Kiedy pije się glukozę?

Glukoza to jeden z podstawowych cukrów prostych niezbędnych do funkcjonowania organizmu. W życiu codziennym najczęściej nie zwracamy na nią szczególnej uwagi, ale są sytuacje, kiedy picie glukozy staje się koniecznością. Zastanawiasz się, w jakich przypadkach zaleca się sięgnięcie po tego typu produkt spożywczy? Sprawdzamy!

Glukoza jako szybkie źródło energii

Glukoza to najprostsze paliwo dla naszego organizmu. Jest szybko przyswajana i stanowi natychmiastowe źródło energii dla mózgu oraz mięśni. Właśnie dlatego sportowcy, osoby osłabione oraz rekonwalescenci często sięgają po preparaty zawierające glukozę. Picie glukozy może pomóc w stanach hipoglikemii (niedocukrzenia), które objawiają się:

  • zawrotami głowy;
  • sennością;
  • niepokojem;
  • osłabieniem;
  • nadmiernym poceniem;
  • szybkim biciem serca;
  • drżeniem rąk.

Picie glukozy w badaniach diagnostycznych

Jednym z najczęstszych powodów, dla których zaleca się picie glukozy, jest badanie obciążenia glukozą, znane również jako test tolerancji glukozy. Wykonuje się je w celu diagnozowania cukrzycy oraz insulinooporności. Polega ono na spożyciu określonej ilości glukozy (najczęściej 75 g rozpuszczonych w wodzie) i monitorowaniu poziomu cukru we krwi w określonych odstępach czasu. Badanie wykonuje się na czczo. To oznacza, że co najmniej 8 godzin przed testem nie można spożywać posiłków. Zaleca się także unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.

Zobacz również:  Jak można obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami?

Picie glukozy w ciąży

Picie glukozy w ciąży to obowiązkowy element badań w kierunku wykrycia cukrzycy ciążowej. W drugim trymestrze przyszłe mamy przechodzą test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa), który pozwala ocenić, czy organizm prawidłowo metabolizuje cukry. Cukrzyca ciążowa może bowiem prowadzić do różnych powikłań zarówno u matki, jak i u dziecka. Zalicza się do nich zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u dziecka, stanu przedrzucawkowego oraz infekcji układu moczowego. Dlatego wczesne wykrycie problemu jest ważne dla zdrowia malucha i przyszłej mamy.

Picie glukozy na kaca – mit czy skuteczna metoda?

Alkohol powoduje odwodnienie i obniżenie poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do złego samopoczucia następnego dnia. Jednym z domowych sposobów na złagodzenie skutków spożycia napojów alkoholowych jest picie glukozy na kaca Wypicie roztworu glukozy może pomóc w szybkim dostarczeniu energii i złagodzeniu objawów kaca.

Zobacz również:  Otolaryngologia dziecięca a rozwój mowy i słuchu. Jak wspierać prawidłowy rozwój u najmłodszych?

Gdzie kupić glukozę?

Glukoza jest dostępna w większości aptek zarówno w postaci proszku do rozpuszczania, jak i gotowych roztworów do picia. Można ją kupić bez recepty. Glukozę można także nabyć na stronie https://herbapol.poznan.pl/. Ma ona formę płynu o smaku cytrynowym oraz cytrynowo-miętowym. Dzięki temu jej spożywanie jest o wiele przyjemniejsze, szczególnie dla osób, które nie przepadają za smakiem czystej glukozy. Ponadto zakupisz tu również roztwór bezsmakowy.

Podsumowanie

Glukoza odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu i dostarcza mu niezbędnej energii. Jej spożywanie zaleca się w różnych sytuacjach – zarówno w stanach nagłego osłabienia organizmu, jak i w celach diagnostycznych.