Jak dobrze wybrać karmę dla psa?

Świadomość dotycząca konieczności właściwego, zdrowego żywienia naszych czworonożnych przyjaciół znacząco zwiększa się. Coraz mniej akceptowalne jest podawanie czworonogom tak zwanych zlewek, czyli nie rzadko nadpsutych resztek ludzkiego pożywienia. Warto jednak podkreślić, że również pożywienie przeznaczone teoretycznie dla psa potrafi być wątpliwej jakości. Niezależnie, czy kupowana przez nas jest sucha karma dla psa, czy też karma mokre – należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Dlaczego mokra karma dla psa i jej suchy odpowiednik muszą być dobrze dobrane?

Podobnie, jak w przypadku ludzki, odpowiednia dieta psa to absolutna podstawa, jeśli ma on cieszyć się długim życiem w zdrowiu i radości. Aby zaś wymagania żywieniowe pupila zostały spełnione, znaleźć się w niej musi odpowiednia porcja witamin, jak i minerałów, które korzystnie wpłyną na organizm czworonoga. Prawidłowe żywienie psa nie polega na podaniu mu pierwszej-lepszej karmy z supermarketu. Optymalnym wyborem będą wysokiej jakości karmy dostosowane do potrzeb przedstawiciela konkretnej rasy, a także jego wieku. Warto wziąć pod uwagę także jego cechy indywidualne, jak styl życia, wiek, czy też np. schorzenia – czasem okazuje się to wręcz konieczne. 

Nie ma tu znaczenia, czy preferowana przez psiaka jest mokra karma dla psa, czy jej suchy wariant. W obu przypadkach właściciel pupila musi zwrócić uwagę na kilka ważnych informacji. Przede wszystkim niezwykle ważna jest dokładna analiza składu rozważanego produktu.

Na jakie elementy w składzie karmy dla psa zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo ważne jest, aby wybrana przez nas karma była karmą pełnoporcjową – wówczas powinna ona zawierać wszelkie składniki niezbędne do utrzymania czworonoga w pełni zdrowia. Jakie zaś składniki powinna zawierać zarówno sucha karma dla psa, jak i karma mokra?

  • witaminy i minerały – przede wszystkim mowa tu o witaminach z grupy B, witaminie D3, oraz witaminach A i E. Dobra karma dla psa powinna zawierać także magnez.
  • tłuszcze – spożywanie przez psa odpowiedniej ilości tłuszczy jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Szczególną uwagę zwrócić warto na karmy zawierające oleje OMEGA-3, DHA oraz EPA. Powinny one stanowić ok. 10-15% zawartości karmy.
  • mięso – mięso jest głóœnym źródłem niezbędnego czworonogom białka. Dobrej jakości karmy dla psa zawierają powyżej 50% składników pochodzenia zwierzęcego, najlepsze zaś – powyżej 70%.
Zobacz również:  Czy kawa naprawdę pobudza? Wpływ picia kawy na zdrowie i samopoczucie

Jakich zaś składników nie powinna zawierać ani mokra karma dla psa, ani karma sucha? Otóż są to:

  • konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty – duża ich zawartość w karmie dla psa nigdy nie jest dobrą wiadomością. Co prawda niektóre z nich, jak np. kwas askorbinowy uznawane są za dość neutralne, jednak inne, jak E 324, E 251, BHA i BHT mogą okazać się naprawdę szkodliwe.
  • zboża i wypełniacze – ich zadaniem jest podniesienie kaloryczności produktu, lecz są dość ciężkostrawne, a u niektórych psiaków występować mogą reakcje alergiczne po ich spożyciu. Dobrą alternatywą dla zbóż i wypełniaczy stosowaną w lepszej jakości karmach są owoce oraz warzywa.
  • słodziki – słodzik to dodatek, którego zadaniem jest poprawa smaku produktu. W wysokiej jakości karmach jest on całkowicie zbędny. Niektóre rodzaje słodzików spożywane w dużych ilościach przez pupila mogą wręcz negatywnie wpłynąć na jego zdrowie.
Zobacz również:  Błona dziewicza — jak sprawdzić, czy jest przebita?

Prawidłowe żywienie jest niezwykle ważne, jeśli pupil dożyć ma spokojnej i szczęśliwej starości. Warto wziąć pod uwagę powyższe zasady i kierować się nimi przy wyborze odpowiedniej karmy.

Sucha karma dla psa, czy karma mokra – na którą się zdecydować?

Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie.  Obie opcje mają swoje plusy. jak i minusy.

Mokra karma dla psa to produkt, który wyglądem i zapachem najbardziej przypomina naturalny pokarm mięsożernych przecież czworonogów.  Ponadto lepiej pobudza receptory smaku, a także daje większą możliwość kontroli diety pupila. Pokarm taki jest zazwyczaj zdecydowanie mniej kaloryczny, co sprawia, że aby zaspokoić głód psa, konieczna będzie większa ilość karmy. To zaś może przełożyć się na koszta związane z utrzymaniem zwierzaka.

Sucha karma dla psa natomiast jest bardziej kaloryczna, a zatem zapewnia psu więcej energii, niż jej mokry odpowiednik. Pobudza także trawienie, choć z drugiej strony – w przeciwieństwie do karmy mokrej nie odpowiada także za odpowiednie nawodnienie pupila. Żucie i gryzienie suchej karmy pomoże mu natomiast utrzymać odpowiednio dobry stan jamy ustnej.

Wiele zależy od indywidualnych preferencji zwierzęcia. Warto więc zaproponować psu i jeden i drugi rodzaj karmy, aby ocenić, który warto podawać częściej. Ciekawą opcją może okazać się też półwilgotna karma dla psa, która łączy w sobie część właściwości zarówno karmy suchej, jak i mokrej. Wybierając karmę koniecznie należy także zwrócić uwagę na ewentualne zalecenia weterynaryjne.