek, który nie ma ochoty na nic – czasem na prozaiczne wyjście z domu do sklepu lub nawet do pracy. Cały świat zaczyna go przytłaczać – co też może powodować, że w wielu związkach zacznie pojawiać się kryzys.

Wzajemne niezrozumienie, pogłębiający się konflikt, a w końcu oddalenie – związek się kończy. Jeżeli osoba z depresją nie zostanie prawidłowo zdiagnozowana, miłość z czasem faktycznie się zakończy. Trzeba jednak wiedzieć, że tak przykrych sytuacji można uniknąć. Depresja jest taką chorobą, która wymaga leczenia! Niekoniecznie jest tu mowa o przyjmowaniu leków. Jeżeli zostanie ona zdiagnozowana na wyjątkowo wczesnym etapie, pomocą okazać się może zwykła terapia.

Zobacz również:  Wysypka od wody z kranu. Czy to możliwe?

To dzięki niej osoba z depresją zrozumie, że nie przestała kochać. Dotrze do niej również to, że ta druga strona, również kocha. Tylko trzeba to wszystko rozpracować. Potrzebne jest również zrozumienie tej drugiej osoby, która musi udzielić wsparcia w walce z depresją. Wzajemne zaangażowanie pomoże zwalczyć kryzys w związku.

Walka z depresją

Często bywa tak, że to właśnie ta druga strona „zmuszona” jest do inicjowania walki z depresją. Bo to ona jest w stanie zauważyć, że z ukochanym/ukochaną dzieje się coś złego. Nie można tego tematu bagatelizować, ponieważ im później, tym trudniej będzie dojść ze wszystkim do ładu. Pomocą okazać się może nie tylko terapia dedykowana dla osób z depresją. Często obydwie strony uczestniczą w takich spotkaniach, znajdując dobre rozwiązanie z patowej sytuacji.