Jak zabawki mogą pomóc dzieciom w nawiązywaniu nowych przyjaźni?

Umiejętność nawiązywania nowych relacji bardzo przydaje się w życiu każdego człowieka. Dowiedz się jak zabawki mogą pomóc Twojemu dziecku w znalezieniu nowych przyjaciół.

Zabawki Twojego dziecka to w jego oczach bardzo często najbardziej cenne przedmioty, jakie posiada. Z tego też względu maluchom jest niezwykle trudno się nimi dzielić z kimkolwiek. Sprawia to, że zdolność użyczenia zabawek rówieśnikom jest jednym z najlepszych sposobów na budowanie głębokich więzi oraz zaufania między nimi. W tym artykule postaramy się przyjrzeć które zabawki i w jaki sposób mogą zostać wykorzystane do budowania nowych, dziecięcych przyjaźni.

Dzielenia się z innymi należy uczyć od małego

Kluczowe w dzieleniu się jest wytłumaczenie dziecku na czym zasadza się sam koncept. Przypomnij maluchowi jak dobrze jest, gdy ktoś dzieli się z nimi swoimi zabawkami i jak miło jest zrobić coś, co sprawi drugiej osobie radość. Następnie zapytaj jak czuje się Twoje dziecko, gdy przyjaciel nie daje mu szansy na użycie którejś z zabawek. Pozwól dziecku zrozumieć pozytywne i negatywne emocje dotyczące dzielenia się i jego braku.

Zobacz również:  Olejek na katar dla dzieci – bezpieczne i skuteczne rozwiązanie

Zabawki sprzyjające nawiązywaniu nowych przyjaźni

Głównym celem zabawek jest dostarczenie radości dzieciom oraz wspieranie ich prawidłowego rozwoju. Niektóre rodzaje zabawek sprzyjają budowaniu nowych dziecięcych przyjaźni, podczas gdy inne nastawione są na indywidualną zabawę. Poniżej przyjrzymy się bliżej tej pierwszej grupie.

Budowanie z klocków a nowe przyjaźnie

Jedną z oczywistych zabawek, które pozwalają na budowanie dziecięcych relacji są klocki i ich wspólne układanie. Budowanie zamków, domków czy innych konstrukcji sprawia, że dzieci muszą współpracować ze sobą – wymieniać się klockami, podawać sobie kolejne elementy czy też omawiać dalsze etapy budowy. Tego typu wspólna zabawa znakomicie pozwala zacieśnić relacje między dziećmi, nawiązać nowe znajomości i uczy współpracy co pomoże w dorosłym życiu.

Gry planszowe – okazja do rywalizacji i nowych znajomości

Gry planszowe to zawsze synonim świetnej zabawy. Znakomicie wpływają również na rozwój zdolności społecznych maluchów, ponieważ w trakcie rozgrywki dzieci uczą się cierpliwie czekać na swoją kolej i wykazują się wzorową postawą sportową (wygrywaj bez niepotrzebnych przechwałek i przegrywają z wdziękiem uznając wyższość przeciwnika). W zależności od rodzaju gry planszowej (pojedynczej lub kooperacyjnej) dzieci będą miały okazję zarówno do współpracy, jak i zdrowej rywalizacji, podczas której zacieśnią się społeczne więzi między nimi.

Zobacz również:  Jak wspierać zainteresowania dziecka? Porady

Odgrywanie ról z życia codziennego jako metoda zawierania nowych, dziecięcych znajomości

Oprócz nauki dzielenia się i korzystania z zabawek na zmianę, dzieci muszą uświadomić sobie, że każda rodzina może mieć nieco inne sposoby organizowania codziennych zajęć. Kiedy dzieci odgrywają jakieś role to praktycznie zawsze kopiują świat który znają. Odgrywanie na zmianę kuchennych przygotowań przy użyciu zabawkowej kuchni ( https://www.ebajlandia.pl/Kuchnie-i-sklepiki-c165 ) czy też sprzątanie z wykorzystaniem zabawkowego odkurzacza pomoże Twojemu dziecku i jego przyjacielowi spojrzeć na sprawy z różnych punktów widzenia. Jeżeli zatem tylko masz możliwość to z wykorzystaniem odpowiednich zabawek przygotuj kilka różnych sytuacji z dnia codziennego i pozwól maluchom je odgrywać. Jest to bardzo dobry sposób na budowanie dziecięcych przyjaźni na długie lata.